Programujete sa pre úspech?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

Určené pre tých, ktorí nevedia programovať. 🙂

Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodol kúpiť pre moju rozrastajúcu sa rodinu  trochu väčšie auto, než sme mali. Po zrelej úvahe sme si s manželkou vybrali Citroën Xsara Picasso. Navštívil som teda najbližšieho predajcu zn.Citroën a po testovacej jazde som urobil definitívne rozhodnutie. Na druhý deň, nech som išiel kdekoľvek, všimol som si, že citroenov je všade ako „nasekaných“. Poznáte to, však? Pozriete sa vľavo, vpravo, dopredu, dozadu, všade citroen, xsara, picasso. Bolo ich skutočne viac než pred tým? Samozrejme že nie! Tých citroënov nebolo viac, iba ja som si všímal každý jeden kus, ktorý prešiel okolo mňa. Ľudská myseľ je vyškolená na to, aby si všímala selektívne to, čo sme si vybrali, alebo na čo sa najviac sústreďujeme v danom okamihu. Náš retikulárny aktivačný systém (RAS) je zodpovedný za to, ČO SI VŠÍMAME. Keď je to niečo ako napríklad Citroën Xsara Picasso, budeme si všímať  každučké Picasso. 🙂

Je nemožné dávať pozor na všetko, takže náš RAS si vyberie iba tie veci, ktoré sa zdajú byť pre nás dôležité. V rušnom obchodnom centre, keď zrazu počujete vaše meno pri nejakom rozhovore okamžite SPOZORNIETE.

Z veľkej časti pracuje RAS pre náš prospech tým, že drží množstvo informácií, ktoré kedykoľvek v danom okamihu potrebujeme. Najlepšie môžeme náš RAS využiť tým spôsobom, že si náš mozog VEDOME trénujeme každý deň. Ak chcete vedieť ako, potom čítajte ďalej.

Existuje mnoho spôsobov ako naprogramovať svoj RAS. Ponúknem vám hneď tri, ktoré vám pomôžu naladiť sa napríklad na úspech v roku 2010:

1. vyjadrujte svoju vďačnosť za všetko čo máte,

2. sledujte svoje tri najlepšie veci,

3. používajte „Knihu vďačnosti.“

1.VĎAČNOSŤ

Váš prejav vďačnosti nech sa stane vašim trvalým návykom. Ak sa pýtate prečo – tu je jednoduchá odpoveď. Skutočne úprimná vďačnosť pracuje pre vás tým, že zmenou vašej koncentrácie na veci, či udalosti za ktoré ste vďační, zmeníte aj tok energie a preladíte si svoje myslenie. Presuniete sa z „kancelárie nedostatku, problémov a konfliktov“ do „zasadačky hojnosti a pozitívnej skúsenosti“. Veď ďakovať za to, že ste živí, zdraví, sýti, oblečení, vzdelaní, milujúci, milovaní, že máte prácu, rodinu, telefón, internet nie je fantastická vec? Vďačnosť je naozaj účinné cvičenie. Viem, že mi uveríte až vtedy, keď budete mať s týmto svoju vlastnú skúsenosť (podobne som bol na tom kedysi aj ja). Keď sa vám prejav vďačnosti zdá byť príliš „staromódny“, je to známka toho, že sa niečo s vami deje. Možno vám chýba pravá pokora, možno priateľ, ktorý by vám dal úprimnú spätnú väzbu, možno uznanie, či ocenenie vašej práce. „Mnohí ľudia, ktorí v každom inom ohľade žijú správne, zostávajú chudobní, lebo im chýba vďačnosť“. (Wallance Wattles)

