Naše deti a peniaze…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE, DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

Rozumejú vaše deti peniazom? Učíte ich, aby im rozumeli? Zasväcujete ich postupne do tajov finančnej gramotnosti, alebo ich nechávate len tak na pospas ich vlastným skúsenostiam…. ? Viete, koľko detí u nás priemerne rozumie peniazom? Žalostne málo. Čím to je? Nepoteším vás odpoveďou: je to častokrát tým, že my sami máme v oblasti finančnej gramotnosti riadne medzery…
Šokujúce! Pravdepodobne sa zhodneme na tom, že musíme začať s výučbou našich detí v tejto oblasti. Prečo by rodičia mali začať učiť svoje deti? Možno aj preto, aby sa vyvarovali tých chýb, ktorých sa sami dospustili. Veď keď nám niekto povie, že sme finančne negramotní – berieme to ako vážnu urážku našej dôstojnosti, nášho postavenia, našej hrdosti…. Nezáleží na tom, koľko mesačne zarábate, aký titul máte, ale na tom, ako múdro viete peniaze použiť. Je dosť možné, že nechcete učiť svoje deti finančnej gramotnosti.  Tu mi nedá nepoložiť jednoduchú otázku:  vážne chcete, aby sa aj ony dostali do finančných ťažkostí?

Aký by mal byť náš prístup pri výučbe našich detí o problematike peňazí? Tu je niekoľko možných tém:

• ako získať peniaze

• ako minúť /utrácať peniaze

• ako sporiť / šetriť peniaze

• ako rozumne investovať (rozumne znamená úmyselne, cielene a  proaktívne)

Nezabudnime na jeden dôležitý fakt. Naše školy nemajú vo svojich osnovách zakomponovanú výučbu finančnej gramotnosti, takže ak naše dieťa skončí maturitu s vyznamenaním, je dosť možné, že na druhej strane je negramotné – myslím tým po finančnej stránke. Učiť sa na vlastných chybách je síce pekné, ale dosť bolestivé.

Minúť peniaze vie každý človek, avšak rozumieť peniazom (stačí aj prístup sedliackeho rozumu) to je už iná „káva“. Keď som bol školopovinné dieťa, robil som si v detskej izbe výstavu svojich prác – výkresov a rôznych výtvorov počas celého školského roka. A na dvere svojej izby som napísal: „Výstava mojich prác – vstupné ľubovoľné“. Určite tušíte, ako veľmi som sa tešil z každej drobnej mince, ktorú mi rodičia, susedia, či rodinní známi dali do pokladničky. Môj postoj k takto „zarobeným“ peniazom bol skutočne iný. Aj pri tejto problematike ide skôr o to, aby sme tvorivou, zábavnou, ale aj podnikavou formou zapojili naše deti. Nezabudnite, aj tu platia hodnoty ako: ochota, čestnosť, úprimnosť, pokora, skromnosť, vytrvalosť… Výučba detí k finančnej zodpovednosti vyžaduje prax, ale môže to byť aj zábava. A verte mi, určite sa to vyplatí. Máte vlastné nápady, alebo skúsenosti o ktoré sa chcete podeliť?

Tešíme sa na vaše reakcie!

Komentáre

3 komentáre v "Naše deti a peniaze…"

  1. Klaudia Mami Macejová  

    avatar

    Velmi prospesne, no bohuzial aj vela rodicov nevie ako na to.Poznam vela takychto pripadov, kde by v prvom rade rodicia mali so sebou nieco urobit. Skola by mohla aspon ciastocne zvratit tuto situaciu, ak by sa financna gramotnost dostala do ucebnych osnov .

  2. david93  

    avatar

    Dobrý článok, ja sám som ešte ako keby dieťa, mám 17 rokov nemam pravidelny prijem ale snazim si zarabat nie len roznasanim letakov ale aj nakupom a predajom značkového oblečenia. To ma núti „finančne“ rozmýšlať a tato stranka mi k tomu napomáha. Finančná gramotnosť je velmi dolezita, lebo velmi vela mladých ľudí utráca zbytočne, a utracaju všetko bez vízie do budúcnoti ako sa dopracovat k peniazom, ako si zarobiť na to čo som utratil. Na školách sa to určite učit nebude a je to každého individuálna vec, či chce alebo nechce peniazom a financiam rozumieť.

  3. tystnaden  

    avatar

    myslím že na začiatok stačí ak by si viac ľudí prečítalo nejakú knihu od Roberta Kiyosakiho , odporúčam „Bohatý táta, chudý táta“ tá sa priamo dotýka tejto témy….
    a keď to podá tretia strana tak to môžu ľudia prijať lepšie, ako keď im to povie niekto blízky a nemusia ho rešpektovať

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.