Cítiť sa mladý a zdravý

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

mladi a zdraviStať sa fit sa môže zdať komplikovaným.

Ak čítate veľa rád o fitnes ako ja, je ľahké sa v tom stratiť.

Hovoria Vám, že vajcia, maslo a mäso sú pre Vás zlé. Potom Vám iná skupina povie, že tie isté veci sú práve dobré. Potom budete počuť, že beh je pre Vás dobrý a kulturista sa bude smiať, že beháte. Budete počuť milión variácií na najlepšie pomôcky, ako kedy jesť, ako často trénovať, ako merať prírastok svalov, aké vitamíny potrebujete brať…je to dosť na to, aby ste sa vzdali.

Našťastie, telesá kondícia nemusí byť komplikovaná.

V podstate to celé môžete zhrnúť do dvoch jednoduchých princípov:

1. Viac sa pohybujte.

2. Jedzte správne potraviny.

Verím, že ak sa budete držať týchto dvoch princípov, budete sa cítiť zdravší. Robiť jedno, ale nie druhé, vyústi do zlepšenia zdravia pre mnohých (nie všetkých), ale nebude to kompletné. Robte oboje väčšinu dní v týždni a ste na najlepšej ceste k zdraviu a telesnej kondícii.

Tieto vyššie uvedené princípy sú všetko, čo potrebujete, hoci mnohí z nás potrebujú o trocha viac informácií, takže tu je kompletnejšia zostava jednoduchých princípov telesnej kondície. Ako vždy, pamätajte, že po prvé nie som expert. Toto je len materiál, ktorý sa osvedčil mne a po druhé, toto je len pre zdravých dospelých ľudí. Ľudia so zdravotnými problémami by mali hľadať rady profesionálov.

1. Hýbte sa. Skúste vykonávať väčšinu dní v týždni nejakú fyzickú aktivitu (4 alebo viac dní, ak je to možné). Môže to byť tanec, chôdza, plávanie, korčuľovanie, skákanie, bicyklovanie alebo čokoľvek, pričom sa zrýchľuje Vaše dýchanie a robte to viac ako 20 minút. A nemusí to byť každý deň tá istá aktivita. Odporúčam, len kvôli jednoduchosti, aby ste si našli pravidelný čas počas dňa, keď môžete vykonávať Vašu dennú aktivitu počas väčšiny dní v týždni. Ja osobne uprednostňujem skoré rána, ale iní skôr poludnie alebo večer.

2. Majte potešenie. Nech si vyberiete akúkoľvek aktivitu, musí to byť zábava. Ak ju nemáte radi, robte niečo iné. Zamerajte sa na zábavnú časť, nie ťažkú časť aktivity. Alebo sa naučte, ako som sa naučil ja, tešiť sa z ťažkej časti! A znova, urobte ju zábavnou, lebo inak pri nej dlho nevydržíte. Uistite sa, že to nie je pre Vás príliš ťažké a začnite zľahka. Zamerajte sa len na to, aby ste sa hýbali a mali z aktivity radosť. Začnite v malom a postupujte ďalej po krôčikoch.

3. Pomaly pridávajte na intenzite. Keď už nejaký čas robíte svoju športovú aktivitu a ste v slušnej forme, je dobré pridať na intenzite. Ale pomaly. Ak pridáte intenzitu príliš rýchlo, riskujete zranenie alebo prepálenie. Takže si povedzte, že už pár mesiacov vykonávate chôdzu, preto by ste mali byť pripravený pridať malý jogging alebo rýchlu chôdzu v malých krátkych intervaloch. Ak ste behali, skúste rýchlejšie intervaly (začnite zvoľna) alebo beh v kopcoch. Ak vykonávate silové tréningy, uistite sa, že si pridáte váhu (bezpečne) alebo znížite oddychový čas alebo pridáte viac opakovaní alebo sérií. Ak vykonávate nejaký šport, zrýchlite veci alebo sa zamerajte na výbušné činnosti. Intenzita je skvelý spôsob ako sa dostať do formy a má efektivitu už za 20 – 30 minút.

4. Minimalizujte prístroje. Aj s váhou vlastného tela môžete robiť vynikajúce cvičenia – nepotrebujete mašiny. Len choďte von a behajte po schodoch alebo po kopcoch… Robte vzpor ležmo, preskakujte ponad niečo, vezmite veľké skaly a hádžte ich, robte zhyby na strome, lezte po skalách…hocičo!

5. Jedzte správne a nie priveľa. Toto je jeden z najdôležitejších princípov na zozname, pretože ak nejete správne (väčšinou), nezáleží na tom koľko cvičíte, aj tak priberiete a nebudete zdravý. Zamerajte sa na prírodnú stravu. Zdravé jedlá sú tie, ktoré sú tak blízko ku svojmu prirodzenému stavu, ako je len možné. To znamená, vynechajte upravované, rafinované, tukové, cukrové jedlá a pite veľa vody namiesto sladených nápojov.

Máte iné nápady, o ktoré by ste sa mohli podeliť s našimi čitateľmi? Dajte im vedieť v komentároch….

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.