Váš pohľad na zmenu…

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

vas pohlad na zmenu_postZmena. Taká obyčajná vec v našom živote. Aký je Váš pohľad na ňu? Čo vo Vás vyvoláva zmena? Strach? Očakávanie? Neistotu? Alebo príjemné vzrušenie z nepoznaného? Výzvu? Možno, že konkrétne Vám život nadelil množstvo náročných zmien, alebo ste zmenu naštartovali sami. Akákoľvek zmena môže byť vo všeobecnosti vnímaná negatívne. No my z www.mlady-uspesny.sk veríme, že zmena – môže byť jednoduchšia, príjemnejšia a menej stresujúca, keď vieme ako na ňu. Preto ponúkame zopár tipov, ktoré vám pomôžu vysporiadať sa s touto otázkou – či už ide o zmenu v práci, doma, v oblasti zdravia alebo finančných pomerov.

Ak si vytvoríte úplne nový pohľad na zmenu a s tým spojený nový spôsob myslenia – užijete si zo života nepomerne viac, ako keby ste sa naopak stresovali.

1.tip  Zmeňte váš pohľad na zmenu

Ľudia, ktorí sa obávajú zmeny sa zvyčajne domnievajú, že zmena je pevný, nemenný stav vecí. Na druhej strane existujú ľudia, ktorí veria, že zmena je pozitívna vec, ktorá im pomáha rásť a učiť sa. Zabudnite na tradičné otázky počas zmien typu:

„Prečo sa to stalo práve  mne?“

„Ako sa vôbec dostanem cez celú túto záležitosť?“

„To nie je možné – zasa riešim nejaký problém?“

Naštartujte sa k zmene užitočnejšími otázkami, ako napríklad:

„Čo úžasné je na tejto zmene? „

„Aké príležitosti a pozitívne veci mi táto zmena priniesie? „

„Aké dobré veci sa v mojom živote nezmenili? „

“ Za čo môžem byť vďačný? „

Keď si kladiete tieto pozitívne otázky všimnite si, ako pomaly pretvárate zmenu na pozitívum.

2.tip  Z každej zmeny vzíde niečo dobré

Ťažká predstava – hlavne ak ste uprostred zmeny. Každá zmena nakoniec prinesie niečo dobré do vášho života. Nemusí to byť presne to, čo očakávate. Ak ste stratili zamestnanie – pravdepodobne nová, úžasná kariéra sa objaví v blízkom čase. Možno ste sa rozišli s partnerkou – je možné, že najlepší vzťah Vášho života Vás čaká priamo za rohom. Možno máte problémy so vzťahmi na pracovisku – potrebujete sa Vy zmeniť (svoj pohľad, prístup, názor, postoj…) a nový, kvalitatívnejšie lepší vzťah je na svete.

3. tip  Ste silnejší, než si myslíte

Tí z vás, ktorí ste úspešne prešli zmenami viete, že ste pružnejší, silnejší a schopnejší dostať sa cez čokoľvek. Niečo vo vašom vnútri vás udržiava nažive. Narodili ste sa preto, aby ste  žili šťastný a plnohodnotný život. Keď sa obzriete do vašej minulosti zistíte, že zmeny, ktoré ste „prežili“ vás nezabili – ale naopak, posilnili. Keď budete mať chvíľku – napíšte si len tak pre seba všetky zmeny, ktoré ste zažili. Môžete na to využiť MÔJ SUMÁR ŽIVOTNÝCH ZMIEN. Tu si napíšte zoznam všetkých zmien – malé i veľke, radostné i smutné. Zistíte, že každá zmena vás zocelila, posunula vpred a pripravila vás pre ďalšie zmeny…

4.tip  Rozpoznajte negatívne emócie a posuňte ich do minulosti

Tí, ktorí ľahko zvládajú zmeny vedia, že každá „náročná“ emócia môže byť nahradená pozitívnou emóciou, ktorá pomôže posilniť odhodlanie prejsť cez zmeny kľudnejším a viac optimistickejším spôsobom. Negatívne emócie ako sú strach, pochybnosti, netrpezlivosť, pocit viny alebo hanby – môžu byť nahradené pozitívnymi emóciami. Nahraďte teda strach vierou. Objavte v čom ste silný, čo viete robiť najlepšie. Ak pochybujete – verte, že každý problém, každá zmena má v sebe malé semienko vlastného riešenia a objavte ho. Keď ste netrpezlivý – nahraďte ju vytrvalosťou. Je celkom prirodzené chcieť uskutočniť zmeny čo najrýchlejšie. Ale až sa nabudúce budete cítiť netrpezlivý, pamätajte, že každá zmena závisí na vašej vytrvalosti – schopnosti vydržať. Veď pokrok má svoje vlastné tempo. Keď sa obviňujete – odpustite si. Niektorí muži majú častokrát brilantný sklon cítiť sa vinní pre nič za nič. Keď vás nabudúce prepadne pocit viny, rýchlo si odpustite a vaša vina sa stane minulosťou.

5.tip  Prijmite zmenu ako dar

Vytrvalo vzdorovať zmene nie je práve tá najlepšia odpoveď na zmenu. Vedzte, že tí, ktorí rýchlejšie prijímajú zmeny – prežívajú menej bolesti a utrpenia, ktoré môžu pociťovať v súvislosti so zmenou. Pozrite sa na seba ako na loďku na rieke: keď odolávate zmenám, je to ako keby ste veslovali proti prúdu… Tvrdošijné odolávanie zmenám, často robí život oveľa zložitejším a komplikovanejším. Naopak –  zmena nám otvára oči a vytvára nové možnosti prispôsobiť sa životu a to na vyššej úrovni než sme boli pre zmenou.

6.tip  Kontrolujte svoje myšlienky, slová a pocity

Tí, ktorí úspešne zvládli zmenu vedia, že keď sa cítili „v úvoze“ pozitívne myšlienky a slová ich dostali späť „do sedla“. Všetci dobre vieme, že to, čo sa nám v živote stane nemôžeme kontrolovať na 100%. Môžeme však kontrolovať svoje myšlienky, slová a pocity. To, ako sa cítite práve teraz prezrádza, aké dominantné myšlienky máte vo vašej mysli. Máte teda moc určovať typ a kvalitu vašich myšlienok. Mimochodom – na čo myslíte práve teraz?

Ako vidíte, zmena je tou veličinou, ktorá často hýbe vzorcom našich životov. Som presvedčený, že každý z vás milí mladí a úspešní, zvládnete zmeny s prehľadom – veď ako hovorí Charles Darwin: „Nie je  to ten najsilnejší, kto prežije, ani ten najinteligentnejší, ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť.“

Zažili ste zmenu? Dajte nám vedieť čo to bolo a ako to dopadlo. Tešíme sa, že sa podelíte s ostatnými!

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.