Obleky

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA

Ideálne by bolo, ak by ste vlastnili dva obleky. Našetrite si na ne, je to dobrá investícia. Jeden by mal byť na všetky sezóny, stredne ťažký, sivý alebo modrý. A druhý oblek by mal byť čierny. Kvalitné obleky sú šité z vlny alebo z bavlny, nie z polyestéru alebo z iných syntetických látok, ktoré vyzerajú „lesklo“ a lacno. Hrubšie vlákno znamená vyššiu kvalitu, ale takéto látky paradoxne nie sú tak odolné, takže ostaňte pri niečom stredne hrubom.

Nikdy si nezapínajte spodný gombík. Podľa všetkého Eduard VII pribral a nemohol si zapnúť vestu cez brucho, takže teraz to nikto nerobí. Na saku s troma gombíkmi si zapnite stredný gombík; či si zapnete horný, je na vás. Ak máte sako so štyrmi alebo viacerými gombíkmi, vrchný a spodný nezapínajte.

Košele

Rukávy košele by nemali byť príliš dlhé alebo príliš krátke. 1/4 až ½ manžety by sa mala ukázať pod vašim rukávom saka.

A košele s gombíkmi na golieroch nie sú vhodné k oblekom. Sú to športové košele, preto ich noste ku športovým kabátom. Hráči póla si zvyknú zapínať svoje goliere, aby im neplieskali o tvár, keď hrajú. (Začínate chápať zmysel tejto témy? Pravidlá módy sú z veľkej časti diktované tým, čo nosili anglickí džentlmeni a šľachta celé generácie alebo dokonca pred stáročiami).

Ak si rozopnete svoj golier, odstráňte kravatu. Môžete nosiť oblek alebo sako bez kravaty, ale nosiť kravatu s rozopnutým golierom pôsobí neokrôchane. Vždy si môžete rozopnúť horný gombík (ak nemáte kravatu), druhý gombík zvyčajne, ale tretí gombík? Budete vyzerať ako z romantickej šou z osemdesiatych rokov.

Nohavice

Nohavice noste na vašom prirodzenom páse. Ak si ich dáte príliš vysoko, budete vyzerať ako starý otec, ak budú príliš nízko, budete vyzerať ako dieťa zo strednej školy. Váš opasok by mal byť 10-20cm pod vašim pupkom. Pokiaľ ide o dĺžku, vaše nohavice by sa mali takmer dotýkať zeme, ak nemáte obuté topánky. Rifle môžu byť trocha dlhšie, pretože keď ich vyperiete, trocha sa skrátia.

Nohavice by sa mali žehliť vpredu na puky, rifle nie. Na spodku založené nohavice sú pre starších mužov, ale nemyslíme to zle. Je to myslené sofisticky, skúsenosťami, odlíšením a konzervatívnosťou. Pre mladších mužov sa uprednostňujú nohavice bez založenia.

Topánky

Svojim topánkam venujte pozornosť. Každý tak robí. Pre bežných ľudí je ťažké povedať, že lepší je drahší oblek než lacnejší, košeľa vyššej kvailty než strednej, a tak ďalej. Ale každý môže povedať, či ide o lacné alebo o zle ošetrené topánky. Topánky nemusia byť drahé, len sa o ne dobre starajte. Pravidelne ich čistite a ak ich na dlhší čas nebudete nosiť, zakryte ich a uskladnite. Dôležité sú kopytá topánok: nielen že držia tvar topánky, ale cédrové absorbujú vlhkosť (a tým aj zápach), čo pomáha chrániť kožu. (Poznámka: ženy majú tendenciu venovať veľkú pozornosť pánskym topánkam. Pamätajte si to, keď a) máte schôdzku a b) keď máte pracovný pohovor. )

Topánky sa vyrábajú z kože. Čokoľvek, čo nie je vyrobené z kože, môžete považovať za “netopánku”. Koža dýcha a adaptuje sa na tvar vášho chodidla. Podošvy nemusia byť z kože, ale vrch áno.

