Osvojte si zdravé finančné návyky

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

fotolia_309956_s1Ak počujeme, že niekto má nejaký návyk, hneď si pod tým predstavíme, že tento človek fajčí, pije alebo je to notorický hazardný hráč. Skutočne nechápem, prečo v súčasnej dobe slovo „návyk“ nadobudlo negatívny význam.

Samozrejme, niektoré návyky sú negatívne – no existujú aj tie správne. Ak napríklad denne cvičíte, potom to správny návyk určite je. Rovnako ako aj zaznačovanie si všetkých svojich výdavkov do poznámkového bloku alebo do svojho mobilného telefónu.

Tu je niekoľko správnych návykov, ktorých osvojenie by ste určite mali zvážiť, ak sa chcete stať finančne „Mladým a Úspešným“:

1) Medzi „obľúbené“ stránky si pridajte tie, kde máte účty všetkých svojich dôležitých investícií a všetky naraz ich navštívte aspoň jeden krát v týždni. Najlepší spôsob ako sa vyhnúť zemetraseniu, je všimnúť si prvé chvenie dostatočne skoro.

2) Raz do mesiaca si naplánujte telefonát so svojím finančným poradcom. Vo vrchnej zásuvke majte zložku so všetkými dokumentmi a poznámkami, ktoré s ním v tomto rozhovore potrebujete prediskutovať.

3) Zvyknite si platiť iba jednou kartou, od ktorej dostávate mesačné výpisy všetkých svojich transakcií. Je to najjednoduchší spôsob, ako mať vo všetkých svojich výdavkoch poriadok.

4) Svoje účty plaťte načas. Pre opakujúce sa faktúry si cez online služby svojej banky zvoľte automatické platby. Takýmto spôsobom nikdy žiadnu platbu nezmeškáte.

5) Začnite sporiť už dnes. Hoci len malá čiastka z každého Vášho platu bude rásť rýchlejšie ako si myslíte. Začnite hneď – na Vašom veku nezáleží.

6) Keďže sa v dnešnej dobe papier ešte stále využíva – zatiaľ – vytvorte si usporiadaný a prehľadný systém zložiek rôznych dokumentov, potvrdeniek a faktúr.

7) Zvyknite spolu so svojou manželkou alebo partnerkou o financiách pravidelne diskutovať.  Ak sa o niektorých finančných postupoch a prioritách rozhodnete spoločne, ďalej budete fungovať ako tím. To zdvojnásobí efektivitu akejkoľvek finančnej stratégie, ktorú spoločne zrealizujete.

Máte k tejto téme čo dodať? Využite, prosím, sekciu komentárov dole…

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.