Michael PHELPS – ako meniť sny na skutočnosť

Napísal  
Zaradené pod PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH

michael-phelpsKeď bol plavec Michael Phelps ešte malým chlapcom, v televíziách sledoval reklamu s basketbalistom Michaelom Jordanom, ktorej sloganom bola veta: „Chcem byť ako Mike“. V súčasnosti deti v celých Spojených štátoch vyslovujú vetu „Chcem byť ako Mike,“ keď myslia na Michaela Phelpsa. Spomínam si, ako som položil ruku na plechovku nápoja Gatorade a pomyslel som si, že by som chcel byť ako on. Ak budem ľudí inšpirovať podobne ako kedysi Jordan, bude to pre mňa obrovská pocta,“ spomína si na svoje detstvo Michael. A pokračuje: „Vždy som sa s ním chcel stretnúť, no nikdy sa mi to nepodarilo. To, ako zmenil basketbal, na mňa aj po rokoch pôsobí silným dojmom.“

23 ročný Americký plavec je držiteľom 16 olympijských medailí, a to 14 zlatých a 2 bronzových. Osem medailí získal v roku 2004 na letných olympijských hrách v Aténach (šesť zlatých, dve bronzové) a 8 v roku 2008 v Pekingu (všetky zlaté). Jeho 14 zlatých olympijských medailí je historický rekord pre jediného športovca v celej histórii olympijských hier.

Nie je pochyb o tom, že Michael sa extrémne hodí na plávanie. Dĺžka jeho paží mu umožnuje extrémne zábery vo vode. Relatívne kratšie nohy na jeho výšku mu dávajú ďalšiu výhodu v bazéne. Má mimoriadne flexibilné kolenná a v členkovom kĺbe vie rotovať o 15 stupňov viac ako je priemer, čo im umožňuje sa úplne narovnať a dosiahnuť pohyb podobný pohybu delfína. Tieto genetické predispozície mu umožňujú odraziť sa od steny bazéna takou silou, ktorá ho ženie do vzdialenosti 10 metrov, kde až musí začať plávať. Podľa tohto dostal prezývku delfín. Phelps má mimoriadne dobrú mechaniku jednotlivých záberov.

Keď sa ho v Pekingu spýtali, ako to dokázal, odpovedal, že je to vec práce na sebe a tréningu. „Strávime veľa času trénovaním odrazov,“ reagoval.

„Do úspechu investoval neuveriteľne veľa. Je mimoriadne dobrosrdečný, trénuje aj malé deti,“ stručne ho charakterizoval Baltimore Sun, ktorý vychádza v jeho rodisku.

Mení sny na skutočnosť

Podľa slávnej holandskej plavkyne Inge de Bruijnovej predstihol aj veľké mená. „Michael Phelps – to je fenomén. Matt Biondi a Mark Spitz boli veľkí, ale on je väčší. Mení sny na skutočnosť. Jeho tajomstvo je, že vie, čo chce. 

Na rozdiel od súperov pláva Phelps hlbšie vo vode a jeho pohyb pripomína rybu. Sústredenie pred pretekmi mu ponúka hip­hop a rock. Phelps je už na svojej tretej olympiáde. Na prvej mal ledva 15 rokov a získaval skúsenosti. Na druhej už chcel vyhrať osem disciplín. Zvíťazil v šiestich.

V Pekingu triumfoval osemkrát… Za ním sú v historických tabuľkách takí velikáni ako ukrajinská gymnastka Larisa Latyninová súťažiaca v ére Sovietskeho zväzu, fínsky vytrvalec Paavo Nurmi či Phelpsov krajan plavec Mark Spitz a ďalší Američan, atlét, Carl Lewis.

„Prvýkrát som ho videl plávať, keď mal asi desať rokov. Už vtedy dával do toho všetko, plával s maximálnou intenzitou. Vydržalo mu to až dodnes.“ (Phelpsov dlhoročný tréner Bob Bowman.)

„Jeho olympijský výkon je neuveriteľný a mám pocit, že roky zostane neprekonaný. Dosiahol výnimočnosť v súťažiach rôznych štýlov a na rozličných vzdialenostiach. Je jedným z najväčších športovcov súčasnosti.“ (švajčiarsky tenista Roger Federer po tom, čo sa Phelps stal najúspešnejším športovcom olympijskej histórie.)

