Robiť veci jednoduchšie a rýchlejšie

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

kariera-casPravdepodobne najväčšou výzvou bolo pre mňa v poslednom čase zvládnutie všetkých požiadavok, keďže sa zmenili aj moje časové podmienky, aj moja rola. Bolo to veľmi ťažké a nechtiac som sklamal mnohých ľudí, priateľov, ktorí z mojej strany očakávali oveľa viac úsilia, ako som im ja ponúkol.

Bolo to veľmi ťažké prehltnúť nikto nechce sľubovať viac, ako je schopný splniť. A tak som začal pracovať na tom, ako svoj čas využiť efektívnejšie a splniť všetky požiadavky, ktoré sú na mňa kladené. Ak dovolíte, rád by som sa s Vami podelil o niečo z toho, čo som sa takto naučil…

Niektoré veci obmedziť

Gandhi zvykol hovoriť, že všetci máme denne k dispozícii rovnakých 24 hodín – a je iba na nás, ako ich využijeme. Ja som sa rozhodol vylúčiť tieto veci. Ak sa takto rozhodnete aj VY, výborne. Takýmto spôsobom som získal viac času.

• Vstávam skôr
• Všade so sebou nosím svoj zápisník, aby som si počas čakania v rade spisoval svoje myšlienky.
• Nepozerám televíziu
• Nepoužívam skype, alebo iný komunikačný program veľmi často, pretože zisťujem, že väčšina ľudí, ktorí mi takýmto spôsobom napíšu, sa iba nudí – a ja sa nenudím takmer nikdy.
• Nehrám počítačové hry, pokiaľ sa nechcem spriateliť s nejakým dieťaťom 🙂
• Ukončím tie projekty, ktoré som robil iba pre zábavu a ktoré nemali zmysel alebo význam pre väčšie ciele.
• Odhlásim sa z niekoľkých online bulletinov.
• Teraz, keď používam Facebook ako súčasť svojej obchodnej stratégie, nainštaloval som si Facebook toolbar pre Firefox, takže svoju stránku nemusím navštíviť dovtedy, kým sa na nej neudejú nejaké zmeny.
• Zamestnal som sekretárku a upratovačku, aby som sa nemusel týmto typom práce zaťažovať.

Týmto som získal viac času pre prácu na projektoch, na ktorých mi viac záleží; pre svoju priateľku a priateľov, ktorí ma podporujú a pre ľudí, ktorých chcem potešiť.

Zdvorilo odmietajte OVEĽA častejšie

Toto je pre mňa skutočne ťažké. Rád sa totiž do mnohých vecí zapájam. Zistil som však, že sa musím naučiť odmietať veci oveľa častejšie, aby som niekomu nesľubil niečo, čo potom nebudem schopný dodržať. Stáva sa to vtedy, ak neodhadnem dopad daného projektu správne. Preto teraz hovorím “nie” oveľa častejšie a skôr odporúčam iných ľudí, ktorí sú rovnako dobre schopní splniť danú požiadavku. Čím viac projektov odmietnem, tým skôr som schopný pracovať na tých, do ktorých som sa už pustil.

Komunikáciu ukončite rýchlo

Dovoľte mi objasniť Vám to na konkrétnom príklade:
• Napíšete mi e-mail, v ktorom si pýtate moje telefónne číslo, aby Ste mi mohli ohľadom nejakého svojho problému zavolať.
• Ja Vám vo svojej odpovedi napíšem svoje telefónne číslo, najvhodnejšie dni a čas zavolania a Vás požiadam o to isté.
• Odpíšete mi a ponúknete mi nejaké dni a časy. Ja si z nich vyberiem tie, ktoré ako prvé suhlasia s tými mojimi (bez väčšieho premýšľania) a ak Ste mi napísali aj obsah daného problému, ponúknem Vám odpoveď v e-maili (čo je rýchlejšie ako telefonát).

To isté robím pri akejkoľvek komunikácii – najlepšie ako viem. Keď má niekto z mojich zamestnancov alebo partnerov problém, ponúknem im ďalšie odporúčané kroky a/alebo opíšem tie, ktoré môžu podniknúť aj bez mojej pomoci.

Rozhodnosť

Nedávno som mal úžasný rozhovor s človekom, v ktorého konaní chýbala jedna zásadná vec – rozhodnosť. Hneď som si uvedomil, že ani ja nie som v určitých okamihoch svojho dňa dostatočne rozhodný a čakám na radu niekoho iného aj vtedy, ak dané rozhodnutie závisí len odo mňa. Urobte to teraz. Nech už je to čokoľvek. To som sa naučil ja.
Niekoľko ďalších myšlienok:

• Každý deň si vytvorím zoznam povinností a každý večer si ho aktualizujem.
• Vo svojej mysli mám určitý filter, ktorý oddeľuje kategóriu “to by bolo fajn” od kategórie “toto súvisí s vecami, ktoré robím”. Častokrát veci padnú ešte do tretej kategórie – “je to fajn, ale nemôžem to urobiť práve teraz”.

Kde najviac zlyhávam

Môj najväčší problém je ale v reálnom živote – obávam sa, že ľudia ma považujú za netaktného, necitlivého a chladného.
Na rôznych spoločenských akciách je veľmi ťažké venovať každému toľko času, koľko si zaslúži. Niekedy sa stáva, že mi niekto, koho vôbec nepoznám, začne rozprávať svoj životný príbeh po tom, čo sa na mňa obrátil iba s “malou otázočkou”. Inokedy zasa zisťujem, že je tu toľko úžasných ľudí a tak málo času.
Počas takýchto spoločenských akcií sa stretávam aj so starými priateľmi, no tiež tam chcem spoznať nových ľudí s novými inšpiráciami. Preto sa vždy snažím udržať tieto dve veci v rovnováhe. Nie je to jednoduché, pretože hoci chcem spoznať nových ľudí, svojich priateľov mám rád a niektorých z nich stretnem osobne iba raz za rok.
Telefón je skvelá vec pre kontakt s ostatnými – nie je to však vždy najlepší spôsob, ak nemám čas a ľudia sa chcú dlho rozprávať. Ne tento problém ešte nemám riešenie.

A čo Vy?

Kde sa Vy učíte, ako robiť veci jednoduchšie a rýchlejšie? Ktoré oblasti potrebujete zlepšiť Vy? S čím bojujete aj Vy? Nenašli Ste náhodou nejaký spôsob, ako vyriešiť tento môj problém? Prosím, napíšte mi svoj názor do nižšie umiestnenej sekcie.

Napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.