Podstata efektívnej produktivity

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

efektivna-produktivita„Sedem návykov vysoko efektívnych ľudí“ od Dr. Stevena Coveya bolo pre mňa veľkou pomocou, keď som vytváral procesy a systémy mnohým veciam, ktorým sa venujem, tak, aby som mohol tráviť viac času pri veciach, ktoré milujem.

Problémom môjho života je, že je často veľmi komplikovaný alebo príliš preplnený vecami, ktoré robím, že zabúdam na podstatu efektívnej produktivity.

Ale obzvlášť 3 princípy mi priniesli veľký úspech v mnohých oblastiach môjho života – všetko si zapísať, prideliť niekam alebo archivovať a premýšľať o tom.

Všetko si zapíšte

Štúdie ukázali, že ľudský mmozog môže spracovávať iba sedem vecí v rovnakom čase, ale mnohí z nás potrebujú jednať s omnoho viac vecami. Dostaňte ich von zo svojho mozgu a dajte ich do systému, ktorému veríte. Ja na to používam svoj vreckový PC telefón a keď som pri počítači, používam bezplatný program – Evernote. Ale tiež môžete použiť pero a papier. Funguje práve tak dobre a dlho a tiež je ľahké používať ho, ľahké dopĺňať do takéhoto zoznamu a je ľahko dostupný.

Nespoliehajte sa na váš mozog alebo na vašu pamäť. Oba občas zlyhajú. Zapíšte si všetko, čo vám v mozgu zaberá miesto. Lepšie si to neskôr zapamätáte a odbremeníte svoj mozog, aby mohol myslieť na nové veci.

Delegujte alebo archívujte

Uvažoval som nad delegovaním alebo archivovaním všetkého, čo sa mi dostalo do rúk. Nerobte to teraz, ale nájdite si na to chvíľku alebo dajte to niekomu inému, nech to za vás urobí. Vo svojom živote som zistil, že archivovanie je ohromne užitočné, pretože väčšina vecí skončila tak, že ich aj tak nerobím. Oveľa viac vecí prichádza do našich životov, než by sme potrebovali a vedomie, že svet sa nezrúti kvôli tomu, že niečo okamžite neurobím, mi úplne stačí.

Môj terajší štandardný princíp je tento: iba ak som si absolútne istý, že niečo teraz potrebujem urobiť, nechám to najprv tak. Vrátim sa k tomu neskôr a často zistím, že to v prvom rade vôbec nevyžadovalo moju pozornosť alebo že by to bolo rovnako dobre urobené niekým iným.

Reflektovanie (odzrkadlenie)

Táto časť je pre mňa najzložitejšia – jedna vec, o ktorej si myslím, že každý, kto je mlady-uspesny by  ju mal bez pochyby robiť. Reflektovanie všetkého dôležitého v živote v určených intervaloch. Ja to robím každé ráno a na začiatku každého týždňa, mesiaca a roka.

Odzrkadlenie znamená prechádzať vašim „urobiť“ zoznamom, financiami, osobnými údajmi, cieľmi a inšpiratívnymi poznámkami tak, aby ste mohli byť v budúcnosti efektívnejšími a zameranými viac na to, na čom najviac záleží.

Tiež sa obzrite späť na dobu vášho posledného zhodnocovania. Čo bola len strata času? Čo prinieslo najväčšiu hodnotu? Čo ste premeškali? Takýto druh hodnotenia vám pomôže pripraviť sa lepšie na to, čo príde a udrží vás to ďaleko od pocitu, že vás premôžu veci, ktoré máte urobiť.

Tým, že si všetko zapisujem a väčšinu z toho neurobím a vždy analyzujem, čo sa stalo a čo príde, som neustále v pozícii, pri ktorej sa cítim, že viem, čo sa deje. Viem, čo musím urobiť, viem, kedy mám na to čas a som si istý, že nezmeškám nič dôležité.

Čo robíte vy, aby ste boli úspešní? Napíšte nám to do komentárov….

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.