Vizualizácia – nedocenený nástroj

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

visualisation-for-dealing-with-stressMáte v sebe obrovskú a úžasnú silu, ktorú sa ale väčšinu z nás ešte nikto nenaučil použiť. Najlepší športovci ju využívajú. Najbohatší z bohatých tiež. Všetci, ktorí sa v akejkoľvek oblasti dostali na vrchol, sa ju naučili využívať vo svoj prospech. Táto sila sa nazýva vizualizácia. Denné vizualizovanie si svojich snov a cieľov ako splnených môže prudko urýchliť ich dosiahnutie.

Vizualizáciou svojich cieľov a túžob uskutočňujete 4 veľmi dôležité veci.

1. Aktivujete takto tvorivú časť Vášho podvedomia, ktoré takýmto spôsobom začne vytvárať nové a kreatívne plány, ako daný cieľ dosiahnuť.

2. Naprogramujete svoj mozog tak, aby pohotovejšie vnímal, prijímal a využíval tie možnosti, ktoré budete potrebovať pre dosiahnutie svojich snov.

3. Aktivujete takto zákon príťažlivosti, vďaka ktorému budete vo svojom živote priťahovať tých ľudí, možností a okolností, ktoré budete pre dosiahnutie svojich cieľov potrebovať.

4. Vybudujete si vnútornú motiváciu urobiť všetky kroky potrebné pre dosiahnutie svojich snov.
Vizualizácia je naozaj veľmi jednoduchá. Pohodlne si sadnite, zatvorte oči a predstavujte si – tak detailne, ako len môžete – obraz tej situácie, keď sa už Váš sen splnil. Predstavujte si, že ste v tejto situácii reálne prítomný a Vy sám sa pozeráte na tento ideálny výsledok.

Mentálna príprava

Stačí, ak si na to vydelíte niekoľko minút denne. Najlepší čas je buď ráno, keď vstanete – po meditácii alebo modlitbe – alebo tesne predtým, ako pôjdete večer spať. Vtedy ste totiž najuvoľnenejší. Prejdite si teraz nasledujúce 3 kroky:

1. Predstavte si, že sedíte v kine, svetlá postupne zhasínajú a film sa začína. Je to film o Vás, kde ste výborný vo všetkom, v čom by ste naozaj chceli byť lepší. Pokúste sa vidieť toľko detailov, koľko len môžete vytvoriť – vrátane Vášho oblečenia, výrazu Vašej tváre, Vašich gest, prostredia a iných ľudí, ktorí sú okolo Vás. Predstavte si aj všetky zvuky, ktoré budete počuť – dopravný ruch, hudbu, rozhovor iných ľudí, smiech… A nakoniec, vytvorte v sebe všetky emócie, ktoré si myslíte, že budete v tejto situácii prežívať.

2. Postavte sa zo svojej stoličky, choďte ku filmovému plátnu, otvorte dvere a vstúpte do tohto filmu. Teraz prežite celú situáciu ešte raz – ale tak, akoby ste tam už aj Vy sami boli prítomný – pozerajúc sa na veci svojimi očami. Toto sa nazýva “zosobnený obraz”. Prehĺbi vo Vás aktuálne prežívanie tejto skúsenosti. Opäť, všímajte si aj tie najjemnejšie detaily, počúvajte všetky zvuky okolo Vás a prežívajte všetky emócie, ktoré budete cítiť.

3. Nakoniec vyjdite von z filmu, ktorý ešte stále ukazuje Váš dokonalý výkon, vráťte sa na svoje sedadlo v kine, natiahnite ruku, vezmite filmové plátno a zmenšite ho na veľkosť žuvačky. Potom si ho dajte do úst, rozžujte na kúsky a postupne prehltnite. Predstavte si, že každý tento malý kúsok – presne ako hologram – obsahuje plný obraz Vášho dokonalého výkonu. Predstavujte si, ako všetky malé kúsky tohto obrazu prechádzajú postupne do Vášho žalúdka a cez krvný obeh do každej jednej bunky Vášho tela. Potom si predstavte, že každá bunka Vášho tela obsahuje obraz Vás, dosahujúceho svoje sny. Je to ako v nejakom obchodnom dome, kde je 50 televízii nastavených na rovnaký kanál.

