Ako na svojho šéfa

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Niektorí si povedia, uuuuuccch, ja presne viem čo na môjho nadriadeného platí, ale… vzápätí sa objaví malá, maličká pochybnosť. Je to naozaj tak? Ste na pozícii manažéra, vedúceho a možno aj riaditeľa, a predsa oceníte každú dobrú radu.
Áno, presne.
Aj vy mávate pocit, že by ste najradšej použili na svojho šéfa slovné jiujitsu a pritom sa radi dozvedeli, ako sa elegantne zachovať v rôznych situáciách?
Výborne, ste na správnom mieste! Ponúkame vám odporúčania, ktoré sú aspirínom pre tých, ktorí chcú vylepšiť vzťahy so svojím šéfom.
(PS: Áno, ide to aj bez sústavného: „šéfinko, dáte si kávičku? )

Tipy & triky

NEREBELUJTE , NEMOBUJTE A NEPLAŠTE SA
aj keď ste akokoľvek nahnevaný na právanie svojho šéfa, správanie Robina Hooda vás nespasí! Naopak – môže vás stáť pracovné miesto. Takisto sa neznižujte k zlomyseľnostiam a nevytvárajte rebelské skupiny zamerané na „odstrel“ vášho šéfa. Ak vás vyvádza z miery natoľko, že začínate rozmýšľať nad výpoveďou, neplašte sa. Z bojiska sa neuteká! Naopak, nechajte si čas na rozmyslenie a pripravte sa na dialóg. Dramatickými gestami môžete situáciu iba skomplikovať a to vám za odchod nestojí.

NENAMÝŠĽAJTE SI, ŽE SA VÁŠ ŠÉF ZMENÍ
– to jediné, čo môžete zmeniť vy smerom k vášmu šéfovi, je vaše správanie. Takisto ako vy, aj váš nadriadený má veľa úloh a rovnako aj on je v strese. Prestaňte ho vnímať ako netvora, ktorý má za úlohu vám znepríjemňovať život. Správajte sa kultivovane a na nepríjemné podnety zhora odpovedajte slušne, flexibilne a promptne. Pozor však nad pätolizačstvo! Budete rýchlo odhalený!

SNAŽTE SA POROZUMIEŤ REČI VÁŠHO ŠÉFA A SNAŽTE SA HO „URIADIŤ“
– naučte sa vykonať si svoju prácu tak, aby sa pozdávala vášmu šéfovi. Určite sa vám dostane zadosťučinenia, ak svoje povinnosti splníte na 110 %. Hovoríte si, že takmer vždy podávate nadpriemerné výkony a predsa si nerozumiete? Naučte sa akceptovať fakt, že ste platený za svoju prácu a napokon váš šéf je na to určený, aby výsledky od vás vyžadoval (v zmysle pracovnej zmluvy a legislatívy).
Verím vám, ak si povzdychnete a poviete, že je to veľakrát ťažké. Je však dôležité, aby ste sa povzniesli nad náladami vášho šéfa, vykonali si správne a poctivo svoju prácu, poskytli alternatívne
riešenia a výsledkom bude fakt, že si napokon dláždite k nadriadenému priaznivú cestu.
Tento recept naozaj funguje!

POROZPRÁVAJTE SA S NEZAINTERESOVANÝM
– nájdite si čas prejsť si problematiku so svojím známym, priateľom, či rodinou a získať tak spätnú väzbu od tretej osoby, ktorá nepociťuje tlaky vášho šéfa na vlastnej koži. Tým, že otvorene a nahlas dáte najavo svoje pocity a opíšete situáciu zvnútra, tretia strana vám podá iný pohľad na celú záležitosť a na to, ako vyznieva zvonka.
Vy sa predsa snažíte nájsť cestu a možnosti ako komunikovať so svojím šéfom. Napokon, nespoliehajte sa len na svoj vlastný dojem. Ak je problém komplexnejší, potrebujete sa poradiť a byť si istý podstatou situácie.

