O víne – vinohradnícke oblasti Slovenska

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Nepochybujem o tom, že mnoho čitateľov Mladý a Úspešný pozná mnoho druhov  kvalitných vín. Stretávam sa často s názorom, že kvalitné vína sú iba zahraničné vína. Poznáte to známe slovenské príslovie – „pod lampou býva najväčšia tma“? A platí to aj v tomto prípade, kedy si akosi nespomenieme na to, že Slovensko má tradíciu v pestovaní viniča a dorábaní kvalitného zlatistého, či rubínovočerveného moku. Klimatické podmienky Slovenska sú ideálne pre pestovanie mnohých kvalitných odrôd – ako napr. Burgundské biele, Chardonnay, Müller-Thurgau, Neuburské, Pálava, či Rizling rýnsky, alebo Tramín červený. Naše územie je rozdelené do týchto vinohradníckych oblastí:

Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
Nitrianska vinohradnícka oblasť
Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
Východoslovenská vinohradnícka oblasť
Tokaj

Na tejto mapke je grafické zobrazenie oblastí. Ako vidno, máme doma zaujímavé vinohradnícke oblasti, na ktorých sa každoročne dopestujú skutočné klenoty, ktoré si potom môžeme s pôžitkom vychutnať.

Komentáre

Jeden Komentár v "O víne – vinohradnícke oblasti Slovenska"

  1. Jani  

    avatar

    Neviem preco chyba na mape Velky Krtis?Z mojho okna vidim taku velku vinohradnicku oblast ze ani koniec jej nevidno.A v Modrom Kameny neviem o tom ze by niak extra vo velkom pestovali vinic.Ostatok mi sedi(okolie V.Krtisa a Siah),to len taky detail 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.