Aj nesprávne rozhodnutia môžu viesť k tým správnym

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

nespravna-karieraVaša kariéra je radom rozhodnutí. Niektoré z nich sú správne, iné nie tak celkom. V každom prípade ste práve vy tým človekom, ktorý tieto rozhodnutia robí. Niekedy sa vám možno zdá, že v podstate nemáte veľmi na výber, alebo za vás rozhoduje niekto iný. V skutočnosti však toho môžete ovplyvniť oveľa viac ako si myslíte.

Čo sa deje vo vašej kariére? Pocit zbytočnosti? Nuda? Únava? Všetko sú to veci, s ktorými sa na pracovisku každý z nás denne stretáva. (Je príjemné vedieť, že nie ste jediný.)

Ak nie ste spokojný s vývojom vašej kariéry, je na vás, aby ste s tým niečo urobili. Stará fráza „Dobré veci sa stávajú tým, ktorí čakajú,“ vám skôr uškodí ako pomôže. Pozitívnu zmenu prinesie iba konanie. Nie čakanie.

Pre čo sa teda rozhodnete? Budete pracovať na tom, aby ste zarábali viac, alebo si iba budete ticho priať, aby sa vaša finančná situácia nejakým spôsobom zlepšila? Aktívne sa rozhodnete zistiť, čo je vašou skutočnou vášňou, alebo iba budete dúfať, že odpoveď sa nejako zázračne objaví? Vaše dnešné rozhodnutia určujú to, či zajtra budete alebo nebudete šťastný.

Aby ste sa mohli pohnúť dopredu, niekedy sa musíte aj vedieť vrátiť späť. Dopredu sa budete môcť pohnúť len vtedy, ak budete schopný prijať svoju minulosť. Pozrite sa na svoju pracovnú minulosť. K čomu viedli vaše voľby a rozhodnutia?

1. Viedli vaše nesprávne rozhodnutia k ľútosti?

Každý má vo svojej minulosti niečo, čo by teraz urobil inak. Možno je to nejaký nevydarený pohovor alebo stretnutie, ktoré vás pripravilo o nejakú dobrú príležitosť. Možno ste sa mohli dohodnúť na vyššom plate, no neurobili ste to. Možno ste mohli stretnúť niekoho z vášho oboru, kto by vám mohol pomôcť, no vy ste o pomoc ani nepožiadali.
Ako som už povedal, skutočne nie ste jediný. Nesprávne rozhodnutia sme v živote urobili všetci. Nezáleží na tom, čo sa vám počas vašej kariéry stane. Podstatné je to, čo budete robiť ďalej. Preniesli ste sa ponad to, alebo ste sa k týmto momentom v mysli neustále vracali? Toto opakovanie je efektívne iba ak v oblasti športu, nie kariéry. Zabudnite na to. Iba tak sa budete môcť dostať k niečomu lepšiemu.

2. Viedli vaše nesprávne rozhodnutia k negatívnemu postoju?

Ste zábavný človek? Alebo vás ľudia v spoločnosti ignorujú? Čo v práci alebo počas pohovorov z vašej osobnosti vyžaruje? Ste presvedčený o tom, že svoj negatívny postoj viete zakryť? Mýlite sa. Ľudia ho vycítia na míle ďaleko. Nikto nedokáže zakryť smútok alebo hnev.
Možno si myslíte, že máte právo byť nešťastný, no práve sebe tým ubližujete najviac. Nikoho nezaujíma, že ste nahnevaný. Zaujíma ich iba to, že sa s vami ťažko vychádza. Chcete to zmeniť a vidieť vo svojej kariére skutočné výsledky? Staňte sa pozitívnejším človekom. Tento jednoduchý fakt skutočne dokáže zmeniť ďalší priebeh vašej kariéry.

3. Viedli vaše nesprávne rozhodnutia k strachu?

Čoho sa bojíte? Pýtať si viac peňazí alebo iných prostriedkov? Rozprávať počas obchodných stretnutí? Opýtať sa svojich známych, či nevedia o nejakej pracovnej príležitosti pre vás? Ísť si za tým, čo skutočne chcete robiť? Strach je prirodzená vec. Bez neho by ste nemohli žiť. Je však rozdiel v tom mať strach a nechať sa týmto strachom ovládnuť. Poznáte sa, viete, kedy začínate pociťovať strach. Otázka však znie… čo s tým urobíte? Necháte ho nad vami zvíťaziť alebo nie?

4. Začnite robiť správne rozhodnutia.

Kým nezačnete robiť rozhodnutia správne, vaše predošlé voľby vás budú neustále prenasledovať. Začnite už dnes nejakým správnym rozhodnutím. Jedna správna voľba bude viesť k druhej a tak ďalej. Musíte niekde začať, preto začnite tam, kde ste práve teraz. Správne rozhodnutia vás časom budú viesť k oveľa väčšej spokojnosti vo vašej kariére.

Takže, čo na to hovoríte? Máte iba jeden život, a preto by to mohol byť život, ktorý milujete!

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.