12 otázok, ktoré si možete položiť o šťastí

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

happyniesHoci sa všetci neustále usilujeme o šťastie, niektorí z nás sa už zastavili a pokúsili sa zhodnotiť svoju súčasnú úroveň šťastia. Niektorí muži majú prirodzený sklon k pesimizmu a negatívnemu mysleniu, niektorí sú tak zaujatí vlastnou kariérou alebo spoločenským životom, že sa ani nikdy nezastavia, aby porozmýšľali o šťastí a o tom, čo pre nich šťastie vlastne znamená.

Ako vieme, či sme šťastní? A ak nie sme, ako môžeme zistiť, čo všetko je potrebné na to, aby sme šťastnými boli?

Je úžasné túžiť po šťastí. Tento cieľ sa však nedá dosiahnuť, pokiaľ nie je merateľný. Aby ste určili, čo pre Vás šťastie znamená, potrebujte tomu venovať trochu času. Je to veľmi subjektívna emócia a pre každého z nás znamená niečo iné. Možno ste šťastný už teraz, hoci si to ešte neuvedomujete.

Tu je niekoľko otázok, ktoré Vám môžu pomôcť zhodnotiť úroveň Vašej spokojnosti, vyrovnanosti a celkového šťastia.

12 otázok o šťastí

1 – Ste šťastný, keď ráno vstávate?

Ak sa ráno zobudíte oddýchnutý a spali ste dobre, potom ste pravdepodobne so svojim životom spokojný. Ak sa však každé ráno len s námahou dostanete z postele po niekoľkonásobnom zvonení Vášho budíka a nepreberie Vás ani sprcha alebo káva, je načase, aby ste zhodnotili úroveň Vášho stresu. Kariéra a tlaky v osobnom živote môžu nepriaznivo vplývať na Vašu radosť zo života a ovplyvniť aj Vaše celkove šťastie.

2 – Je Vaše šťastie na niečom závislé?

Hovoríte si, “Budem šťastný… keď budem vo forme” alebo, “…keď ma povýšia” alebo dokonca, “keď splatím svoje auto”? Je úžasné túžiť po stále väčšom šťastí, nie však za cenu straty radosti z prítomnosti. Sústreďte sa na to, čo prežívate práve teraz. Zistíte, ktoré veci vám robia radosť a pocíťte ich pozitívny vplyv vo Vašom živote už dnes.

3 – Znervózňuje Vás myšlienka o šťastí?

Veľa ľudí sa obáva byť šťastnými, pretože majú pocit, že ak je už raz človek šťastný, nemá už viac žiadne ciele, o ktoré by sa usiloval. To však nie je pravda. Ak aj ste práve teraz šťastný, nič Vám nebráni v tom, aby ste sa aj naďalej rozvíjali. Neexistuje dôvod na to, aby Vás Vaša spokojnosť nejakým spôsobom obmedzovala vo Vašich ambíciách.

4 – Cítite sa dobre so svojou rodinou a priateľmi?

Ak sú rôzne rodinné stretnutia a spoločenské udalosti pre Vás skôr povinnosťou ako zábavou, bráni Vám to byť šťastným. Vaše medziľudské vzťahy veľmi cenne obohacujú Váš život. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorých spoločnosť máte radi. Ak Vás budú intelektuálne stimulovať a prijímať takého, aký ste, budete sa cítiť šťastnejšie.

5 – Ste šťastný, iba ak si niečo kúpite?

Nie je celkom správne spájať Vaše šťastie s materiálnymi hodnotami. Príliš veľa ľudí stotožňuje svoje šťastie s novým autom alebo vysnívanou dovolenkou. Buďte opatrný – takéto nadobudnutie majetku so sebou neprináša vždy aj spokojnosť. Nepadnite do pasce.
Čo Vás ďalej robí šťastným? …

6 – Ste zdravý?

Hoci sa toto veľmi často prehliada, Vaše zdravie je veľmi úzko prepojené s Vaším šťastím. Väčšinou je to tak, že určitý nadhľad získame, až keď sa stretneme s ľuďmi, ktorí trpia nejakými zdravotnými problémami. Ak sa sústredíte na to, čo vo Vašom živote funguje, budete sa cítiť spokojnejší. To, aký dobrý život mali, si niektorí muži uvedomia, až keď ich zasiahne nejaké nešťastie – nedopusťte, aby sa aj Vám niečo také stalo.

