Odvaha

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

„Odvaha nie je nedostatok strachu ale i presvedčenie, že existuje niečo doležitejšie než strach.“ Určite poznáte tento citát. Mňa zaujal natoľko, že som sa o odvahe rozhodol niečo napísať. Odvaha určite nie je vlastnosť, ktorú by sme potrebovali len občas. Odvahu potrebujeme každý deň. Nesúhlasíte? Spomeňte si na moment, kedy ste sa učili bicyklovať, keď ste pristupovali k maturitnej skúške, alebo ku štátnici. Spomínate si na svoj prvý deň v zmestnaní? A čo vaše prvé rande, prvý bozk? Nepotrebovali ste v týchto chvíľach odvahu? Možno sa nájdu medzi vami odvážni a sebaistí borci, ale aj tí potrebujú odvahu k svojim hrdinským činom. Potrebujeme ju všetci, aby sme dokázali žiť, trpieť, zápasiť ba i zomrieť. Winston Churchil raz povedal: „Odvaha je prvá spomedzi ľudských vlastností, pretože ona ručí za úspech všetkých ostatných“. Stretol som človeka, ktorý mi tvrdil, že ešte nemal príležitosť ukázať svoju odvahu. Ja osobne to neviem pochopiť, pretože príležitostí k odvahe sa nachádzajú v živote každého jedného z nás v neuveriteľných množstvách. A buďme k sebe ozaj úprimní: každý z nás je povinný nachádzať odvahu vo svojom každodennom živote, aby sme tak boli schopní odolávať strachu, pohodlnosti, lenivosti, zbabelosti, či nesmelosti. K tomu, aby sme boli odvážnymi netreba žiadne výnimočné schopnosti. A nepotrebujeme ani žiadny zázračný návod. Bez odvahy nedosiahneme totiž v živote pocit osobnej spokojnosti a víťazstva. Tak ako to výstižne povedala Amelia Earhart: „Odvaha je cena, ktorú od nás žiada život, aby sme mohli získať pokoj“. Na záver mám pre vás zopár otázok:

 • Si odvážny?
 • Ak nie, tak prečo?
 • Ak áno, v čom konkrétne si odvážny?
 • Ako sa tvoja odvaha prejavuje?
 • Ako sa u teba prejavuje nedostatok odvahy?
 • Čoho sa bojíš?
 • Prečo?
 • Neutekáš pred výzvami života? Práca, rodina, vzťahy…
 • Čo môžeš získať keď budeš odvážny?
 • A čo stratiť?

Teším sa na vaše reakcie v komentároch.

Komentáre

7 komentárov v "Odvaha"

 1. Milan Kopas  

  avatar

  Mávam dosť často strach a prichádza to vtedy keď mám mať s nejakou osobou stretnutie alebo z dievčatami keď sa mám stretnúť prichádza to z ničoho a do brucha nepríjemný pocit strachu prestanem vnímať veci okolo seba a myšlienky mi lietajú mimo seba samého a k tomu sa ešte začnem aj zakoktávať a neviem vyhľadávať tie správne výrazy snažím sa to utlmiť tým že si poviem že o nič nejde a že nemožem nič stratiť a že možem byť iba lepší neviem čo by mi mohlo ešte tak pomocť na odvahu poprosil by som o nejaké dobre rady ďakujem

 2. Kamil Krizan  

  avatar

  Ďakujeme za úprimnosť a otvorenosť Milan. Takéto stavy sú bežné pri určitej skupine ľudí. Citlivosť, resp. vnímavosť strachu, či odvahy je u každého človeka rôzna. Detailnejšie sa budeme tomu venovať v ďalších pokračovaniach tejto témy.

 3. norbert  

  avatar

  Môj názor je taký, že odvaha je úzko spojená so sebavedomím. Sebavedomie človek získava tak, že skúša nové veci, alebo sa učí niečo čo neviem. Napríklad také rečníctvo sa človek naučí len silnou drinou a praxou. A keď dosiahne sebavedomie v danej veci potom ma odvahu danú vec spraviť. Takže to podľa mňa aj dobrá rada pre teba Milan.

  Ja pociťujem podobné pocity ako ty pri komunikácií s dievčatami, snažíš sa aby daná situácia bola čo najlepšia a nakoniec dopadne zle. Uvidíš že po čase ako budeš viac s ľuďmi, tvoja schopnosť komunikovať sa zlepší.

 4. mtmarek  

  avatar

  S tou komunikáciou so ženami to obvykle dopadne najhoršie, keď sa človek snaží. Vtedy sa snaží vypadať človek skvelo a výsledok je práve opačný. Ide o to, že pri tom vyzerá človek neprirodzene. A návody dopomôžu akurát k tomu, aby si vypadal ešte viac neprirodzene. Mne to tiež chvíľu trvalo kým som to pochopil. Začal som so ženou jednať podobne akoby to bola moja sestra. A odrazu sa vytvorili lepšie väzby so ženami… A mimochodom, ženy vedia byť v začiatkoch tiež dobre neisté. Je len na každom mužovi, či ju chvíľu v neistote udrží, alebo jej bude chodiť bozkávať nohy. Rada na záver: Ak sa chceš ženy zbaviť choď a bozkávaj jej nohy.

 5. Tequicka  

  avatar

  Tieto komentáre sú veľmi pekné a úsmevné.

