Rozvíjanie vodcov

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

rozvijanie vodcovRaz za čas dostávam od čitateľov alebo klientov otázku ako rozvíjať ich vodcovské schopnosti. Realitou je, že to nie je niečo, čo môžete získať bez skúseností a neexistuje správny spôsob ako sa tam dostať.

Verím, že každá situácia v živote je možnosťou k rozvíjaniu vodcovských schopností. Či už je to sebadisciplína k smerovaniu ku svojim cieľom, viesť svoju rodinu k istote a pohodliu, viesť svojich rodičov k neustálemu zdraviu alebo viesť svoju spoločnosť ku hojnému majetku.

Takže hoci nemám presnú odpoveď na to, aký je najlepší spôsob pre rozvíjanie vašich vodcovských schopností, môžem sa obzrieť späť a podeliť sa s vami o to, čo som sa naučil (a stále sa učím) o vodcoch. Verím, že to môžu byť skúsenosti, z ktorých sa môže niekto poučiť a začať.

Nie sú v presnom poradí:

1. Študujte skutočných vodcov

Odo dňa, keď po prvýkrát hráme nejaký šport alebo sa zúčastňujeme nejakej organizovanej aktivity, sme obklopení príležitosťami k študovaniu vodcovstva a manažmentu. Učíme sa zo všetkých tých dobrých a zlých príkladov. Je to množstvo vecí – čím viac sme im vystavení, tým viac sa učíme. Ja som začal čítaním kníh od renomovaných svetových vodcov ako sú Richard Branson, Steven Covey, Donald Trump, John Maxwell, Dale Carnegie, Anthony Robbins a potom som ich počúval naživo. Takže počas tohto len niekoľko mesačného kurzu som intelektuálne a emocionálne odhaľoval veľa rôznych typov vodcov.

Avšak štúdium musí byť úmyselné. Nestane sa to len osmózou.

Musíte byť zvedaví na to, prečo robia to, čo robia, musíte poznať ich schopnosti, hodnoty, skúsenosti, chodníky ku kariére, ich štýly atď.

A čo je ešte podstatnejšie, musíte byť ako reportér, aby ste zistili ako sa dostali tam, kde sú teraz. Musíte vidieť model toho ako sa dobrí vodcovia rozvíjajú a zlí nie. Tieto modely sa potom môžu opakovať pre iných, aby ich nasledovali alebo aby sa im vyhýbali.

2. Učte sa od svojich spolupracovníkov a podnikateľských partnerov.

Keď pracujete pre vlastnú spoločnosť, je šanca, že iní budú zapletení do rozvíjania vodcovstva, od ktorých sa môžete učiť. Ja sa snažím učiť od svojich partnerov v podnikaní, od rovesníkov, zákazníkov a zamestnancov.

Existuje tiež veľa možností učiť sa od iných mimo vašej organizácie. Ja navštevujem veľa skvelých konferencií a sieťových udalostí a neustále hľadám nové príležitosti na udržiavaní vonkajšej perspektívy.
To je jedna z príčin, prečo som vytvoril Mlady-Uspesny.sk. Učím sa rovnako tak, ako sa aj delím. Je to spôsob ako sa spájať s ostatnými z celého sveta, ktorí sú rovnako nadšení pre dané veci ako ja.

3. Univerzita

Pre podnikanie existuje niekoľko dobrých akademických programov, ale neodporúčal by som, aby ste týmto začali. Najprv získajte niekoľkoročné skúsenosti a potom diplom.
Okrem získania titulu, prípadne PhD, tiež odporúčam navštevovať toľko vysokoškolsky založených programov zameraných na výkonný rozvoj, koľko je len možné. Ak na takéto štúdium nemáte peniaze, nenechajte si ujsť aspoň vodcovské prednášky majoritných univerzít, ktoré sú na internete zadarmo.

4. Pokus a omyl

Mal som šťastie, že som pracoval na projektoch, ktoré mi dali veľa slobody na inováciu, na riskovanie a na robenie množstva chýb. Zbožňujem meniť systém, testovať nové nápady a pridávať si ich na môj zoznam zručností.

V mojej skoršej kariére som nasledoval mnoho zvláštnych ideí. Teraz, keď ešte stále rád rozmýšľam, som otvorený pre možnosti. Uistím sa však, že čokoľvek nové, čo skúšam, je založené na výskume, otestované, overené a ohodnotené.

Takže zatiaľčo toto zatiaľ pre mňa funguje, predsa len som zistil, že moje skúsenosti sú ohraničené a stále je veľa toho, čo sa môžeme naučiť.

Čo funguje pre vás, tí ktorí ste z vedenia? Kde ste sa o rozvíjaní vodcovstva naučili najviac a o akú radu by ste sa mohli podeliť s niekým, kto práve začína? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.