NEBOJTE SA OPÝTAŤ ŠÉFA NA ČOKOĽVEK
-nepredstierajte a netvárte sa, že rozumiete všetkému, čo váš nadriadený hovorí. Najhoršie je pritakávať a pokyvovať súhlasne hlavou na znak, že rozumiete do bodky každej zverenej úlohe. Ak patríte medzi tých vyvolených, čo na prvý šup porozumejú svojej práci, gratulujem vám, máte čo dočinenia so šéfom, ktorý vie správne rozdeľovať úlohy a aj ich komunikovať. Väčšinou však nemáte jasno, čo sa od vás očakáva a tápete vo svojej nevedomosti dovtedy, pokiaľ nenastane problém. Možno patríte medzi takých, od ktorých šéf očakáva, že nejakým záhadným spôsobom porozumejú úlohe, s ktorou by mal problém aj Chuck Norris. Opäť vám toto niečo pripomína?
Hovoríte si: „Ja neviem čítať myšlienky!“ alebo tápate v jazere nejasností a čakáte, že vás náhoda zachráni? Omyl! Vždy si najskôr ujasnite, čo sa od vás očakáva. Aktívne počúvajte, nebojte sa pýtať a ak sa pýtate, klaďte otvorené otázky. Tu platí zlaté pravidlo, kto sa pýta, ten sa dozvie.

NESNAŽTE SA BYŤ PRIATEĽOM ZA KAŽDÚ CENU
– buďte otvorený, priateľský, profesionálny a choďte za svojím cieľom. Snažte sa prispievať k vytvoreniu pozitívnej atmosféry na pracovisku, udržiavajte dobré vzťahy so všetkými kolegami.
Ak si zaumienite, že chcete byť priateľ so svojím šéfom, neočakávajte automaticky, že sa tak aj stane. Profesionálny vzťah medzi nadriadeným a podriadeným je nevyhnutný k udržaniu pracovnej morálky. Vyhýbajte sa prehnaným a predstieraným snahám o zbližovanie.

VERTE SI, V SEBA A SVOJE SCHOPNOSTI
–neustále sa zdokonaľujte vo svojej praxi. Študujte v práci, popri práci, zaujímajte sa o novinky vo svojom odbore. Majte na pamäti, že za úspechom vašej spoločnosti nemusia byť len znalosti vášho šéfa, ale naopak, aj tie vaše. Ak šéf neprikladá vaším znalostiam váhu, buď je naozaj nevšímavý alebo ste ich nedali dostatočne najavo. Nemajte obavy sa prejaviť! Ak to neurobíte, budete sklamaný sám zo seba a svojej nečinnosti.

VYJADRITE SVOJ NESÚHLAS
– vedieť otvorene povedať „nie“ je umenie, je však potrebné, aby ste ho ovládali. Niektorí turbo-machri šéfovia majú tendenciu od vás žiadať zázraky na počkanie. Jednoducho vyslovte nesúhlas, požiadajte o rozhovor a uvidíte, ktorou cestou sa výmena slov poberie. Ste predsa dospelí ľudia a profesionáli a každú chvíľu s niečím nesúhlasíte. Že máte obavy v práci o svoje miesto? Musím vám povedať, že najlepšie nápady vzišli z nezhôd a výmeny názorov.

ODPORÚČANIA, REFERENCIE. ÁNO, SÚ POTREBNÉ!
– uvedomte si, že skúsenosti, ktoré ste aj pri najnemožnejšom šéfovi získali vám nikto nevezme.
Začnite zhromažďovať referencie od vašich kolegov, zákazníkov, významných hráčov na trhu.
Takisto sa zamerajte na posilnenie svojej súčasnej pozície a pracujte na plné obrátky. Vyplatí sa mať sled pracovných skúseností zaplnený pozitívnymi, hodnovernými a merateľnými výsledkami. Akonáhle sa objaví pre vás zaujímavá pracovná ponuka, budete pripravený aj s odporúčaniami.

Ak máte postrehy alebo komentáre, prosím vyjadrite sa vkomentároch.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.