  Žena nie je najnovší procesor, v notebooku, alebo hádanka, ktorá potrebuje návod.

  Žena sa mení s prostredím rovnako ako muži, berie/ dáva čo sa ponúka a postupne dvíha laťku rovnako ako druhé pohlavie.

  “ Každý z nás túži po krásnom, vzdelanom, inteligentnom, a bohatom partnerovi“ taký je dnes trend.

  Avšak buďme realistický a to čo požadujeme si v mysli spočítajme, môžeme aj my ponúknuť to isté? V prípade, že je Vaša odpoveď kladná usmejete sa a nemáte problém s odvahou. Ak požiadavky prevyšujú to čo môžete ponúknuť, musíte si priznať, že je nutné hľadať človeka približného vám.

  Čo by každý muž mal spĺňať aby sa mu dvihlo sebavedomie?
  • Mať bezproblémový chrup a usmievať sa
  • Čisté ruky a nechty
  • Vyleštené topánky, iné druhy samozrejme čisté
  • Použiť parfum vhodný veku, používať otcovu korenistú- tabakovú vôňu je nevhodné pre mladého muža.
  • Nerobiť, zo seba čo nie som, správať sa slušne.
  • Nefajčiť v spoločnosti ženy
  • Hlavné nebyť egoista, a rozoberať so ženou aj to čo sa páči jej, neznamená to zobrať hneď úver a bežať do obchodu.
  • Občas byť ticho nezaškodí, úsmev postačí.
  • Oblečenie podľa udalosti
  • Keď obe pohlavia budú k sebe cítiť rovnocennosť je to správne.

  Samozrejme moje komentáre sú smerované začínajúcim mladým- úspešným mužom. V mladšom veku, pozeráme skôr na telesnú schránku, pretože naše náklady na život hradia rodičia.

  Od určitého veku sú kritéria skôr praktickejšie

  • Vie partner dodržiavať dohody, a je presný?
  • Môžem sa na neho spoľahnúť?
  • Vie vôbec variť? Do reštaurácií nemôžeme chodiť večne
  • Máme stále o čom rozprávať a vieme sa dohodnúť kam pôjdeme večer?
  • Samozrejme intímna časť života, je tiež dôležitá
  • Partnerka vie vyžehliť košeľu a tvídové nohavice na puky? Viem si to urobiť sám?
  • Reprezentujeme sa navzájom v spoločnosti?

  Kritéria, a odvaha sa menia vekom a podmienkami. Avšak všetko má svoj čas a vývin.

 6. mtmarek  

  avatar

  Často ženy radia mužom, ako sa majú chovať a potom sú ženy nešťastné, že majú predvídateľných mužov. Koľkí si spomenú na rady svojich mám? Muž sa snaží v dobrej viere radám vyhovieť a žena je z toho nešťastná. Ak sa mýlim, prečo sa toľkým ženám páči Robbie Williams? Ženy túžia po nepredvídateľných mužoch. Paradox je, že ak sa muž neskôr stane predvídateľným, žena to ukončí tak rýchlo, že muž tomu ani nestihne chápať. Samozrejme ak už spolu žijú a majú jednu domácnosť, tam to žena o niečo dlhšie toleruje. 🙂 Schválne, dajte na rady. Pozvite dnes večer ženu do kina, kúpte jej kvety, zahrňte ju pozornosťou a odprevaďte domov…V tejto chvíli si vás zaradila medzi svojich kamarátov a ak sa to pokúsite zakončiť bozkom, povie vám, že chce aby ste boli kamaráti. Dobré nie? Základ je nepočúvať ženy keď hovoria mužom, čo majú robiť. Nakoniec si aj tak väčšina žien vezme za mužov „bad boy“, ktorý ich poslúchať určite nebudú. 🙂 A tí milí muži si vezmú ženy, ktoré vlastne ani nechcú. Potom sa všetci pýtajú prečo je toľko manželstiev rozvedených.
  Čo je cieľ? Byť sám sebou a robte to, čo chcete Vy. Ženy poslúchajte len v skutočne výnimočných prípadoch, inak NIE. 🙂

 7. Tmadnar  

  avatar

  “Odvaha nie je nedostatok strachu ale i presvedčenie, že existuje niečo doležitejšie než strach.” Tento citát som mal možnosť po prvý krát zhliadnuť práve v tomto článku. Bytostne sa ma dotýka, pretože nepatrím práve k najodvážnejším. Musím dať za pravdu norbertovi v tom, že odvaha súvisí so sebavedomím, ani v tom totiž nevynikám. Avšak vďaka dobrým radám ku ktorým som sa dostal práve na týchto stránkach, sa mi začína dariť meniť svoj život. Myslím že je to všetko len o zvyku. Ak si zvyknem pravidelne čeliť strachu a naučím sa brať to ako rutinu, časom pravdepodobne nebudem strach vnímať tak intezívne. Skôr len ako radcu, ktorý zdvihne prst a povie „POZOR“. Naopak ak sa strachu poddám a vďaka strachu prestanem konať, alebo sa k činnosti ani nedostanem – strach zvýťazil. V takom prípade sa asi len ťažko pohnem z miesta. Ak teda budem odvážne čeliť rôznym problémovým situáciám, som presvedčený, že mi to môže pomôcť aj pri zvyšovaní sebavedomia.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.