Míňajte menej než zarobíte

Znie to jednoducho, však? Ešte stále je veľa ľudí, ktorí sa topia v dlhoch (míňajú viac než zarobia) alebo žijú chudobne z mesiaca na mesiac (míňajú práve toľko, koľko zarobia).

Jednoducho míňanie menej peňazí ako zarobíte má vodopád pozitívnych efektov.

Po prvé, začnete odstraňovať svoje dlhy. Míňaním menej, než zarobíte, získavate peniaze, ktoré potrebujete, aby ste mohli viac splácať svoje dlhy. Po čase začnú miznúť, redukujú sa tým vaše mesačné účty a dokonca sa vám lepšie dýcha.

Po druhé, začnete šetriť. Najprv si nasporte nejakú hotovosť na svoj sporiaci účet, umožňite si pustiť sa do šetrenia na núdzový prípad (ako je pokazenie auta alebo strata zamestanania). Budete mať tiež priestor, aby ste začali šetriť na dôchodok, vydláždili si skvelú budúcnosť na najlepší rok vášho života.

Po tretie, upadne vaša hladina stresu. Vedomie, že máte menej dlhov, vaše núdzové prípady sú pokryté a vaša penzia sa plánuje, to redukuje váš stupeň stresu. Lepšie spíte, vaše celkové zdravie sa zlepšuje a cítite sa v živote šťastnejší.

Napokon, teraz ste schopný preskúmať možnosti, ktoré boli doposiaľ pred vami zavreté. Keď sa vaše dlhy minuli a vy míňate oveľa menej ako zarobíte, zrazu máte oveľa viac kariérnych možností. Nemusíte byť vo vysoko stresovom zamestnaní – máte finančnú slobodu, aby ste sa pohli a nasledovali svoje sny. Môžete žiť kde – a ako – chcete žiť.

Všetko sa vracia späť k jednému základnému princípu – míňajte menej ako zarobíte.

Míňať menej hovorí o fakte, že musíte skrátiť vaše míňanie. Prvý krok nemusí byť nič drastické – ani by nemalo byť. Mnohé z viac extrémnych tipov ako ušetriť peniaze prichádza od ľudí, ktorí už skúšali základné tipy a zbožňujú ich, takže hľadajú intenzívnejšie stratégie, aby ešte viac obmedzili svoje míňanie. Ja sám robím toto – stále skúšam nové stratégie sporenia peňazí, zbavujem sa tých, ktoré pre mňa nefungovali a udržujem si tie, ktoré áno.

Tu je päť veľkých spôsobov, ako začať.

Po prvé, prejdite si každý mesačný potrebný účet. Opýtajte sa samých seba, či túto službu skutočne potrebujete. Skutočne potrebujete používať také množstvo elektrickej energie? Je nejaký spôsob ako ju obmedziť? Je nejaký spôsob ako urobiť váš domov energeticky účinný? Musíte naozaj tak veľa používať svoj mobilný telefón alebo by ste ho mohli nahradiť kreditným telefónom? (Ja som tak urobil a priemerne mesačne ušetrím 28 euro).

Po druhé, usilovne si udržujte cestu vášho míňania. Dajte si do svojho vrecka malý notebook (alebo si zapíšte všetko ako ja do svojho mobilu) a zapíšte si všetky výdavky, ktoré máte. Tento jednoduchý proces vás donúti zamyslieť sa dvakrát nad vašimi nepotrebnými výdavkami. Keď máte zapísané mesačné výdavky, pozorne sa na nich pozrite. Opýtajte sa sami seba, či každý z týchto výdajov prispieva k hodnote a k radosti vo vašom živote alebo nie. Sľubujem vám, že vďaka tomuto procesu pochopíte, ako márnite peniazmi, ktoré míňate.

Po tretie, pozorne sa pozrite na vašu rutinu. Pozrite sa na to, čo každý deň robíte (alebo po väčšinu dní). Je niečo, čo robíte každý deň a stojí to peniaze? Tieto veci sú najsilnejšími, ktoré musíte upraviť, ako napríklad odkrojiť len 1 euro zo svojho denného míňania, čím ušetríte 365 euro za rok. Kupujete si každý deň kávu? Prečo to neupraviť a dať si kávu iba cez víkendy? Chodíte sa každý deň najesť niekde von? Možno si po niektoré dni v týždni môžete vziať do práce sendvič alebo ovocie. Pozrite sa na pravidelné výdavky, ktoré máte.

Po štvrté, vyberte si lepšiu banku. Obrovská väčšina Slovákov má banky, ktoré s nimi veľmi dobre nezaobchádzajú. Na svojich bežných účtoch nemajú žiaden úrok. Za použitie ATM platia veľa poplatkov. Ďalej platia mesačné užívateľské poplatky všetkých druhov. Všetky tieto veci sú márnením peňazí. Zmeňte si svoje účty a dajte ich do banky, ktorá vás rešpektuje.

Pamätajte si toto pravidlo: míňajte menej než zarobíte. Každý krok, ktorý urobíte, aby ste prehĺbili medzeru medzi tým, čo zarobíte a tým, čo miniete, vás posunie vo vašom živote na lepšie miesto.

Komentáre

3 komentáre v "Míňajte menej než zarobíte"

 1. mattoni1972  

  avatar

  Martina Tatarkova-moj problem je podobny nedokazem narabat s peniazmi a to zarabam cca 1600euro mesacne a s toho vydavky mam 1500euro mesacne a nevem si rady.

 2. apprentice  

  avatar

  PENIAZE MUSIA PRUDIT
  Je dolezite vediet s nimi spravnne narabat!
  Doporucujem knihu Bohaty otec Chudobny otec od autora Robert Kyiosaki

 3. apprentice  

  avatar

  Martinka
  Ako si hore uviedla citas knihy pretoze studujes osobnosti
  a tak to robim aj JA 🙂
  A je uplne jedno ze ci to prislo s USA alebo zo Slovenska
  zijeme vo veku informacii.

  Aj tato stranka je zostavena zo sveta skusenosti .Preco by som mal skryvat titulnu stranku knihy nemyslis ze tymto gestom zapieras svoje JA a svoj uspech k ceste slobody ?! Nech sa mi smeje ktokolvek budem sa aj Ja :-). Autor ktoreo som uviedol krasne vyjadruje
  Prijem / Vydavky
  Aktiva / Pasiva
  Dobre dlhy Zle dlhy
  a tie su na celom svete rovnake … Financna gramotnost to je vsetko co musime vediet !

  Suhlasim nas mozog je cestou k uspechu a aj k neuspechu !
  a na zaver len spomeniem jednu vec: Kazdy je strojcom svojho stastia – preco by som mal mat strach CO BUDE ZAJTRA ? zijem tu a teraz vobec tym nechcem povedat ze hned pobezim do Banky aby som si kupil BMW a potom drel na Banku a stat . TVORIME SI SVOJU REALITU Starajte sa o seba nikto iny sa tak o nas nepostara ako mi samy .

  Vsetko dobre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.