Mali by ste mať viac ako jeden pár topánok, ale nie príliš veľa. Čierne oxfordky (šnurovacie topánky k obleku), čierne mokasíny (vzúvacie topánky), hnedé oxfordky alebo mokasíny a vlastný výber (samozrejme, že nerátame športové topánky). Topánky členkové v čiernej alebo hnedej farbe môžu nahradiť mokasíny. Celkom pokojne môžete ignorovať akékoľvek iné farby topánok.

Čím sú topánky lesklejšie, tým sú formálnejšie. Topánky z matnej kože, semišové a topánky z neleštenej kože sa automaticky hodia k rifliam alebo s kaki nohavicami; lesklejšie topánky stále môžu pasovať k džínsom, ale závisí od toho, aký je zvyšok vášho oblečenia. Čím ste slušivejší, tým lesklejšie môžu byť vaše topánky. Ak ich môžete nosiť k obleku, pravdepodobne ich nemôžete nosiť k džínsom a opačne.

Topánky by mali byť rovnakej farby alebo tmavšie ako vaše nohavice. Toto je hlavné pravidlo, ktoré by ste mali vedieť, keď chcete zistiť, aké topánky si máte obuť. To je dôvod, prečo si nikdy k čiernym nohaviciam neobúvate hnedé topánky, ale k hnedým nohaviciam si zvyčajne môžete obuť čierne topánky. Ak váhate, obujte si čierne.

Doplnky

1. Váš opasok prispôsobte vašim topánkam. Nemusia sa zhodovať perfektne, ale pokiaľ si dáte čierny opasok k čiernym topánkam a hnedý opasok ku hnedým, je to v poriadku. (Ja mám obojstranný opasok, ktorý je na jednej strane hnedý a na druhej čierny.)

2. Prispôsobte ponožky nohaviciam. Znova to nemusí byť dokonalé. O troška svetlejšie alebo tmavšie je v poriadku. Ak nemáte ponožky, ktoré sa hodia k vašim nohaviciam, prispôsobte ich topánkam alebo dajte si len čierne ponožky.

3. Biele ponožky sú len na šport. Vyvarujte sa bielym ponožkám. Dajte si ich len ak a) máte tenisky a b) ak v nich športujete

4. Vaša kravata by sa mala dosahovať váš opasok. Čokoľvek kratšie alebo dlhšie bude vyzerať hlúpo.

5.Nedávajte si svoj telefón ani peňaženku do zadného vrecka. Poškodia vám nohavice, nepohodlne sa na tom sedí a zlodeji ich môžu ľahko ukradnúť. Namiesto toho ich noste vo vrecku kabáta alebo v taške.

6. Klenoty: formálne (nie digitálne) hodinky a možno i váš snubný prsteň. Žiadne náušnice alebo reťaze.

Nakoniec, tieto pravidlá vôbec nie sú o zmene vašej osobnosti, ale o učení sa, ako sa prejaviť na formálnych udalostiach. A hoci je to nespravodlivé, ľudia vás budú brať vážnejšie, keď ste oblečení štýlovo.

Má niekto tipy pre nováčikov vo svete štýlu? Dajte nám svoje najlepšie rady do komentárov.

Komentáre

3 komentáre v "Obleky"

 1. dal  

  avatar

  vdaka za skvele rady. nieco take som hladal.

 2. jan moncol  

  avatar

  článok je fakt dobrý, pridal by som ešte jednu prevzatú myšlienku:

  „Dobre oblečený džentlmen vie, že po skončení večierka si ho nebudú pamätať pre jeho oblečenie.“

 3. Tailor Made  

  avatar

  Nie som si isty, ci hrubsie vlakno = vyssia kvalita (mozno pri monterkach)… Prave naopak, cim tensie vlakno, z ktoreho sa tka latka, tym vyssia kvalita. Meria sa v mikrometroch. Nasledne sa latky oznacuju podla toho ako Super 100, 110, 120 ..
  Cim vyssie cislo, tym vyssia kvalita a cena a zaroven jemnejsia latka a tensie vlakno.
  Okrem toho sa maloktory oblek sije z bavlny. Iba ak volnocasovy.

  Inak nosit opasok 10-20cm pod pupkom by bolo asi mat ho na … :))

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.