2. SLEDUJTE SVOJE 3 HLAVNÉ VECI

Ďalšou možnosťou ako posilňovať váš retikulárny systém je sledovať svoje 3 hlavné veci. Ide o jednoduchý koncept s úžasnými výsledkami. Na počiatku dňa, keď sa ráno prebudíte, vytvorte si zoznam „MOJE 3 HLAVNÉ VECI“, ktoré sa dnes uskutočnia. Ako váš deň ide ďalej, zakaždým, keď sa vám stane niečo veľké, alebo úžasné – pridajte si to do svojho zoznamu a zaškrtnite si to. No a na konci dňa budete mať vo vašom zozname všetky tie dobré veci, ktoré ste si identifikovali ako „MOJE 3 HLAVNÉ VECI.“

3. KNIHA VĎAČNOSTI

Tento malý nástroj vám poskytne priestor, kde si môžete zaznamenávať všetky veci, udalosti, alebo zážitky za ktoré ste vo svojom živote vďační. Keď si zvyknete denne zaznamenávať všetky tie veci, ktoré sa dejú vo vašom živote a za ktoré ste vďační, vypestujete si návyk, ktorý vás posunie ohromnou silou vpred. Nie je to len pozitívne cvičenie mysle, ale aj spôsob vytvárania vášho životného štýlu. Byť úprimne vďační za to, čo v živote máme nás nielen kvalitatívne pretvára, ale aj vytvára prostredie radosti, spokojnosti a šťastia. Byť v dobrej psychickej kondícii je viditeľným znakom vnútornej vyrovnanosti mladého a úspešného človeka.

Všetky tri spôsoby programovania vášho RAS vás neustále udržujú v tom správnom kurze. Ak chcete naozaj naprogramovať vašu myseľ a váš život na úspech v roku 2010, dám vám na záver malú radu, ktorú určite oceníte. Musíte však obstáť v 30 dňovom teste. Vyberte si jednu z vyššie uvedených stratégií a zaviažte sa na najbližších 30 dní, že ju budete cvičiť a používať každučký deň. Budete sa diviť, aké výsledky uvidíte už po prvých 10-tich dňoch! A ak chcete ihneď začať a nestrácať čas – môžete napríklad poslať tento článok niekomu, na kom vám veľmi záleží, ako váš osobný prejav vďačnosti.

Moja prosba na záver: napíšte mi prosím váš príbeh úspechu, na ktorý sa už teraz teším!

Váš Kamil

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.


Komentáre

2 komentáre v "Programujete sa pre úspech?"

 1. alena  

  avatar

  Vdaka tomuto clanku (ohladom RAS, o ktorom som mimochodom nikdy nepocula) som zistila, preco som za ostatne 3 mesiace, vsade videla auta znacky Suzuki, a skutocne mi v hlave predtym skrzlo, ze je ich nejako neskutocne vela, dokonca som ich zacala „stretavat“ na uliciach a kazdom „kute“, v roznych modeloch a snad aj vo vsetkych moznych farbach… Pochopila som, ze aut naozaj nie je o nic viacej ako predtym, len to moj RAS. P.S. Pripojim este pointu pre ostatnych citatelov a prispievatelov – Suzuki SX4 bolo auto mojho expriatela.
  Dakujem, ze ste mi rozsirili obzor poznania prostrednictvom tohto hodnotneho clanku. Krasne dni, Alena. 🙂

 2. Tmadnar  

  avatar

  Ďakujem, za knihu vďačnosti. Napriek tomu, že prispievam do mojej knihy vďačnosti, nie celkom pravidelne, myslím že mi to pomáha. Často som pri zapisovaní prázdnych riadkov v knihe pociťoval radosť. Pravdepodobne moja radosť pramenila z uvedomenia si hodnôt ktoré v mojom živote mám a som za ne vďačný. Myslím si, že som málo šťastný. Práve uvedomenie si toho čo mám mi dodáva silu a väčšiu radosť zo života. Kamil ďakujem, lebo aj vďaka vašim radám mám pocit že začínam žiť plnohodnotnejšie. Verím, že ak vydržím pokračovať v napĺňaní vytýčených cieľov, môj život a tiež život mojej rodiny bude bohatší a oveľa radostnejší.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.