Peniaze a sila

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

peniaze-a-sila-richard-bransonJeden z našich čitateľov nedávno napísal:

„Skutočná príčina, prečo chcú byť ľudia úspešní nie je tá, že si môžu kúpiť veci. Príčina je to, že chcú mať nad inými moc. Ľudia chcú mať vplyv a rešpekt a vidia, že úspešní ľudia majú vplyv a rešpekt, takže hľadajú peniaze. „

Súhlasím s tým, na čo tento čitateľ poukazuje – veľa ľudí naozaj chce mať vplyv a rešpekt. Podobne, často sa zdá, že úspešní ľudia majú značný podiel vplyvu a rešpektu. A na veľmi jednoduchej úrovni, veľa ľudí, ktorí hľadajú vplyv a rešpekt, to robia hľadaním viac peňazí.

Je tu len jeden problém: úspech nemá za následok vplyv a rešpekt – namiesto toho, vplyv a rešpekt často vedie k úspechu.

Vote for Skeletor.  Photo by Clinton Steeds.

Veľa podnikateľov chce byť ako Richard Branson – je bilionár, získava pozornosť a má vplyv. Čo však ľudia nevidia je, že koncom šesťdesiatych rokov predával svoje nahrávky na kapote svojho auta za nízke ceny. Ľudia k nemu prichádzali, pretože im mohol nájsť lacné a dobré nahrávky – nie preto, že mal kopu peňazí.

Veľa kapiel chce byť rovnako úspešnými ako Beatles – ktorí mali taký vplyv, ako asi žiadna iná  populárna kapela nemala a všetci jej členovia boli nesmierne bohatí. Beatles mali najprv vplyv a rešpekt, hoci – v Hamburgu v kluboch hrali za penny a hrali roky v malých tmavých kluboch v Liverpoole s peniazmi, ktoré sotva stačili na to, aby mali na stole jedlo. Až po rokoch hrania a budovania nielen skvelých miestnych fanúšikov, ale aj dobrých vzťahov s inými kapelami v Liverpoole, sa stali THE BEATLES.

Čo majú tieto dva príklady spoločné? Oni budovali najprv rešpekt a vplyv. Peniaze prišli neskôr, keď sa  ich vplyv a rešpekt stal jasný.

Ak sedíte a znepokojujete sa nad tým ako sa stanete bohatým, pravdepodobne sa nikdy nestanete bohatým. Môžete byť schopný zarobiť nejaké peniaze, ale skutočné a udržované bohatstvo nasleduje rešpekt a vplyv, nie veľkú schému dávania hotovosti do vrecka.

Takže ako získate rešpekt a vplyv?

Nájdite niečo, do čoho sa môžete pustiť celým srdcom. Ak nerobíte niečo s radosťou, neprinútite sa robiť to každý deň. Niekto iný, kto cíti to nutkanie, bude ten, ktorý uspeje.

Pracujte na tom. Nezáleží len na tom, aby ste trávili dlhé dni v práci – hoci aj to sa cení. Aby ste skutočne uspeli, musíte nacvičovať jemnejšie body toho, čo robíte, nacvičovať ich dovtedy, kým nie sú perfektné.

Ak sa napríklad chcete stať spisovateľom, musíte písať každý deň, aj keď to možno nikto nebude čítať. Ak chcete byť skvelým obchodným agentom, nacvičujte predávanie všetkého v rozmanitých situáciách. Ak sa chcete stať skvelým hudobníkom, cvičte na hudobnom nástroji dovtedy, kým vám budú krvácať prsty – a pokúšaním sa o hranie piesne Pink Floyd znova a znova to nedokážete.

Nájdite spôsoby, aby ste sa so svojou prácou podelili. Beatles hrali niekoľko koncertov za noc, kým od vyčerpania neodpadli. Richard Branson vozil svoju predajňu nahrávok vo svojom aute, aby ich predával ľuďom, ktorí mali záujem.

Toto všetko internet robí oveľa ľahším ako kedysi. Môžete sa so svojou prácou podeliť s toľkými, s koľkými si prajete. Hoci, je tu nový problém – veľa ľudí robí rovnaké veci. Takže ako môžete vyniknúť? Buďte lepší ako ostatní. Zapojte toľko zaujímavých ľudí, koľko môžete. Zapojte sa do konverzácie, ktorá vás zaujíma, hoci nemá nič spoločné s tým, čo robíte (ľudia si Vašu prácu nájdu, ak ste zaujímavý).

Žite svoj život takým spôsobom, aby ste nepotrebovali bohatstvo. Čím menej miniete, tým menej sa spoliehate na iných ľudí, ktorí vám hovoria, čo musíte robiť. To vám dá slobodu, ktorú potrebujete, aby ste sa skutočne mohli dať do niečoho, kde si môžete vybudovať vplyv a rešpekt.

Po tom všetkom je oveľa ťažšie vziať na seba veľký risk, ak potrebujete mesačnú výplatu, ktorú vám dá váš zamestnávateľ.

Takže, tu to máme: môj dôkaz je, že cesta k úspechu prichádza z vplyvu a rešpektu a najsilnejším spôsobom ako budovať vplyv a rešpekt je žiť Váš život tak, aby ste vôbec nepotrebovali byť bohatí.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Jeden Komentár v "Peniaze a sila"

  1. apprentice  

    avatar

    Richard Branson robí a robieval to čo miluje a to je dobre že nedovolil svojmu Egu aby si všímal že ma na niečo vplyv a rešpekt. Myslím si že si to ani neuvedomujem pretože robí to čo miluje 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.