Nájsť v živote vášeň

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

uspesnostUž ste si niekedy sadli a rozmýšľali: čo je cieľom môjho života? Čo je mojou vášňou? Kam smerujem?

Toto je niekoľko z najbežnejších otázok, s ktorými všetci zápasíme. A ja nie som v stave odpovedať na ne. Všetko, čo môžem v tomto príspevku ponúknuť je názor, trocha odlišný od bežných reakcií.

Sú vaše ciele vaše?

Toto konštatovanie nájdete všade a doteraz je tak často ignorované, že to musíme zopakovať: Váš zámer je váš vlastný. Nikto sa nemôže vložiť do definície šťastia a úspechu inej osoby a očakávať, že bude šťastný a úspešný.

Kvôli našim prirodzeným reakciám dochádza pri tomto bode k ťažkostiam: Samozrejme, že sledujem svoje vlastné vášne! Ale skutočne? Odkiaľ pochádzajú naše idey úspechu? Od našich rodičov alebo z médií? Možno. Alebo celkovo zo spoločnosti. Byť bohatý, byť príjemný, byť krásny, byť slávny. Sú to skutočne vaše ciele? Odkiaľ skutočne prišli? Môžete si byť absolútne istí, že tieto veci vás urobia šťastnými? Nehovorím, že áno alebo nie. Iba sa pýtam. Je možné, že tieto veci vás skutočne urobia šťastnými.

Vnútorný cieľ

Prečo som vlastne spomenul šťastie a úspech jedným dychom? Ozajstný cieľ za tým, o čo dbáme, je často vnútorný a väčšinou je tento vnútorný cieľ  jednoducho byť šťastný. Ak mi neveríte, vyskúšajte niečo jednoduché: Pozrite sa na váš súčasný vonkajší cieľ, ktorý máte a potom ho začnite sledovať odzadu. Napríklad: Chcete novú prácu. Opýtajte sa sami seba prečo. Možno kvôli vyššiemu zárobku alebo aby ste sa dostali preč od protivného zamestnávateľa? A  potom? Ľahšie pracovné prostredie alebo viac voľného času. A potom? Čo budete mať? A potom tento proces opakujte, kým už nebudete mať žiadne ďalšie odpovede. Takmer vždy zistíte, že to, čo ostalo, je váš vnútorný cieľ.

Tu je jeden z mojich najobľúbenejších príbehov, ktoré ste ma už možno počuli hovoriť na seminároch mladý-úspešný. Bol jeden veľký mestský biznismen, ktorý sa raz vybral na dovolenku na ďalekú pláž. Jedného dňa prechádzal okolo miestneho rybára, ktorý leňošil, s udicou vo vode, užívajúc si slnko a pivo.

Myseľ muža z mesta sa okamžite dostala k práci. Rybárska lokalita bola zlatou baňou a v tejto oblasti by vážne rybárčenie prosperovalo. „Prečo si taký hlúpy?“ opýtal sa rybára. Kúp si niekoľko člnov, prenajmi si pár pomocníkov a za pár rokov sa tvoj malý obchod zmení na miliónový biznis!

Miestny muž sa opýtal. A čo by si   robil, ak by si raz mal milión dolárov?

Muž z mesta sa tupo zahľadel. Čo? Mal by som toľko voľného času, že by som mohol celý deň len tak sedieť na slnku a piť pivo!

Znova, táto predstava sa zdá taká základná, že ju netreba opakovať. Ale doteraz vzdoruje mnohým ľuďom.

Počas mojej práce pre charitu v rôznych kultúrach a krajinách vo svete som znova a znova videl, že ľudia môžu byť šťastní, aj keď sú finančne chudobní. Keď toto hovorím na našich seminároch, toto konštatovanie sa stretáva s množstvom sarkastických komentárov od publika. A je naozaj také ťažké uveriť tomu?

Základná úroveň materiálnych prostriedkov je potrebná, áno. Ale okrem toho, to skutočne nerobí žiaden rozdiel. Tak prečo sa tomu bránime alebo dokonca cítime potrebu útočiť na takéto konštatovanie. Prečo nás to nevyzve? Ak sa niekto úprimne pokúša odpovedať na tieto otázky, odpovede môžu byť odhaľujúce.

