Ako poraziť finančný dlh

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Ste jedným z tých ľudí, ktorí majú toľko peňazí na konci mesiaca ako mali na jeho začiatku? Tento článok vás bude motivovať k tomu, aby ste si vybudovali dôležitý návyk šetrenia peňazí.

Jediným spôsobom ako sa zbaviť dlhov je, po prvé, porozumieť tomu, prečo máte dlhy.

Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby naša ďalšia výplata vzrástla. Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby niekto za nás zaplatil všetky naše splátky. Niektorí z nás neušetria peniaze ani keby naše deti odišli z domu. A niektorí z nás by neušetrili ani euro, ani keby som im hneď teraz dal do ruky 100 000 eur v hotovosti.

Ako to viem?

Pretože šetrenie peňazí má veľmi málo spoločného s čiastkou peňazí, ktorú máte. V skutočnosti, šetriť začnete až vtedy, keď sa to stane vašim emocionálnym návykom, keď začnete zaobchádzať s peniazmi každý deň inak.

Takže tu sú možnosti, prečo môžete mať dlhy:

Kupujete si rôznorodé veci, ktoré nepotrebujete alebo nepoužívate. Prestaňte kupovať veci impulzívne! Vyhýbajte sa nákupným centrám! Nemáte dôvod dráždiť sa zazeraním na hŕbu úplne nových vecí, ktoré nepotrebujete. A ako viete, niektoré nové veci vám neprinesú veľa radosti, keď si na konci mesiaca uvedomíte, koľko peňazí ste ušetrili.

Myslíte na určité značkové produkty ako na módny spoločenský symbol. Auto vás dovezie z mesta A do mesta B. Telefón vám umožňuje hovoriť s niekým. Slnečné okuliare vám chránia oči pred slnkom. Košeľa vás udrží v teple. Ak platíte vyššiu cenu len za to, aby ste mali na každom z týchto produktov nalepenú módnu značku bez ohľadu na to ako produkt skutočne slúži svojmu praktickému účelu, máte problém.

Každých pár rokov si kupujete nové auto. Pozrite sa na predchádzajúci odstavec. Auto je prostriedok na prepravu, aby vás dostalo z jedného miesta na druhé. Ak si každých pár rokov kupujete nové auto, hoci vaše staré stále dobre funguje, pravdepodobne príliš tvrdo sa pokúšate zaimponovať nesprávnym ľuďom a v tomto procese sa zničíte.

Kupujete si veci, ktoré by ste si mohli požičať od priateľa alebo prenajať. Po tom, čo ste si kúpili isté DVD, koľko krát ste si ho skutočne pozreli? Naozaj chcete stacionárny bicykel, aby na neho padal vo vašej garáži prach? Vlastníte lyže, ktoré používate len raz za tri roky? Dostávate sa k tomu, kedy požičanie alebo prenajatie si dostáva zmysel.

Za všetko, čo nakupujete, platíte plnú cenu. Ľahko môžete ušetriť viac ako 1000 eur ročne na bežných nákupoch, ak počkáte na zľavu.

Vlastníte (alebo si prenajímate) väčší dom, než potrebujete. Ak si kúpite alebo prenajmete dom, ktorý je väčší ako potrebujete, skončíte míňaním mnoho peňazí na veľké mesačné poplatky, vyššie náklady na údržbu, vyššie účty za teplo a mnoho náhodných vecí, ktorými zapĺňate prázdne miesta.

Nenasledujete žiadny druh oficiálneho rozpočtového plánu. Predpokladáte, že ak občas počkáte a zarobíte viac peňazí, vaše finančné problémy sa kúzelne vyriešia sami? Prepáčte, že to hovorím, ale ste totálne vedľa! To, aby ste vymazali hromadu dlhov a vybudovali si základ bohatstva, si vyžaduje mnoho plánovania a aktívneho rozpočtu. Tak začnite teraz!

Nepoužívate malé investície, ktoré máte. Musíte svojim peniazom dať príležitosť zarobiť peniaze. A kapitál, ktorý máte, aj keď len malý, by mal byť investovaný využitím základnej dlhotrvajúcej investičnej stratégie. Ak váš kapitál nie je investovaný, len stáca hodnotu kvôli stúpajúcej inflácii.

Ste vydatá alebo ženatý (alebo žijete) za utrácača. Nikdy sa nezbavíte dlhov, ak ste v manželstve s osobou, ktorá minie každé euro, ktoré zarobíte. Takže pomôžte vášmu duševnému partnerovi sta sa finančne zodpovedný alebo si zvyknite na neustály finančný stres.

