Mike Tyson

mike tysonČasto sa čudujem, čo ženie ľudí k tomu, aby boli brutálni, násilní a krutí? Je to nedostatok ľudskosti, zlé gény alebo diabol v práci?

Odpoveď je jednoduchšia: STRACH.

Už ste počuli o majstrovi sveta v boxe, o Mikovi Tysonovi?“. Mike Tyson bol jednou z najobávanejších ľudských bytostí na planéte. Čo bolo za jeho zúrivosťou? Jeho vlastný neúprosný strach.

Tyson vyrástol na zlých uliciach Brooklynu, kde bol okrádaný, šikanovaný a ponižovaný staršími chlapcami. V tej dobe mal príliš veľký strach na to, aby sa bránil, a ako sa neskôr úprimne priznal: „Bojím sa, aby som znova nebol taký.“

Keď lupič bezdôvodne zabil jedného z Tysnových domácich holubov, Tyson sa zdivočel a chlapca zmlátil. Potom, čo sa naučil bojovať, rozhodol sa nikdy sa nenechať znova terorizovať, pretože „keď sa niekto pokúsi znova ma pokoriť, zabil som by ich.“

Režisér filmu v rozhovore vysvetľuje: „Za všetkým bol strach. Jeho celý život bol reakciou na jeho prebiehajúci, všadeprítomný, hlboko zakorenený strach – v ringu aj mimo neho.“

Mám strach. Mám strach. Mám strach, často monotónne opakoval len pár okamihov pred profesionálnym súbojom.

Pripadá mi fascinujúce ako ironický môže byť život a ľudia. Čím viac sa niektorí snažia použiť strach, aby nahnali strach iným, tým viac sa budú báť sami. Čím viac sa niektorí snažia využiť svoju sebaistotu a nadriadenosť voči druhým, tým neistejší a podradenejší sa sami odhalia. Čím viac ľudia nedôverujú iným, tým menej sa spoľahnú sami na seba a tak ďalej.

Keď sa ľudia snažia využiť strach a zastrašovanie, uvedomia si, že sú motivovaní svojim vlastným strachom. Rovnako aj ľudia, ktorí sa snažia uplatniť svoju nadriadenosť to robia preto, že sú sami neistí. Keď si toto uvedomíte, porozumiete, že je to o nich a nie o vás alebo o okolnostiach. Teraz môžete reagovať skôr empaticky ako pomstou. A nakoniec, bude to odpoveď, ktorá ich odzbrojuje a udržuje situáciu od vystupňovania.

Ďalšie zaujímavé poučenie pozorované v živote Tysona a profil:

Sila trénera: mladistvého delikventa a vo veku 12 rokov, Tysona, si pod ochranné krídla vzal legendárny bojový tréner Cus D Amato. Stal sa otcom, ktorého Tyson nikdy nemal. Cus vlieval do Tysona svoju dôveru, keď Tyson ju sám pre seba nemal. Hovorieval mi, že máte šancu zmeniť svoj život, mohli by ste tiež zničiť svet. „Začal som tomuto človeku veriť,“ povedal Tyson. Bez učiteľa by Tyson pokračoval len ako bežný kriminálnik.

Sila tréningu a disciplíny: Cus učil Tysona disciplíne, tvrdej práci a duševnej pripravenosti na súťaž a vyhrávanie. Výsledky boli ohromujúce: Tyson porazil všetkých súperov , s ktorými sa stretol a stal sa najmladším majstrom sveta v ťažkej váhe vo veku len 20 rokov.

Nič neupadne tak ako úspech: Bez vedenia svojho učiteľa (Cus zomrel tesne pred tým, keď Tyson získal titul majstra sveta), a bez pretrvávania disciplíny, tvrdej práce a vzdelávania, Tyson zlenivel a padol do nástrah úspechu . Talent a schopnosti nestačili. Tyson prišiel o titul v zápase s Busterpom Douglasom v roku 1990.

Vaše bohatstvo bude vždy zápasiť samé: Počas svojej kariéry Tysonovi zaplatili viac ako 370 miliónov amerických dolárov. Zakaždým, keď sa dostal veľkú sumu peňazí, našiel spôsob, ako ju rýchlo premárniť. Dokonca podal nedávno návrh na bankrot, tak ako v roku 2003.

Buď budem mať tony peňazí, alebo vôbec žiadne peniaze, hovorí Tyson. Prečo? Pretože jeho vonkajšie bohatstvo nezodpovedalo jeho vnútornému bohatstvu (vlastná identita, vlastná hodnota). On vedome (alebo nevedome) vyčerpával svoje zdroje, aby zodpovedali jeho vlastnému vnímaniu jeho vlastnej hodnote. Vidíme, ako sa tento syndróm prejavuje u výhercov lotérie, u profesionálnych športovcov, hollywoodskych hercov a u ďalších, ktorí sú príjemcami náhleho bohatstva.

Ako hovorí Jim Rohn, Ak vyhráte milión dolárov, prvá vec, čo musíte urobiť, je stať sa milionárom zdokonaľujúcim si rozum, návyky a charakter milionára.

Nie je to o peniazoch. Je to o vašom osobnom rozvoji. Peniaze vás vždy stretnú tam, kde ste. Podobne ako voda, ktorá si hľadá svoju vlastnú úroveň rovnováhy. Iba vtedy, kedy rastiete (prostredníctvom osobného rozvoja, sebaúcty a charakteru), budú rásť aj vaše peniaze (príjmy a bohatstvo). Kľúčom k vytváraniu bohatstva, je zamerať sa na vás, nie na to.

Komentáre

2 komentáre v "Mike Tyson"

 1. tomas23  

  avatar

  Velmi dobry clanok, je to presne tak ako clovek so svojim zivotom nalozi taky zivot bude mat.
  Pred nedavnom som sa zaregistroval a myslim ze tato stranka je vyborna cital som zatial len par clankov ale vyborne texty, vystizne, jednoduche a motivujuce. Drzim vsetkym palce nech sa vam dari a dufam ze aj mne pomoze 🙂

 2. Roman1  

  avatar

  Výborný článok! Úplne súhlasím s tomas23, a tiež dúfam, že to pomôže každému napredovať.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.