Zlepšovanie našich cieľov

A čo potom? Keď raz uvidíme naše vnútorné ciele, skúsme jednu vec. Otočme ciele a dosiahnime tie vnútorné ako prvé. A ak potom ešte stále chcete dosiahnuť váš vonkajší cieľ, bude sa vám to zdať oveľa jednoduchšie. Zdá sa vám niečo z toho známe? Raz, keď budem mať peniaze, budem nezávislý. Raz, keď si nájdem partnera, budem mať vyššiu sebaúctu. Raz, keď môj partner prestane toľko piť, budem šťastný.

Nevyzerá opak tohto logickejší? Najprv si vybuduj svoju sebaúctu a potencionálnemu partnerovi sa budeš zdať atraktívnejší. Vybuduj si svoju nezávislosť a zistíš, že zarobiť peniaze je ľahšie. A možno ak budete šťastnejší, váš partner nebude potrebovať tak veľa piť.

Ak zistíme, že vnútorné ciele sú vždy dosiahnuteľné, túto cestu zvládneme ľahšie, ak tomu venujeme čas a úsilie. Vonkajšie ciele môžu byť predmetom ohraničenia, ktoré sa nedá preklenúť, nehľadiac na to ako ťažko to skúšame. Napríklad, bolo by takmer nemožné pre slabého 50 ročného muža, aby sa stal profesionálnym boxérom. Ale ak mužovým skutočným vnútorným cieľom je vybudovať si sebadôveru, nezáleží na tom, aký útly alebo aký starý je. Je to vždy možné.

Tí z vás, ktorí v hlave nemajú vonkajší úmysel, skúste vyhľadať vnútorný cieľ. Napríklad sa snažte stať šťastnejším. A keď začnete robiť prvé kroky, možno zistíte, že sa vonkajší cieľ začne odhaľovať sám.

Potreba činnosti

Prirodzene, je čas na plánovanie a rozmýšľanie, ale tiež je čas na činnosť. Mnoho ľudí, ktorí hľadajú alebo znova premýšľajú o účele svojho života, ostanú visieť v sebapozorovaní. Možno to robia preto, aby sa vyhli risku, kvôli strachu, aby neopustili svoju zónu pohodlia, aby sa vyhli nesúhlasu alebo akémukoľvek inému strachu. A týmto zostávajú visieť na jednej koľaji.

Niekedy je najlepším spôsobom ako nájsť v živote zmysel, je ísť von a začať konať, hoci aj nevieme, čo ideme robiť!
Jedným z mojich najobľúbenejších „mlady-uspesny“ pomôcok na toto je princíp 5%. Pracuje na pricípe toho, že vám dovolí začať kroky v malých prírastkoch. Skúšať sa úplne zmeniť za noc, ako niektorí môžu odporúčať, často vytvára strach, neistotu a vzdorovitosť.
Princíp 5 % je rozdelený na dve polovice. Príklady by mohli byť:

Ak by som dnes bol o 5 % zodpovednejší, urobil by som ______________ .

Ak by som dnes bol o 5 % menej lenivý, urobil by som _____________ .

Prvá polovica vyjadrenia sa nemusí meniť. Ale každé ráno, keď sa zobudíme, myslime na niečo, čo zaplní prázdnotu a urobme to! Ako vidíte, 5 % je málo a je to neškodné. Avšak dosť na to, aby sme sa dostali z našich strachov a váhaní. Buďme dosť flexibilný na to, aby sme každý deň urobili rozličné veci. I snahou po dosahovaní  iných cieľov neupadneme do nudy a rutiny. A čo je ešte lepšie, povzbudzuje nás to k zamysleniu sa nad novými nápadmi, ktoré môžeme vyskúšať (hoci jednoducho môžeme robiť rovnaké aktivity zakaždým o 5 % viac)

Toto môžete použiť na čokoľvek, čo plánujete urobiť. Začať nový cvičebný program, znížiť váhavosť, vylepšiť vašu prácu alebo dokonca vaše osobné vzťahy. A ak sa vám 5 %  zdá príliš málo, nebojte sa ich zvyšovať.

Keď raz začne pohnútka, niekedy sa prekáža zastaví!

Článok napísal Daniel Shaw.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.