Sebarealizácia cez charitu

Ako 23-ročný stihol prepísať stránky histórie Olympijských hier a založiť vlastnú charitatívnu organizáciu Michael Phelps Foundation, ktorej cieľom je pomôcť deťom rozvíjať ich plavecké schopnosti. Michael, ktorý pre svoju nadáciu získal už nemálo finančných prostriedkov verí, že podporované deti raz budú také úspešné ako on sám. Svoju činnosť skromne opisuje slovami: „Ja sa len snažím propagovať šťastný a zdravý život.“ 

Súčasný kráľ plaveckých bazénov, Michael Phelps, má doma namiesto priateľky anglického buldoga a ženskú pozornosť si nevšíma. Svoj obrovský talent a dokonalé krivky neukazuje už len vo vode, ale aj na televíznych obrazovkách v podobe seriálovej postavy. Plavecký šampión sa prejavil ako schopný herec so zmyslom pre humor prostredníctvom americkej seriálovej drámy z prostredia medicíny, Kliniky Grace. V maličkých plavkách slipového strihu a so zlatými medailami na krku určite rozbúchal nejedno ženské srdce. Michael sa zhostil úlohy doktora „Namachrovaného“, ktorého za normálnych okolností predstavuje doktor Sloan (Eric Dane). Celý klip bol však len nevinnou paródiou, ktorá sa vysielala pred odovzdávaním cien Emmy ako súčasť televíznej šou Jimmyho Kimmela. 

Keď Michaelovi v detstve lekári určili diagnózu: hyperaktívne dieťa s poruchami pozornosti (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD) nik asi netušil, že to raz bude fenomenálny olympionik. S plávaním začal keď mal sedem. Vzorom mu boli jeho sestry a ďalším dôvodom bola jeho neposednosť a nekonečná energia.

Michael Phelps a jeho telo
Michael dokáže pumpovať svojim srdcom 30 litrov krvi každú minútu do svalov, čo je dvakrát viac ako priemerný dospelý muž. Taktiež pri výkone produkuje len tretinu kyseliny mliečnej v porovnaním s ostatnými plavcami, čo znamená, že dokáže dlhšie a intenzívnejšie podávať svoje maximálne výkony ako jeho konkurencia. Vraví, že hladina kyseliny mliečnej u neho po preteku je na takej istej úrovni ako osoba ktorá odpočíva.

Michael Phelps a jeho stravovanie
Michael konzumuje neuveriteľných 12.000 kalórii každý deň. Priemerný človek potrebuje približne 2000 kalórií, silový trojbojár zhruba 8000 kalórií denne. 
Jeho typické raňajky pozostávajú z troch sendvičov s vajcom, syrom, šalátom, paradajkami, vypraženou cibuľou a majonézou; toast, omeleta, ovsená kaša, tri palacinky a dve šálky kávy. Takéto raňajky by ľahko nasýtili priemernú rodinu. Toto všetko nekonzumuje naraz. Pred tréningom jedáva cereálie a ovsenú kašu a po tréningu sú to vajcia, omeleta a zelenina.

Obed pozostáva obyčajne z 500 gramov cestovín s dvoma šunkovo – syrovými sendvičmi a približne 100 kcal príjme v energetickým nápojoch.

Na večeru zvykne jedávať opäť cestoviny alebo pizzu a ďalšie energetické drinky. Ako doplnok stravy prijíma proteínové preparáty na kvalitu a regeneráciu svalstva.

Michael Phelps a jeho tréning
Michael trénuje 6 hodín denne, 6 dní v týždni bez výnimky. Dokonca aj počas Vianoc absolvuje plne náročnú tréningovú jednotku. Totálna odhodlanosť tréningu z neho spravila svetového šampióna. 
Pláva približne 80 km týždenne, čo je zhruba viac ako 13 km denne. Absolvuje 2 masáže denne a chodieva do ľadového kúpeľa na regeneráciu tela.

To, čo ho priviedlo k neuveriteľnému víťazstvu zverejnil aj vo svojej prvej knihe „Hranice neexistujú. Ako byť úspešný“ (No Limits. The Will to Succeed.)  

Prirodzene plachý Micheal nerád rozpráva o randení a o svojom ľúbostnom živote. Záujem zo strany opačného pohlavia si takmer dvojmetrový plavec stále nevšíma: „Keď idem von s priateľmi, zostávam sám sebou. Nepovažujem sa za sexsymbol a najdôležitejšou ženou je v mojom živote mama.“

Komentáre

2 komentáre v "Michael PHELPS – ako meniť sny na skutočnosť"

  1. slozilovam  

    avatar

    Zaujímavý pohľad na zaujímavého človeka v každom smere … patrím do kategórie rodičov, prajem mladým ľudom takéto vzory, dnes keď sa aj cez internet propagujú kadejaké osobnosti a názory, mladý človek / a nielen on/ sa ľahko „stratí“ a veľmi ťažko „hľadá“, preto si veľmi cením vašu prácu.

  2. Kamil  

    avatar

    Ďakujeme za ocenenie. Potešilo nás to 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.