7 – Cítite sa užitočným?

Myslíte na veci, ktoré Vás napĺňajú a zapojte ich do Vašich každodenných činnosti. Ak chcete zmeniť svet, nemusíte sa nevyhnutne zaslúžiť o svetový mier, alebo vynájsť liek proti rakovine. Vaša pozornosť a milé slovo zmení deň čašníčke v kaviarni, bezdomovcovi na ulici, alebo dôchodcovi v autobuse. Ak sa budete cítiť užitočný a nájdete vo svojom živote zmysel, zvýši sa Vám pocit úspechu a šťastia.

8 – Kde ste boli o tomto čase pred rokom?

Je veľmi dobre, ak sa niekedy pozriete späť na to, čo všetko ste dosiahli. Veľmi ľahko sa totiž môžete stať príliš sústredeným na budúcnosť a zabudnúť oceniť všetky Vaše doterajšie úspechy. Neznamená to plakať za starými dobrými časmi, keď ste mali menej práce, viac peňazí na pivo a menšiu zodpovednosť; ide o posúdenie Vášho rastu a rozvoja a zhodnotenie úspechov a pozitív.

9 – Čo Vás robí najšťastnejším?

Pochopenie toho, čo Vás robí šťastným, Vám môže pomôcť v hľadaní a dosiahnutí šťastia. Myslite na veci, vďaka ktorým sa cítite dobre. Objavte svoje talenty. Myslite na svoje vzťahy. Premýšľajte nad tým, čo máte na svojej práci radi. Nájdite spôsob, ako budovať na týchto pozitívnych vplyvoch a skúsenostiach, ktoré prinesú do Vášho života viac radosti.

10 – Viete sa tešiť aj z maličkosti?

My všetci sme často pod časovým tlakom a tlakom povinnosti. Keď sa však budete vedome snažiť všimnúť si a tešiť sa z maličkostí, budete šťastnejší a spravíte šťastnými aj ostatných.

11 – Čo Vám bráni byť šťastným?

Prestaňte obviňovať ostatných z toho, že Vám bránia vo Vašom šťastí. Prestaňte sa sťažovať na okolnosti, ktoré vždy pracujú proti Vám. Zatrpknutosť, sebaľútosť a obviňovanie ostatných Vám nepomôže cítiť sa šťastnejším. Prevezmite kontrolu a prijmite zodpovednosť za svoje vlastné šťastie.

12 – Máte vo svojom živote rovnováhu?

Zachovávať rovnováhu je naozaj veľmi dôležité. Ak veríte tomu, že Vaše celoživotné šťastie je spojené so ženou, ktorú milujete, bude to pre Vás obrovská rana, ak ju stratíte. Ak Vás opustí, odíde s ňou aj 50% Vášho šťastia? Možno ste sa nedávno stali vedúcim oddelenia, čo je pre Váš úžasný úspech. Ak však Vaša spoločnosť skrachuje a Vy zrazu stratíte svoje zamestnanie, stratíte s ním aj svoju identitu? Zachovajte pozitívny postoj a priznajte si, že tak ako šťastie prichádza, tak aj odchádza.

Je úžasné tešiť sa z toho, že môžete športovať, mať úspech v práci, krásny dom a rezervovanú luxusnú dovolenku – buďte však opatrný a nepovažujte to za jediné a pravé šťastie. Naučte sa rozšíriť zdroje Vášho šťastia v prípade, ak by ste niektoré z nich stratili.

Tešte sa zo života

Radšej neporovnávajte Vaše šťastie so skúsenosťami a postojmi ostatných. Všetci sme odlišní. Zistite, čo robí šťastného Vás a choďte si za tým. Hľadajte radosť v každodenných maličkostiach. Buďte vďačný za to, čo máte. Vždy si nájdite čas pre veci, ktoré dávajú Vášmu životu zmysel, rovnováhu a spokojnosť. Takto Vy – a všetci okolo Vás – pochopíte, že už vlastne šťastný ste.

Tému článku navrhol: Rastislav H., Topoľčany

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.