Ak by ste mali mať nový začiatok, čo by ste urobili?

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

novy-zaciatokDnes vás vezmem na cestu fantázie (môžete to nazvať „experiment mysle“). Tak si vezmite šálku svojho obľúbeného nápoja, pohodlne sa usaďte a čítajte…

Objaví sa pri vás „džin“ a vysvetlí vám, že sa na tri mesiace za vás o všetko postará. Účty budú zaplatené, vaša práca bude perfektne urobená, o vašu rodinu bude postarané, váš dom bude udržaný v čistote, vaši domáci miláčikovia budú nasýtený. Na nasledujúce tri mesiace ste voľní. Keď prídu tieto tri mesiace, máte možnosť začať novú kariéru, presťahovať sa do iného mesta alebo hoci aj zanechať priateľov a rodinu.

Džin má len dve podmienky:

 • Musíte počas týchto troch mesiacov skúsiť aspoň jednu vec, ktorú ste nikdy predtým neurobili (ale možno ste vždy tajne chceli urobiť)
 • Tri dané mesiace musíte stráviť tak, aby ste robili veci, ktoré chcete robiť a nie veci, ktoré cítite, že by ste mali robiť.

Ste pripravení začať?

Čo počas týchto troch mesiacov urobíte?
Vezmite si hárok papiera a napíšte alebo nakreslite pár vecí, ktoré naznačia, čo by ste robili s troma úplne voľnými mesiacmi, čokoľvek by ste chceli robiť (pamätajte, že najmenej jedna vec musí byť taká, čo ste ešte nikdy predtým nerobili).

Na vašom zozname môže byť absolútne hocičo, čo sa vám páči. Pravdepodobne sa tam vyskytnú aj veci, keď poviete: „Keby som vyhral v lotérii, urobil by som…“ alebo „Prial by som si mať čas na…“  alebo „Ak by som začal odznova, tak by som….“

Tu je niekoľko príkladov vecí, veľkých a malých, ktoré by ste mohli napísať na váš zoznam:

Jeden mesiac by som cestoval po Európe.
Čítal by som každú noc svojim deťom na dobrú noc.
Konečne by som začal byť fit.
Začal by som sa učiť cudzí jazyk.
Naučil by som sa ako robiť webové stránky.
Začal  by som písať novelu.
Bol by som dobrovoľníkom v Afrike.
Znova by som skontaktoval svojich starých priateľov.
Navštívil by som všetky umelecké galérie v Paríži.
Každý týždeň by som chodil na koncerty.

Neobmedzujte sa tu – aj keby niečo malo stať veľa peňazí, napíšte to!

Čo by ste robili potom?
Raz, keď sa tie tri mesiace skončia, čo by ste robili?
Vrátili by ste sa späť do svojho mesta?
Zostali by ste so svojou rodinou a priateľmi?

Samozrejme, vaše skúsenosti počas tých troch mesiacov budú mať silný vplyv na tieto otázky. Napríklad, ak ste práve v napätom vzťahu so svojim partnerom a deťmi, pretože s nimi málokedy trávite čas, môžete zistiť, že potom, čo s vami strávili tri mesiace bez stresu, vychádzate spolu všetci lepšie. Ak ste nikdy predtým necestovali mimo Európu, môžete zistiť, že chcete žiť na druhej strane sveta!

Aj keď  viete, že by ste sa vrátili k svojej pôvodnej práci s odporom alebo s hrôzou by ste išli späť do vášho domu, tak to všetko zapíšte.

Uskutočnite to
Asi ste zvedaví, čo je cieľom tohto všetkého. Po tom všetkom, neexistuje žiaden džin. Nikto nepríde a nepostará sa o váš život, kým sa na tri mesiace vyparíte…

Ale, rozmýšľajte o tom. Čo by ste potrebovali na to, aby ste boli schopní byť tri mesiace voľní – alebo aspoň jeden?
Môže to znamenať na chvíľu šetriť, buď obmedziť míňanie alebo pracovať nadčas. Môže to znamenať nejaké dômyselné jednania s vašim šéfom. Ale nevyškrtnite si to ako možnosť.

Keď som mal 18 rokov, urobil som si podobný zoznam:

 • Dobrovoľník v detskom domove
 • Naučiť sa  základy psychológie
 • Pomáhať vo vojnou zničenej krajine
 • Rozprávať pred 1000 ľuďmi
 • Navštíviť Paríž
 • Preliezť Alpy
 • Skontaktovať sa s niektorými stratenými priateľmi
 • Byť súčasťou hudobnej kapely
 • Začať vlastnú vývojovú spoločnosť

Svoj domov v Anglicku som opustil niekoľko týždňov neskôr ako som napísal tento zoznam a nikdy som sa nevrátil späť. Potom ako som rok pracoval v detskom domove v Rumunsku, pomáhal som Červenému krížu v Bosne a prešiel som pešo cez 26 krajín, napokon som sa usadil na Slovensku. Neboli to 3 mesiace, ale počas posledných 10 rokov som dosiahol všetky stanovené ciele a oveľa viac….

Znova sa pozrite na zoznam vecí, ktoré by ste chceli robiť: niektoré z nich môžete začať robiť práve teraz. Ak chcete napísať román, prečo si nenájdete dvakrát do týždňa zvyšnú hodinku, aby ste mohli začať? Ak chcete častejšie chodiť na koncerty, čo ak by ste navštívili jeden už tento víkend?

Je ľahké odložiť naše sny pretože sme príliš zaneprázdnení vecami, ktoré si myslíme, že by sme mali robiť, alebo čo je ešte horšie, vecami, ktoré sme práve prestali robiť – bez jedinej vedomej myšlienky. Začnite dnes znova preberať kontrolu.

Čo by ste robili s troma voľnými mesiacmi? Ako si môžete splniť sny?

Komentáre

Jeden Komentár v "Ak by ste mali mať nový začiatok, čo by ste urobili?"

 1. rajnaci  

  avatar

  Velmi pekny a inspirujuci clanok. Budem nad nim vela rozmyslat s perom a papierom v ruke.
  s pozdravom Gabo.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.