Keď ste už tento proces ukončili – malo by Vám to trvať menej ako 5 minúť – môžete si otvoriť oči a pokračovať vo svojej práci. Ak sa tento proces stane súčasťou Vašej každodennej rutiny, budete prekvapený tým, aký pokrok vo svojom živote postupne uvidíte.

Vytvorte si obraz Vášho cieľa

Ďalšou veľmi účinnou technikou je vytvorenie fotografie alebo obrazu Vás a Vášho cieľa, akoby ste ho už dosiahli. Ak je jedným z Vašich cieľov vlastniť nové auto, vezmite si svoj fotoaparát k miestnemu predajcovi áut a nechajte sa odfotiť stojac pri svojom vysnívanom aute. Ak je Vašim cieľom návšteva Paríža, nájdite obrázok alebo plagát Eiffelovej veže, vystrihnite nejakou fotku seba a umiestnite ju na tento plagát. S dnešnou technológiou môžete vytvoriť ešte presvedčivejší obraz – napríklad za pomoci počítača.

Vytvorte si obraz a vyhlásenie pre každý zo svojich cieľov

Odporúčam Vám, aby ste si našli alebo vytvorili obraz každého aspektu svojho vysnívaného života. Vytvorte si obraz alebo vizuálnu predstavu každého zo svojich cieľov – či už tých finančných, cieľov vo svojej kariére, plánov dovolenky, cieľov ohľadom svojich nových zručnosti alebo schopností, alebo vecí, ktoré si chcete kúpiť, atď. K tomu Vám môže pomôcť aj Obrázková kniha cieľov“. Môžete si ju sťiahnuť tu: pre ženy      pre mužov

Informačné kartičky

Podobnú techniku využívam aj ja každý deň. Mám vytvorený zoznam 30-40 cieľov, na ktorých dosiahnutí v súčasnosti pracujem. Každý zo svojich cieľov som si napísal na kartičku vo veľkosti 3×5 cm, mám ich uložené v blízkosti svojej postele a keď cestujem, beriem si ich stále so sebou. Každý deň ráno a večer si postupne prejdem každú jednu kartičku, prečítam si konkrétny cieľ, zatvorím oči a na približne 15 sekúnd si predstavujem dosiahnutie tohto cieľa v tej najideálnejšej podobe. Potom otvorím oči a ten istý proces zopakujem s ďalšou kartičkou v poradí.

Využívajte vyhlásenia, ktoré Vašu vizualizáciu podporia

Vyhlásenie je výrok, ktorý vo Vašej mysli vyvoláva nielen určitý obraz, ale aj aktuálny zážitok dosiahnutia toho, čo si dosiahnuť prajete. Tu je príklad jedného vyhlásenia:
Každý rok si šťastne vychutnávam 2-mesačné prázdniny v tropickom raji a pracujem vo vlastnom podniku 4 dni v týždni.

Opakovanie si tohto vyhlásenia niekoľko krát do dňa Vás udrží byť zameraný na tento cieľ, podporí Vašu motiváciu a naprogramuje Vaše podvedomie tak, aby ste urobili všetko, čo je potrebné pre dosiahnutie tohto cieľa.

Očakávajte výsledky

Prostredníctvom napísania svojich cieľov, využitia sily vizualizácie a opakovania si svojich vyhlásení môžete dosiahnuť neuveriteľné výsledky. Vizualizácia a vyhlásenia Vám umožňujú zmeniť svoje presvedčenia, postoje a názory o tej najdôležitejšej osobe vo Vašom živote – o VÁS! Umožnia Vám mať pod kontrolou 18 biliónov nervových buniek v mozgu a zamerať ich prácu jedným, presne cieleným smerom.

