Vyvarovanie sa míňaniu nie je to isté ako sporiť peniaze

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

setritpeniazeČasto som písal o hodnote zmien vašich návykov a žitia podľa nových princípov. Odstraňovanie návyku, ktorý zahŕňa nepotrebné míňanie peňazí alebo život podľa princípu menšieho míňania  peňazí je skvelý spôsob ako odstrániť vaše míňanie.

V podstate, kedykoľvek si zvolíte obmedzenie vášho míňania, robíte silný krok k finančne zdravému smerovaniu.

Ale to je len jednoduchý krok. Samotné obmedzenie míňania nemôže priniesť pozitívnu finančnú zmenu vo vašom živote.

Poviem vám niečo, čo som zvykol robiť. Keď cestujem vlakom z Piešťan do Bratislavy a späť, počas každej cesty som minul 1 euro na šálku čaju v reštauračnom vozni. Uvedomil som, si, že to bolo len mrhanie mojimi peniazmi, zvlášť preto, že som si vlastne ten čaj ani nevychutnal – bol to len zvyk.

Tak som sa tohto návyku vzdal a urobil si svoj čaj doma, aby som si ho mohol so sebou zobrať do vlaku.

Náhle míňam týždenne o 10 euro menej – mesačne je to 40 euro. Táto zmena v správaní urobila veľkú zmenu v mojej peňaženke, však?

Ešte nie.

Jednoducho som si mohol vziať tých 40 euro za mesiac a minúť ich na niečo iné, nepotrebné. Odkedy mám všetky tieto peniaze k dispozícii, prečo si každý mesiac nekúpiť knihu navyše, DVD alebo CD? Prečo si každý piatok nekúpiť niekoľko fliaš dobrého vína?

Po tom všetkom, pretože už toľko nemíňam, mám na to.

Takže začnem míňať tých 40 euro mesačne na niečo iné – a som presne tam, kde som začal.

Iba obmedzenie vášho míňania nestačí. Musíte s tými peniazmi urobiť niečo finančne produktívne.

Takže vráťme čas. Rozhodnem sa  prestať si objednávať vo vlaku čaj, čo ma každý mesiac stálo 40 euro.

Vzápätí si nastavím automatický prepis z môjho bežného účtu na sporiaci účet – 40 euro mesačne. Nechám to tak a zabudnem na to, vediac, že to pomôže mojim financiám v núdzi. Alebo začnem tých 40 euro navyše pridávať na konci roka k mojej hypotéke.

Prvé rozhodnutie – vyvarovať sa míňaniu – je silné, skutočne. Uvoľní vám to peniaze, ktoré môžete použiť na iné veci.

Druhé rozhodnutie je však to, ktoré mení situáciu. Ak sa rozhodnete vziať tieto zvyšné peniaze a dať ich na niečo finančne produktívne, to je čas, kedy sa začne vo vašom živote skutočná zmena.

Rozmýšľajte nad tým tento týždeň. Skúste nájsť jeden významný spôsob ako sa vyhnúť vášmu míňaniu. Ako idú dni, hľadajte oblasti, v ktorých míňate viac ako by ste mali a nezískavate skutočnú hodnotu za vaše eurá. Zastavte tieto míňacie návyky a investujte to, čo ušetríte. Je to také jednoduché.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.