Poznáte efekt snehovej gule?

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Tí, ktorí chodia na stránky www.mlady-uspesny.sk pravidelne vedia, že dôležitou stránkou nášho úspechu v živote je sledovanie našich myšlienkových pochodov a rozvíjanie pozitívneho spôsobu rozmýšľania. Množstvo času totiž strávime tým, že sa zaoberáme starosťami a udalosťami včerajška. Sú aj takí „majstri“ medzi nami, ktorí sa už teraz obávajú budúcnosti, namiesto toho, aby sa sústredili na to, čo je práve teraz aktuálne a čo by práve teraz mohlo zlepšiť ich život. Zistili sme pre vás prehľady, ktoré ukazujú jednotlivé percentá záležitostí, s ktorými si my ľudia robíme starosti:

Keď si to zhrnieme, zistíme, že až 92% starostí sú BEZPREDMETNÉ. Ten zvyšok starostí, ktoré sa skutočne objavia – niektoré môžeme a vieme osobne vyriešiť. Niektoré však ovplyvniť nemôžeme…. Čo s tým?  Položme si jednoduchú otázku: netrávim príliš mnoho času premýšľaním o starostiach, prekážkach a obavách? Ako áno, posuňme sa o krok ďalej a opýtajme sa seba samých:

 • je toto moje znepokojenie opodstatnené?
 • je to niečo, čo by sa mohlo stať?
 • nepremýšľam náhodou o mojej minulosti preto, aby som sa vyhol riešeniu súčasných problémov?
 • je táto vec „hodná“ toho, aby som jej venoval toľko času?
 • existujú okrem tejto veci nejaké iné, dôležitejšie skutočnosti, ktorým by som mal venovať svoj čas?
 • existuje nejaký spôsob, aby som mohol celý problém obrátiť a objaviť možnosti, ktoré sú v ňom skryté?

Poznáte Murphyho zákony? Disimoniho pravidlo poznávania hovorí: „Čo verím, to vidím.“

Čiže ak veríte, alebo ste naplnení starosťami, negatívnymi myšlienkami – toto všetko vidíte všade okolo seba. Paralyzuje vás to a znemožňuje ísť dopredu. Naopak, ak sa pozeráte na akýkoľvek problém či starosť s nadhľadom, s pokojným a rozvážnym duchom – nájdete riešenie. Zbaviť sa „starého rozmýšľania“ dá zabrať každému, ide však o to, či chcete zásadným spôsobom zmeniť váš život. Pretože nie váš sused, šéf, či manželka, alebo priateľka sa musia zmeniť, ale iba vy.

Končím slovami Emersona: „Všetci veľkí majstri sa odlišujú hlavne schopnosťou urobiť, druhý, tretí a snáď i štvrtý krok za sebou. Mnohí z nás učinia prvý krok. S každým pridaným krokom ohromne stúpa hodnota tých, ktoré sme vykonali pred tým.“

Prajem všetkým tým, ktorí si robia príliš veľa starostí aby našli odvahu a vnútornú silu zvládnuť všetky prekážky, ktoré majú pred sebou. No nezabudnite okrem toho aj na úprimnú vďačnosť za to, čo máte. Zvykneme ľahko prehliadať „samozrejmosti“ v našich životoch. A tí, čo veria nech nezabudnú prosiť o silu nášho Stvoriteľa. Verte mi, oplatí sa to!

Komentáre

3 komentáre v "Poznáte efekt snehovej gule?"

 1. alena  

  avatar

  – Milí M&Ú, buďte ako Buddha, ktorý sa pri hľadaní toho, čo je nadčasové a trvalé, riadil zásadou: „Neži v minulosti, nesnívaj o budúcnosti, sústreď svoju myseľ na prítomný okamžik!“ –

 2. Robero  

  avatar

  Viera a trpezlivost znas robi vsetko to co sme a ktorym smerom sa uberame..

 3. Freeride  

  avatar

  Aby sa človek zbavil tohto efektu, na začiatku musí zaťať zuby, a mať trpezlivosť. Keď zistíte, že vám myseľ pobehuje kade tade, sústreďte myseľ na okolitý svet a ďakujte. Pred spánkom, sa ešte prevalujem stále v posteli par hodín (2 či 3) a myslím na kade čo. Vtedy treba sa ukludniť, ležať na chrbte (nie na boku), a prestať myslieť – sústrediť sa na jeden bod, a nedávať dôležitosť žiadnej myšlienke. Takto treba vydržať niekoľko minút, alebo kým nezaspíte, čo je najlepšie.

  Toto mám odskúšané z vlastnej skúsenosti, zatiaľ však som zabudol na túto techniku, takže ju robím aj ja prakticky od začiatku.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.