Po škole: čo ďalej?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

studentČitateľ Mlady-uspesny, Jakub sa pýta:

„Dobrý deň.
Píšem vám preto, lebo si myslím, že vy budete asi jediný, ktorý mi môže pomôcť. Budúci rok nastupujem do posledného ročníka osemročného gymnázia, mám si vybrať semináre, ale neviem na akú školu chcem potom ísť. Neviem čo ma baví, neviem v čom som nadaný. Viem, ze mám hroznú túžbu byť bohatý. Avšak neviem, ako sa k tomu dostať. Na akú školu by som mal ísť . Viem, ze nech to bude čokoľvek, budem schopný dať do toho 100 percent ak budem potom úspešný. Keby ste mi mohli pomôcť s rozhodnutím na akú školu ísť. Akákoľvek pomoc by mi pomohla, odkazy na nejaké stránky, fóra čokoľvek.
Ďakujem za pomoc.“

Štandardným postupom, ku ktorému sa väčšina stredoškolákov dostane, keď skončia školu je otázka: „Čo študovať ďalej?“Čo môžem študovať, aby som sa udržal v tomto večne sa meniacom svete a aby mi to pomohlo zarobiť peniaze?“

Moje osobné stanovisko k tomuto je pomerne jednoduché: škola je skvelá, ale nič vás nemôže naučiť viac o podnikaní ako prevádzkovanie podnikania. Nie je lepší spôsob ako sa naučiť cudzí jazyk než byť v krajine, v ktorej sa daným jazykom rozpráva. Nie je lepší spôsob ako porozumieť inej kultúre ako skutočne žiť v danej kultúre. Nie je iný spôsob ako naplniť vaše nadšenie, len tak, že robíte to, pre čo ste zanietení.

V dnešnom svete sa s trochou sebadisciplíny a tvorivosti môžete naučiť čokoľvek. Môj návrh je, choď a uč sa, čo máš rád zapísaním sa do školy v cudzine alebo ostaň doma a začni podnikať v malom.

Ak si môžeš nájsť prácu, ktorá podporí tvoje štúdiá v zahraničí, pomôže to nielen tvojmu resumé, ale si aj zarobíš peniaze.

Budem k Tebe úprimný: mnohí z najlepších svetových vodcov a podnikateľov dostávajú otázky ohľadom hodnoty mnohoročného pravidelného školského štúdia. Ja skôr podporujem odklad štúdia na univerzite o rok alebo dva po strednej škole, aby sa táto medzera vyplnila inými životnými skúsenosťami. Prečo nenechať študenta stráviť rok ťažkou prácou alebo neziskovou prácou medzi strednou školou a vysokou školou, naučiť sa, čo naozaj znamená zarobiť si peniaze a urobiť si záverečné poznanie, čo je skutočná hodnota vysokoškolského vzdelania. Viem, že mi viac ako 100 krát prospelo, že som sa odsťahoval z Veľkej Británie. Skončil som obe školy, strednú aj vysokú, ale oveľa viac som sa naučil za 3 roky cestovania po Európe ako za 14 rokov štúdia!

Takže, Jakub, choď do študovať a pracovať do zahraničia, ak môžes. Ak nie, ostaň doma, študuj diaľkovo na zahraničnej univerzite ako je napríklad „open university“ a začni svoju vlastnú malú spoločnosť. Ak nebudeš mať peniaze, zamestnaj sa, ale stále pracuj na svojom sne.

Komentáre

2 komentáre v "Po škole: čo ďalej?"

 1. matulo  

  avatar

  Hmm, zaujala ma Danielova rada.. Podľa mňa rozhodnúť sa po osemročnom gymnáziu prerušiť štúdium a ísť podnikať nie je ľahké rozhodnutie.. Rovnako ako štúdium na kvalitnejšej zahraničnej univerzite alebo diaľkové štúdium. Ale, samozrejme, je to otázka voľby.. 🙂 Ja sám som „zapadol“ po skončení gymnázia na nemenovanej VŠ, ktorá ma nízku úroveň a jedinou jej výhodou je to, že mi dáva dostatok priestoru a času na samoštúdium a vzdelávanie v tých oblastiach, o ktoré mám záujem.

  Z môjho pohľadu by som asi Jakubovi odporučil, nech si stanoví konkrétny cieľ, kde chce byť o desať rokov a následne dôkladne zvážiť každé rozhodnutie (jeho pre a proti..), nechať si to uležať a potom sa rozhodnúť.

  Ďalej mu odporúčam prečítať si „klasiku“ úspešných ľudí, ako napr. Bohatý otec, chudobný otec (dá sa dostať v takmer každom väčšom kníhkupectve, alebo v online shope.. odporúčam aj ďalšie Kyiosakiho knihy, alebo od Napoleona Hilla).

  A ako bonus – skúste si zbežne naštudovať komoditné obchodovanie (trading), začnite na týchto stránkach: http://www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/onas.html

  Nechcem tu robiť reklamu, ide len a len o moje odporúčanie.: lepšiu stránku o tom, ako sa dá zbohatnúť obchodovaním komodít, v ČSR snáď nenájdete.

  Želám veľa úspechov, nech sa rozhodnete správne 🙂

 2. apprentice  

  avatar

  Jakub
  1, Zbav sa vsetkeho obmedzenia co ta naucila skola
  2, Najdi si dobreho mentora v obchode
  3, Uzivaj si to
  🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.