Nabrúste si ostrie.

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

Posledný mesiac v roku je príznačný tým, že vrcholí naše snaženie v práci, finišuje plnenie plánov a obratov firiem a samozrejme zvyšuje sa naša únava po celoročnom pracovnom nasadení. Pre niektorých je koniec roka obdobím, kedy dostanú výpoveď z práce, pretože finančná kríza spolu s úspornými  opatreniami firiem si vyžiadajú svoju daň.
Niektorí budú mať to šťastie, že dostanú tučné prémie, prípadne povýšenie v práci, čo z hľadiska kariéry je nepochybne veľmi príjemný zážitok. No existuje aj taká skupina ľudí, ktorá aj keď nepracovala tak dobre a tvrdo, zostáva na svojich pozíciách a prechádza do nového fiškálneho roka bez ujmy na zdraví. Títo ľudia možno prestali používať svoje dobré návyky a ich výkon v každom aspekte života klesol. Týmto článkom nikomu nechcem vstupovať do svedomia, ale poukázať na fakt, že priemernosť v práci, odkladanie dôležitých priorít a okolkovanie môže otupiť „vaše ostrie“.
Tento pojem opísal svetoznámy autor Stephen R. Covey vo svojej nezabudnuteľnej knihe 7 návykov vysoko efektívnych ľudí.

Pre osvieženie zhrniem spomínané návyky:

1.    Buďte proaktívni.
2.    Každé konanie začínajte s víziou cieľa.
3.    Dajte prvoradé veci na prvé miesto.
4.    Zaujmite postoj: ja získam a ty tiež.
5.    Snažte sa pochopiť a až tak byť pochopený.
6.    Dosahujte synergiu.
7.    Udržujte sa v dobrej kondícií.

A práve posledný návyk je spomínaným „brúsením ostria“. Inak povedané je to návyk sebaobnovy – udržiavania svojej kondície. Doprajte si vždy čas na to, aby ste sa fyzicky, psychicky, duchovne, spoločensky a citovo obnovili. Aerobic, stretching či iné druhy cvičenia vám isto prospejú. Duchovná obnova prostredníctvom modlitby, čítania alebo rozhovorov s blízkymi vám pomôže nájsť rovnováhu a cestu vo vašom živote. Koniec roka je teda ideálny čas práve pre túto aktivitu. Skúsme sa stíšiť a upriamiť pozornosť na seba, svoje hodnoty, plány a ciele. Verte, že „brúsenie ostria“ vám v nastávajúcom roku veľmi pomôže. 🙂

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.