Sedem spôsobov ako okamžite poraziť stres

Napísal  
Zaradené pod PRODUKTIVITA

zbavenie-stresJe pondelok ráno. Počas víkendu som prežil veľkú hádku so svojou partnerkou, zobudil som sa neskoro, nemal som žiadne mlieko do svojej šálky anglického čaju, nemal som hotovosť na lístok na vlak, preto som musel ísť do bankomatu a už som nemal čas kúpiť si lístok a tak som si ho musel kúpiť vo vlaku, a v strede mojej cesty do kancelárie vlak na pol hodiny zastavil, čím som sa oneskoril do práce. Prišiel som do práce v posledný deň mesiaca (keď riešim všetky financie, výplaty a štatistiky) a cítil som ako hladina môjho stresu rýchlo rastie.

Namiesto toho, aby som vám dal zvyčajný „pekný“ zoznam, ktorými porazíte stres, ako napríklad, dajte si dlhý kúpeľ, vezmite si popoludní voľno, tešte sa z dlhej víkendovej dovolenky, dajte si polhodinový jogging, atď. Bohužiaľ, máte iba päť minút. Môžete sa zbaviť stresu za päť minút? Áno, môžete, len skúste jednu z týchto vecí.

1. Choďte na rýchlu prechádzku

Aj keď na to máte len päť minút, choďte na prechádzku (môže to byť len cesta do obchodu a späť). Cieľom je dostať sa z okamžitého zdroja stresu a upokojiť sa. Pár minút na zozbieranie vašich myšlienok je všetko, čo potrebujete, aby ste získali nejakú perspektívu.

2. Prečítajte si knihu

Ak som naozaj prepracovaný, smutný alebo vystresovaný, jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je chytiť knihu. Ideálna je fikcia (zvlášť niečo zábavné alebo povzbudzujúce). Čítanie beletrie Vás vyvedie z tu a teraz do iného sveta. Môžete zabudnúť na všetko, čo Vás trápi aspoň na desať minút, keď sa sústredite na príbeh.

3. Modlite sa

Často je najlepšou vecou, ktorou môžeme okamžite zničiť stres, je jednoducho prestať. Nie je to žiadne tajomstvo, len si sadnite a skúste si spomenúť na všetko, za čo ste v živote vďačný, uvedomte si svoje slabosti a proste o silu.

4. Pozrite si zábavné video

Neviem ako Vy, ale ja nemôžem ostať v strese, keď sa smejem. (Je to ako skúšať si plieskať po hlave a šúchať si brucho v tom istom čase…). Ak máte obľúbené YouTube video, potom si doprajte päť minút rozmaznania sa. Zistíte, že sa vrátite k práci alebo k niečomu inému a zdroj stresu preč a cítite sa oveľa lepšie.

5. Dajte si bylinkový čaj

Ak sa cítite príliš zostresovaný, kofeín Vám nepomôže. Teplý, upokojujúci bylinkový čaj však pomôcť môže. Príprava čaju môže pomôcť: dostane Vás od stola a dá vám šancu sústrediť sa na niečo fyzické. Pravdepodobne budete tiež cítiť psychickú podporu, keď robíte niečo pozitívne a staráte sa o seba.

6. Udrite päsťou do vankúša

Záleží na tom, kde sa nachádzate, keď sa cítite v strese a na vašej osobnosti, ale pár úderov päsťou do vankúša môže pomôcť. Myslite na to, že vás stres opúšťa prostredníctvom vašej päste  každým úderom. (Ak ste v kancelárii, prosím, aby vás nezlákalo použiť namiesto vankúša vášho spolupracovníka… hoci aj spolupracovník môže byť príčinou vášho stresu.)

7. Pomaly a zhlboka dýchajte

Keď sa dostaneme do stresu, sme náchylný dýchať rýchlejšie a plytšie. Sústreďte sa na vaše dýchanie (možno to chcete robiť v spojení s modlitbou). Dýchajte do brucha, nielen do hrudníka. Nadýchnite sa pomaly, zhlboka, upokojujúco.  Upokojenie vášho tela fyzicky týmto spôsobom je vhodné a má účinok na váš vystresovaný duševný stav.

Zisťujete často, že ste prepracovaný? Aké sú Vaše okamžité riešenia na to, keď sa cítite v strese?

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Jeden Komentár v "Sedem spôsobov ako okamžite poraziť stres"

  1. mtmarek  

    avatar

    Keď prichádza na mňa stres, vtedy sa zastavím a porozmýšľam nad situáciou, v ktorej som. Ak sa snaží mi vytvoriť stres nejaká osoba, vtedy si poviem, že len skúša koľko vydržím. Ďalej sa už s tou osobou nezaoberám. Keď vzniká stres z návalu povinností, snažím sa ich redukovať a vyčleniť z nich len tie nutné a ostatné nechávam na neskôr. Pre mňa je to takto najlepšie, pretože ešte nikdy som neodviedol 100% prácu, keď som sa ponáhľal a myslel na to, že už som mal byť niekde inde.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.