Reč tela, akej by ste sa mali vyhnúť

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

body-languageV mnohých ohľadoch ľudia počúvajú očami. Čo o Vás prezrádza Vaša reč tela? Keď robíte prezentáciu alebo vediete obchodné stretnutie, pôsobíte rozhodne, sebaisto a dôveryhodne – alebo neisto, bezmocne a slabo?

Všetko je to o Vašich gestách, mimike a o držaní Vášho tela. V prieskume určenom odhaliť to, vďaka čomu pôsobia svedkovia na súdnej lavici sebaisto, sudcovia a porotcovia odpovedali „reč tela“ dvojnásobne častejšie ako ktorúkoľvek inú kategóriu.

Ako však zdokonalíte svoju reč tela?

Výraznú zmenu prinesie už to, ak sa jednoducho vyhnete najbežnejším chybám a nahradíte ich sebaistejšími pohybmi. Vďaka stovkám výcvikov pre rôzne obchodné spoločnosti som dokázal určiť sedem chýb, kvôli ktorými určite nijako nezapôsobíte – a ani nezaujmete svoje publikum. Pokúste sa týmto chybám vyhnúť a uvidíte, ako môžu aj takéto jednoduché zmeny priniesť obrovské zlepšenie.

Chyba č.1 – Vyhýbanie sa očnému kontaktu
Čo to o Vás hovorí: Nemáte dostatok sebadôvery; Ste nervózny a nepripravený.

Čo by ste mali robiť: 90% času Vašej prezentácie by ste sa mali dívať na svojich poslucháčov. Väčšina ľudí trávi príliš veľa času pozeraním sa dole do svojich papierov, na PowerPoint stránky, alebo na stôl priamo pred nimi. Preto sa aj dá očakávať, že väčšina rečníkov dokáže okamžite zmeniť toto svoje správanie tým, že sa uvidia na nejakej video nahrávke. Vplyvní obchodní vodcovia sa pri prezentovaní svojej idey pozerajú svojim poslucháčom priamo do očí.

Chyba č.2 – Zhrbené držanie tela
Čo to o Vás hovorí: Ste nerozhodný a nemáte dostatok sebadôvery.

Čo by ste mali robiť: Keď stojíte, nohy majte približne v šírke ramien a mierne sa predkloňte. Jemne nakloňte dopredu aj svoje ramená – budete pôsobiť mužnejšie. Hlava a chrbtica by mali byť vzpriamené. Nepoužívajte stôl alebo pódium ako ospravedlnenie pre svoje nakláňanie sa a opieranie.

Chyba č.3 – Kolísanie sa a prešľapovanie z miesta na miesto
Čo to o Vás hovorí: Ste nervózny, neistý a nepripravený.

Čo by ste mali robiť: Jednoducho sa prestaňte sa kolísať a nervózne prešľapovať. Nemá to žiaden účel.

Chyba č.4 – Nehybný postoj stále na rovnakom mieste
Čo to o Vás hovorí: Ste strnulý, nervózny a nudný – a nie dynamický a pútavý.

Čo by ste mali robiť: Prechádzajte sa. Nejakým spôsobom sa hýbte. Väčšina mužov si na mojom seminári myslelo, že by mali nehybne stáť stále na jednom mieste. Títo muži si však neuvedomili, že pohyb nie je iba prijateľný – v skutočnosti je absolútne vítaný. Niektorí z najväčších obchodných hovorcov sa zvyknú neustále pohybovať medzi svojimi poslucháčmi… tento pohyb však má istý účel!

Napríklad; dynamický rečník prejde z jednej strany miestnosti na opačnú preto, aby tak svojim poslucháčom odovzdal svoj odkaz.

Chyba č.5 – Ruky vo vreckách
Čo to o Vás hovorí: Ste ľahostajný, nezainteresovaný a nervózny.

Čo by ste mali robiť: Riešenie je v tomto prípade veľmi jednoduché: Vyberte si ruky zo svojich vreciek. Videl som už v živote veľa úžasných obchodných vodcov. Títo ľudia nikdy nemali počas prezentácie obe ruky vo vreckách. Jedna ruka je prijateľná – druhá ruka však musí nejakým spôsobom gestikulovať.

Chyba č.6 – Používanie afektovaných gest
Čo to o Vás hovorí: Ste neprirodzený, afektovaný a strojený.

Čo by ste mali robiť: Gestikulujte. Nepreháňajte to však. Výskumy dokazujú, že gestá odrážajú celkovú myšlienku. Vďaka správnym gestám môžete na svojich poslucháčov pôsobiť sebaisto, kompetentne a navyše aj zodpovedne. Ak sa však budete snažiť napodobniť určité gesto ruky, riskujete to, že budete pôsobiť ako nejaký politik. Posledné čo chcete, je byť pre Vašich kolegov objektom ich vtipov.

Chyba č.7 – Štrngot mincí, poklepávanie nohou a iné rušivé a nepríjemné pohyby
Čo to o Vás hovorí: Ste nervózny, nedostatočne dôkladný a prehliadate detaily.

Čo by ste mali robiť: Nahrajte sa na video. Znovu si to prehrajte sa pozorne to sledujte. Vidíte nejaké afektované a neprirodzené gestá, ktoré ste si ani neuvedomili? Nervozita sa odrazí na poklepávaní nohou, alebo dotýkaní sa svojej tváre. Ak sa už raz pri tom uvidíte, bude skutočne veľmi jednoduché zbaviť sa toho.

Použite svoje telo ako nástroj komunikácie

Dynamická a intenzívna reč tela dodá Vaším prezentáciám úplné iný rozmer – či už budete žiadať o zamestnanie; alebo budovať svoju kariéru; alebo rovno viesť celú armádu. Dávajte si pozor na tieto najbežnejšie chyby a vyberte si radšej ponúkané alternatívy. Prechádzajte sa, rozprávajte a pôsobte dojmom vodcu – a Vaši poslucháči Vás budú nasledovať.

Tému článku navrhol: L. Lipták, Bratislava

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.