Vaše podvedomie začne pracovať na procese, ktorý Vás navždy zmení. Tento proces bude nenápadný a nebude trvať veľmi dlho. Zmena sa stane postupne využívaním vizualizácie a vyhlásení, obklopením sa pozitívnymi ľuďmi, čítaním inšpiratívnych kníh a počúvaním veci, ktoré zaplavia Vašu myseľ pozitívnymi a povzbudzujúcimi odkazmi.

Ak si budete opakovať svoje vyhlásenia každé ráno a večer počas jedného mesiaca, stanú sa postupne neuvedomelou súčasťou Vášho myslenia – rovnako ako aj súčasťou celej Vašej osobnosti.

Tému článku navrhol: P. Drevený

Komentáre

55 komentárov v "Vizualizácia – nedocenený nástroj"

 1. chrismajo  

  avatar

  Prosim o zaslanie knihy, dakujem

 2. mufl00n  

  avatar

  Dobrý deň, tiež by som Vás poprosil o zaslanie knihy…a ja posielam úúúsmev :))
  Ďakujem

 3. paly.o  

  avatar

  takisto prosim o zaslanie knihy, dakujem 🙂

 4. alenka19  

  avatar

  Prosim o zaslanie Obrazkovej knihy cielov.
  Dakujem

 5. Tequicka  

  avatar

  Zdravím Vás mladý-úspešný, vidím Vaše žiadosti o pdf. knihy, rada by som však prečítala Vás feedback, po obdržaní pdf.

  Pokúšala som si tiež stiahnuť pdf. knihu, avšak úžasná spletitosť vírusu mi zničila dosť dokumentov.

  Dostala som však nápad, rada by som si prečítala Vaše reakcie a dojmy ake vo Vás zanechal pdf. dokument.

 6. Peter Kačmarik  

  avatar

  Prosim o zaslanie knihy, dakujem pekne

 7. anitram  

  avatar

  Dobry den,
  vizualizacia funguje, prosim tiez o zaslanie knihy.

  Dakujem pekne

 8. wovin  

  avatar

  Prosim o zaslanie pdf.. Dakujem 🙂

 9. Jani  

  avatar

  Poprosil by som o znovu zaslanie .pdf,dakde sa mi zial zapatrosil ten e-mail,dakujem 🙂

 10. Tequicka  

  avatar

  Keď tu tak čítam, tie Vaše žiadosti, prekvapuje ma, že sami si neviete „vizuálne nakresliť“ svoje ciele na zdrap papiera.

  Jeden graf s vývojom kam sa chcem dostať za rok, za 10 rokov.
  Čo je potreba pre to urobiť, je to jednoduché. Pretože neexistuje univerzálny manuál pre jednotlivca, pre jeho podmienky vyriešenia problémov. Žiadny manuál nefunguje úplne a niekedy vôbec.

  Vaše žiadosti môžem prirovnať k maliarovi, ktorý nevie maľovať.

  Len je škoda, že sa nikto z Vás neunúval sem napísať aj feedback (reakciu), či pdf ktoré tak chcel mu dalo to čo očakával.

  A moja reakcia? Nič nieje zadarmo, tak pdf je úmerne cene 0,- €.

 11. Lukas Pe Triska  

  avatar

  Dobry den, tiez by som poprosil pdf subor. Dakujem

 12. Diana Dikáczová  

  avatar

  Dobrý deň prajem,

  výborný článok Zaujala ma spomínaná knižka Obrázková kniha cieľov. Mohla by som tiež poprosiť o jej zaslanie v pdf verzii na e-mailovú adresu?
  Ďakujem

  P.S. len tak ďalej, články sú úžasné

 13. Lenka37  

  avatar

  Dobrý deň,
  poprosím zaslať knihu cieľov.
  Ďakujem

 14. J4R0  

  avatar

  Dobrý deň rád by som vas poprosil o zaslanie knihy v pdf. Dakujem

 15. zuzana555  

  avatar

  poprosila by som Vás o zaslatie knihy 🙂
  Dakujem

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.