Noví vodcovia

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

vodcoviaRozmýšľal som nad tým, ako sa v poslednej dobe zmenilo vodcovstvo pre našu generáciu. Tu je niekoľko nápadov, ktorými sa snažím cvičiť sám seba.

Urobte zo seba zdroj informácií
Kľúčovou črtou vo vedení je hrdinstvo položiť vopred názor a možno sa mýliť. Ceníme si vodcov nie preto, že sú bystrejší alebo častejšie majú pravdu, ale jedine preto, že hovoria otvorene. Chceme, aby nás viedli ľudia, ktorí odpovedajú krátko – dobre alebo zle. Takže ak chcete byť vnímaný ako vodca, hovorte otvorene. Často.

Očakávajte, že vaše nápady niečo dosiahnu
Všetky nápady predkladané na internete sa pokladajú za rovnaké. Tým chcem povedať, že na tom, kto ste, nezáleží až natoľko, ako na tom, čo predložíte.

Ak pošlete video na YouTube, nikto sa nepýta, či ste chodili do filmárskej školy. Keď napíšete na webovú stránku, nikoho nezaujíma, či máte novinársky diplom. Pozícia, titul a akademický diplom, na žiadnom zo zvyčajných derivačných postavení nezáleži, keď ste online. Čo sa na webe počíta, nie je vaše rezumé, ale čím dokážete prispieť.

Staňte sa dobrým v obchodovaní
Nemôžete donútiť ľudí, aby „zjedli“ váš nápad. To znamená, že vodcovstvo je len o obchodovaní: predávať  predstavu a bežný cieľ a získavať významné kontakty. Toto robia vodcovia, aby presvedčili ľudí k tomu, aby pokračovali, hoci nemajú žiadnu záruku na istú budúcnosť.

Buďte autentickí v situáciách, v ktorých je autenticita najťažšia
Autenticita je nový spôsob obchodovania, keďže ste často posudzovaní podľa vašej schopnosti poskytovať vašu pravdu prirodzene. Tony Hsieh, hlavný zodpovedný úradník pre Zappos, sa preslávil údržbou populárneho Twitter feed, ktorý  zvoní tak autenticky a zabáva. Mark Zuckerberg (zakladaťel facebooku) sa dostáva do najväčších ťažkostí, keď sa zdá, že sa jeho rozhovory dostávajú do bodu nespoľahlivosti.

Jedným z najlepších spôsobov ako rozvinúť váš vlastný vodcovský potenciál je prostredníctvom tréningov verejného rozprávania. Najlepším typom cvičenia pre rečníkov nie sú memorované prejavy, ale skôr učiť sa byť pred ľuďmi prirodzený. Najprv sa to učte pred pár ľuďmi, čo nie je také ťažké a potom sa učte pred veľkým publikom.

Samozrejme, že môžete zistiť, že nie ste skutočným lídrom. Ale najlepšou vecou pri rozhodovaní stať sa vodcom je, že sa naučíte, kde sú vaše silné stránky a kde máte slabosti. Čo myslíte? Dajte nám vedieť v komentároch.

Komentáre

Jeden Komentár v "Noví vodcovia"

  1. qwertz  

    avatar

    Áno, vodcom môže byť naozaj každý kto vie v ktorej oblasti je dobrý. Obvykle by to mali byť naše koníčky. Najlepšie však je urobiť si nejaké testy aby sme zistili, na čo máme najlepšie predpoklady – možno ušetríme čas striedaním pracovných oblastí (mnohí ľudia najprv striedajú miesto za miestom len aby našli miesto, s ktorým sú spokojní a zostali pri ňom). V tom v čom sme dobrý sa potom ľahko staneme z vedeného vodcom.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.