Motivačné techniky

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

daniel na cesteUž ste niekedy chceli niečo urobiť, ale ste neboli dostatočne motivovaní, aby ste to vykonali?

Počas minulých dní som bicykloval v daždi popri Dunaji od nemeckej hranice. Nebolo to ľahké vstať ráno a čeliť hodinám mokrej jazde na bicykli, ale určite to stálo za to.

Musel som sa každé ráno motivovať, aby som to vydržal namiesto toho, aby som sa odviezol k najbližšej vlakovej stanici a chytil spoj späť do Bratislavy.

Nebyť dostatočne motivovaný.

To je vždy prvá príčina na to, aby som nevzal nejakú akciu. A som si istý, že takto je to pravdepodobne aj s Vami. Ak nie ste motivovaní, nemáte jednoducho energiu alebo nabudenie urobiť, čo potrebujete urobiť, však? Dosť jednoduché.

Ale tu sú tri najväčšie problémy so spoliehaním sa na to, že budete stále vysoko motivovaní:

1. Možno sa nestaráte naozaj o to, čo robíte. Možno na tom naozaj nezáleží a Vy sa snažíte donútiť sa k niečomu, čo nechcete robiť. V tomto prípade je nedostatok motivácie to, že vám vaše podvedomie hovorí, že toto nie je dôležíté alebo toto sa nevyrovná mojim hodnotám.

2. Energia prichádza vo vlnách. A práve ako každá vlna má vrchol, má tiež najnižší bod. Niekedy bude hladina vašej motivácie ako rútiace sa tsunami. Inokedy bude pokojne prúdiť. Toto sú prirodzené rytmy a nasledovanie týchto rytmov je dôležité, pretože ak tak neurobíte, vyhoríte.

3. Niekedy, skôr než vezmete nejakú akciu, nebudete nabudení, ale keď ju urobíte, budete sa cítiť dobre. Napríklad si zacvičte. Veľa ľudí sa bojí alebo nenávidí cvičenie. Nie sú vopred motivovaní, aspoň nie natoľko, aby prelomili odpor ísť von a cvičiť. Ale, keď ukončia cvičenie, cítia sa fantasticky. Preto sa niekedy nemôžete spoliehať na to, že budete vysoko motivovaní vopred, niekedy sa musíte spoliehať na to, že budete motivovaní potom.

Znamená to, že motivácia je bezvýznamná? Nie, je stále dôležitá a zohráva svoju úlohu. Ale príliš často je ľahké naletieť tomu, že sa spoliehame, že budeme úplne nadšení niečim skôr, než to urobíme.

Nebudete vždy nadšení. ;-(

A to je v poriadku. Keď som bicykloval popri rieke Dunaj, premýšľal som: „Trápi sa vôbec niekedy rieka nad tým, kedy dosiahne rovinatý kúsok krajiny? Nie, pomaly sa posúva dopredu, kým nedosiahne časť krajiny, kde môže tiecť spádom.“

Spôsob, akým tečie rieka je ako nasledovanie Vášho prirodzeného rytmu.

Niekedy zaberú zvyčajné motivačné techniky, o ktorých na tejto webovej stránke píšeme, niekedy nie. Niekedy by predstava úspechu bola pre mňa vysokou motiváciou a niekedy by som len pokračoval v strate času. Bolo to vtedy, keď som dovolil sám sebe trocha popustiť, vtedy ku mne úspech začal prichádzať ľahšie.

Uznám, že to sa to spočiatku môže zdať ťažké, ale je to dôvod pre dôveru. Musíte si veriť v tom, že prídete na to, kedy je čas vziať akciu a kedy je čas nerobiť nič.

Vždy je čas na to, aby ste boli produktívni a čas na odpočinok. Tak ako v prírode je čas na aktivitu a na jar na nový život a je čas na oddych a zahĺbenie sa dovnútra počas zimy.

Tak ako príroda vie, že jej nepretržitý rast je neudržateľný, my si musíme uvedomiť, že očakávanie produkcie po celý čas vedie k stresu a k tomu, že sme menej produktívni.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.