Nikdy ste sa nevzdelávali v základnom peňažnom manažmente. Zodpovedný peňažný manažment nie je vrodený ľudský inštinkt. Musíte sa v ňom náležite vzdelávať. Ak nie, ostanete presne tam, kde sa teraz nachádzate. V dlhoch.

Vaša mentalita je „stať sa rýchlo bohatým“. Pre 99.99% z nás bohatstvo nepríde okamžite. Pravdepodobne vás dvakrát môže udrieť blesk, než by ste raz vyhrali lotériu. Ak míňate svoj čas a peniaze na osnovu „stať sa rýchlo bohatým“, dlhy sa budú len zvyšovať.

Máte odporné návyky sania peňazí (a sania života). Fajčenie, nadmerné pitie a hazardné hry, to všetko sú dokonalé príklady zlých návykov, v ktorých si vyberáte obchodovanie s krátkodobými potešeniami na dlhodobé dlhy a nepokoj.

Mrháte príliš veľa vašim vlastným časom. Hovorí sa „čas sú peniaze“, ale ja si myslím, že čas má väčšiu hodnotu než peniaze. Je to jedinečný najskvelejší komponent života. Ak zlyháte pri poriadnom manažovaní vášho času, totálne zlyháte pri poriadnom manažovaní vašich peňazí a pravdepodobne zlyháte aj v každom ďalšom aspekte vášho života. Takže zamerajte svoj čas a energiu na dôležité veci a zabudnite na ostatné.

Nestaráte sa o svoje zdravie. Udržujte svoje telo a myseľ v zdraví! Väčšina zdravotných problémov vyprázdňuje bočné účty, zvyšuje dávky poistenia, znemožňuje vám pracovať a zarábať peniaze a celkovo garantuje, že budete mať dlhodobé finančné problémy.

Netešia vás životné (bezplatných) jednoduché radosti. Najlepšie veci v živote sú zadarmo. Prestaňte míňať svoje peniaze na druhoradé zábavy a pozrite sa poriadne okolo seba. Boh nám poskytol mnoho zábavy bez platenia. Choďte na túru, zaplávajte si v jazere, hrajte sa v daždi, urobte si s priateľmi oheň, pozerajte sa so svojou milovanou na západ slnka, a podobne.

Mali ste nešťastný rozvod. Tento posledný bod môže vyznieť kruto, ale bez spomenutia rozvodu je nemožné hovoriť o veľkých príčinách zhromažďovania finančných dlhov. Rozvod úplne ničí financie oboch zúčastnených strán. Takže najlepšou radou, ktorú vám môžem dať, je: Nežeňte alebo nevydávajte sa dovtedy, kým nebudete určite rozhodnutý, že chcete stráviť zvyšok svojho života s daným človekom. A nerozvádzajte sa. Nikdy.

Zapamätajte si, prosím, že finančným dlhom sa dá vyvarovať a môžete ich vyhladiť. Aby sa tak stalo, vyžaduje to z vašej strany trochu úsilia, vzdelania a rozhodnutia. Takže ako som predtým povedal, žite pohodlný život, nie márnotratný. Nemíňajte, aby ste imponovali iným. Nežite svoj život pokúšaním sa oklamať samých seba tým, že si myslíte, že bohatstvo sa meria materiálnymi vecami. Spravujte svoje peniaze múdro, aby peniaze neriadili vás. A vždy míňajte menej, než zarobíte.

Máte nejaké nápady, ktoré by pomohli našim čitateľom? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

2 komentáre v "Ako poraziť finančný dlh"

 1. predajnetechniky  

  avatar

  Veľmi dobrý článok. Len by som chcel doplniť do odstavca

  Za všetko, čo nakupujete, platíte plnú cenu.

  že platiť nižšiu cenu je jednoduché, stačí len v každej maloobchodnej predajni požiadať o zľavu, budete sa čudovať ako funguje. Ani neviete ako a získate zľavu 10 %. V niektorých prípadoch i viac.

  Ďalšia možnosť ako nekupovať za plné ceny je využívať klubové karty jednotlivých obchodov.

 2. Tequicka  

  avatar

  „Kupujeme veci ktoré nepotrebujeme,
  za peniaze ktoré nemáme,
  aby sme ohúrili ľudí ktorých nepoznáme“

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.