Otec a dcéra? Vzťah na celý život

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

CB101896Nikto z mužov ženu nepredurčí, neposilní alebo nezraní viac než otec. Táto veta ako šokujúce zistenie výskumu renomovaných amerických priekopníčok Margaret Hening a Anne Jardin určite prekvapí každého.

V 70. rokoch bol realizovaný výskum medzi vzorkou 25 ročných žien, ktoré boli mimoriadne úspešné a zastávali vysoké manažérske posty a mali subjektívne spokojný život. Kde sú korene ich úspechov a spokojnosti ? Výsledky jednoznačne deklarovali nasledovné: drvivá väčšina z oslovených manažériek strávila detstvo v blízkosti láskyplného, angažovaného otca, ktorý s dcérkou trávil veľa času, zapájal ju do mužských aktivít (napr. rybárčenie, lov, …) a podporoval ju v odvahe a priebojnosti.

Otec je zrejme nejdôležitejším mužom v živote ženy, znel záver výskumu. Pevný vzájomný vzťah medzi otcom a dcérou výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že dievča bude mať v dospelosti zdravé sebavedomie i sebaúctu, bude sa vedieť orientovať v problémoch a riešiť ich. Bude schopná pevného a súdržného vzťahu so svojim vlastným životným partnerom.

Mama – zdroj identifikácie, otec – zrkadlo

V priebehu ďalších rokov vplyv rodičov na utváranie postojov svojich detí značne pokročil a bolo uskutočnených veľa ďalších výskumov a zistení. Výsledky opakovane potvrdzujú podobné závery: vzťah dcéry k otcovi je kľúčový pre jej partnerský a pracovný život.

Zatiaľ čo matka je pre dcéru vzorom alebo taktiež konkurenciou a spoluvytvára predovšetkým jej emocionálnu identitu, otec je idol, od ktorého sa dievča učí vzťahu k opačnému pohlaviu. Dostáva zároveň možnosť preniknúť do mužských domén akými sú racionalita a vecnosť, či potreba výkonnosti. Matky sú dcéram bližšie citovo a slúžia ako zdroj identifikácie. V otcových očiach sa dievčatá zasa učia čítať hodnotu svojho ženstva a utvárajú si záväzné vnútorné predstavy o budúcom partnerovi. Okrem toho majú otcovia obrovský vplyv na dcérino vnímanie ženskej roly a na jej orientáciu v práci a kariére.

Jednoducho povedané, otec ukazuje, ako sa presadiť, dáva nahliadnuť do mužského spôsobu myslenia, vkusu i záľub, slúži ako spätná väzba pre rodiace sa ženstvo i partnerstvo svojej dcéry a významne utvára jej sebavedomie.

Zaujalo Vás to? Ak áno tak na budúce si povieme ako vychovať šťastnú dcéru 🙂 .

Komentáre

2 komentáre v "Otec a dcéra? Vzťah na celý život"

  1. Martin  

    avatar

    Už sa len teším na ten čas, kedy jedného dňa budem otcom… 😉

  2. name  

    avatar

    Ja mám dcéri dvojičky tak sa nato velmi teším, majú ešte len rok ale vyzeraju priebojne 🙂 po otcovi…..

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.