10 spôsobov ako zlepšiť svoju sebadôveru

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

lepsia-sebadoveraNemôžete si ju kúpiť. Nemôžete sa jednoducho „rozhodnúť“, že ju budete mať. A už vôbec ju nemôžete predstierať.

Takže, ako si teda môžeme vybudovať sebadôveru? V podstate je to veľmi jednoduché – keď už raz viete ako na to. Tu je 10 vecí, ktoré môžete začať robiť hneď teraz a stať sa tak pre ostatných príťažlivým a charizmatickým mužom.

10. Buďte si vedomý svojich kvalít

Ak máte problém so sebadôverou, potom sa pravdepodobne dostatočne neoceňujete. Možno ste na seba príliš tvrdý, alebo máte problém vidieť všetky svoje kvality. Tu je jednoduché cvičenie: Vezmite si papier a napíšte zoznam všetkých dôvodov, prečo by ste mali byť „dobrý úlovok.“ Ste zábavný? Lojálny? Zásadový? Práve tieto vlastnosti si väčšina ľudí vysoko cení.

Vytvorte dostatočne dlhý zoznam. Pamätajte: Ľudia si Vás budú pamätať skôr pre to, ako rozprávate – nie pre to, ako vyzeráte, alebo aké auto máte. Napíšte, čo si o Vás ostatní myslia a buďte si vedomý toho, aký úžasný skutočne ste.

9. Nesústreďte sa na povrch

Už ste niekedy uvažovali nad tým, prečo je oveľa ťažšie správať sa sebaisto medzi úspešnými alebo príťažlivými ľuďmi? My všetci totiž máme sklon prikladať oveľa väčší dôraz na to, ako niekto vyzerá.

Ak Vám však nabudúce bude chýbať sebadôvera, pamätajte na to, že každý má svoje slabosti – a ani ostatní nie sú takí dokonalí, ako sa Vám možno javia. Takže sa uvoľnite a pôsobte ako príjemný a sebaistý muž, ktorého budú všetci obdivovať a v ktorého blízkosti budú chcieť byť.

8. Majte z toho radosť

Ak sa začnete rozprávať s niekým neznámym, obávate sa toho, akým dojmom na neho budete pôsobiť a o čom by ste sa spolu mali rozprávať? Ak áno, môžete si byť istý, že tento človek bude podvedome – alebo dokonca aj vedome – cítiť túto Vašu neistotu a nervozitu.

Nabudúce sa preto uvoľnite a tento rozhovor si užívajte. Buďte zábavný. Rozhovor nie je záverečná skúška, ktorú musíte urobiť. Čím pokojnejší a bezstarostnejší budete, tým prirodzenejšie a sebaistejšie budete pôsobiť – a tým príjemnejšie sa s Vami budú cítiť aj ostatní.

7. Stretávajte veľa nových ľudí

Predstavte si, že ste posledné 3 mesiace nežili veľmi spoločenským životom – a teraz sa chystáte na neformálne stretnutie s klientom. Ste nervózny? Samozrejme, že áno. Ak by ste však mali počas posledného týždňa tri takéto schôdzky, o čo sebaistejšími by ste sa cítili?

6. Cvičte, cvičte, cvičte

Ak by ste sa chceli stať plavcom svetového formátu, chodili by ste si iba tak z času na čas zaplávať? Samozrejme, že nie. Každý deň by ste hodiny poctivo plávali. A to isté cvičenie je potrebné aj pre rozvoj sebadôvery.

Stretávanie ľudí z času na čas nestačí. Ak si chcete vybudovať pevnejšiu sebadôveru, musíte urobiť niečo radikálne odlišné. Každý deň sa začnite rozprávať s niekým neznámym – kdekoľvek ste. Využite každú príležitosť zoznámiť sa s niekým novým. Uvidíte, že každým takýmto stretnutím sa bude neuveriteľne upevňovať aj Vaša sebadôvera.

5. Zopakujte to, čo funguje

Hovorí sa, že opakovanie je matkou múdrosti. No opakovanie je aj matkou sebadôvery. Ak nájdete dobrý spôsob nadviazania rozhovoru, zapamätajte si ho a pri nadväzovaní kontaktov ho aj používajte. Alebo ak nájdete zaujímavú tému, o ktorej sa dá diskutovať. Opakovaním toho, čo funguje, sa Vám bude postupne stále viac a viac zvyšovať aj Vaša sebadôvera.

4. Prekonajte svoj strach

Naučiť sa konať aj napriek prežívanému strachu, je veľmi efektívny spôsob, ako zlepšiť svoju sebadôveru. Ak pri stretnutí s niekým cudzím začnete pociťovať strach, nech je to pre Vás signálom začať s tým niečo robiť. Strach nech sa pre Vás stane impulzom ku konaniu. Ak máte napríklad strach niekomu zavolať, znamená to, že máte vziať do ruky telefón a urobiť to.

Ak budete stále robiť to, z čoho máte strach, dodá Vám to aj dobrý pocit z toho, že ste prekonali nejakú prekážku. Každá takáto „výhra“ Vám zlepší Vašu sebaúctu. A verte mi, ľudia si to všimnú.

3. Buďte zásadovým

Je ťažké byť sebaistým, ak nemáte úctu voči sebe samému – a úcta sa buduje tým, že budete zásadovým človekom. Preto robte vždy to, čo je etické a morálne správne. Možno je to ostať čakať v rade, aj keď máte možnosť predbehnúť sa. Alebo pomôcť nejakému neznámemu človeku – aj keď Vám to možno naruší ostatné Vaše plány. Žiť podľa morálnych zásad Vám dodá pocit sebaúcty, ktorý sa premietne aj do Vašej sebadôvery.

2. Buďte vodcom

Je dobre známym faktom, že sebaistí muži sú väčšinou vodcovia. Preto ak chcete zvýšiť svoju sebadôveru, tiež by ste sa vodcom mali stať. Buďte mužom, ktorý vie, čo má robiť. Nikdy sa na prvej schôdzke nepýtajte ženy, čo by chcela robiť. Vy sa rozhodnite kedy, kde a ako – a ukážte jej, že máte veci pod kontrolou.

1. Zlepšite svoj imidž

Zlepšenie reči tela, výzoru a spôsobu obliekania je pravdepodobne najjednoduchší a najúčinnejší spôsob ako zvýšiť svoju sebadôveru. Ak budete mať pocit, že vyzeráte dobre, ostatní to budú cítiť tiež. Preto počas rozhovoru udržujte očný kontakt, nerozprávajte príliš rýchlo, vhodne zlaďte svoje oblečenie, udržujte si dobrý zostrih vlasov a používajte dobrú vôňu. Budete prekvapený ako takéto zlepšenie Vášho imidžu ovplyvní aj Vašu sebadôveru.

Zvýšte svoju sebadôveru v spoločnosti ostatných

Najlepší spôsob ako zvýšiť sebadôveru, je naučiť sa byť v živote úspešným. Ak viete, ako úspech funguje a akým spôsobom ľudia rozmýšľajú, sebadôveru získate vďaka pocitu, že viete zvládnuť akúkoľvek situáciu vo Vašom živote.

Kúpte si moju knihu, prihláste sa na bezplatný kurz cez internet a staňte sa úspešnejším. Ľudia si všimnú rozdiel.

Prajem veľa úspechov,

Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.