Sebadôvera – prekonajte svoje neistoty

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

prekonajte-neistoty-747108V spoločnosti, ktorá oceňuje iba tých väčších, lepších a rýchlejších, môže byť veľmi ťažké prekonať všetky svoje neistoty a stať sa sebaistým človekom. Ale keďže nikto na svete sa na vás nezameriava o nič viac ako Vy na nich, prekonanie vašich neistôt je tak bojom vnútorným, ako aj bojom sebazdokonaľovania.

Hoci je to neuveriteľne ťažké, prijatie svojich slabostí nakoniec prinesie svoje ovocie. Ak prijmete fakt, že nemáte dostatok sebaistoty napríklad v sexuálnej alebo vo finančnej oblasti a pokúsite sa cez to preniesť, tieto svoje neistoty Vás už nebudú viac desiť. Prijmete ich ako súčasť vášho života a postupne ich aj prekonáte.

Prekonanie svojich neistôt nie je vôbec ľahkým bojom – keďže tieto neistoty majú veľa príčin, ktoré sú navyše každodennými udalosťami neustále posilňované. Existuje však metóda, ktorá posunie Vaše slabosti do úzadia a Vy sa takto stanete sebaistejším človekom. Čítajte ďalej a zistite, ako môžete spoznať a prekonať všetky svoje neistoty.

1 – Nájdite príčinu

Porozmýšľajte, v ktorej oblasti nemáte dostatok sebadôvery: Myslíte, že nie ste dosť dobrý na obchodných stretnutiach? Nemáte odvahu pozvať nejakú ženu von, pretože si myslíte, že nevyzeráte dobre? Cítite sa zle kvôli vtipom svojej priateľky, pretože si myslíte, že svedčia o tom, že ju nedokážete skutočne uspokojiť?

Premýšľajte, odkiaľ tieto myšlienky pochádzajú. Možno ste v minulosti niečo prežili, alebo máte konkrétne skúsenosti, ktoré spôsobili tento pokles Vašej sebadôvery. Napríklad, ak Vaši priatelia porozprávali celej škole o nejakej Vašej trápnej príhode, možno to spôsobilo to, že ste sa odvtedy cítili neschopný. Ak raz nájdete pravú podstatu problému, bude pre Vás oveľa jednoduchšie zvládnuť ho, pretože bol pravdepodobne spôsobený jednou alebo dvoma nezávislými situáciami, ktoré už viac nemajú žiaden vážnejší vplyv na Váš súčasný život. Zistite, kde táto Vaša neistota začala a uvidíte, že takto sa Vám okamžite bude zdať zvládnuteľnejšia.

2 – Vyvráťte problém

Ak sa Vám podarí nájsť určitý zážitok, ktorý spôsobil dieru vo Vašom sebahodnotení, porozmýšľajte, prečo táto udalosť nedokazuje nič o Vašom živote ako o celku. Tiež porozmýšľajte nad tým, kedy sa vo Vašom živote potvrdil opak. Často krát veľmi rýchlo zabúdame na pozitívne hodnotenie a komplimenty, ktoré dostávame od svojich priateľov alebo kolegov a podceňujeme ich tým, že ich jednoducho považujeme iba za prejavy súcitu alebo zdvorilosti.

Nezameriavajte sa na nedostatok úspechu, keď Vás kolega v práci v niečom predbehne. Namiesto toho si spomeňte na to, kedy Váš šéf ocenil Vašu prácu, alebo sa pozrite na to, ako ďaleko ste sa vo svojej práci dostali. Uvedomenie si svojho úspechu Vám pripomenie to, aký ste úžasný a akým obrovským prínosom ste pre svoju spoločnosť. Rovnako Vám to pomôže naučiť sa tešiť aj z úspechov svojich kolegov.

3 – Prestaňte sa porovnávať s ostatnými

Človek veľmi ľahko zneistie, ak sa neustále porovnáva s ostatnými, zdanlivo silnými a bezchybnými ľuďmi. Napríklad, ak sa budete porovnávať s tým mužom pri bare, ktorý tak ľahko komunikuje s krásnymi ženami, určite sa potom pri Vašich stretnutiach začnete cítiť trápne a nešikovne. Čo si však neuvedomujete je to, že tento muž má tiež svoje problémy, ktoré musí riešiť. Preto sa sústreďte skôr na svoje vlastné schopnosti a na to, čo môžete urobiť Vy. Ak ste napríklad v práci vyjednávač, potom viete, že môžete bez problémov rozprávať s akoukoľvek ženou. Takže, s týmto postojom sa do toho aj pustite.

Poznáte svoje silné stránky?

Rovnako nebezpečné môže byť porovnávanie sa so svojimi priateľmi. Napríklad, keď vidíte svojho priateľa – ktorého neúspechy a nešikovnosť veľmi dobre poznáte – uspieť, môžete sa tak začať cítiť ohrozený a neistý svojimi vlastnými schopnosťami. Ak je Váš priateľ v klube veľmi príjemný a spoločenský, možno na neho začnete namiesto obdivu žiarliť. Nepodľahnite tejto závisti; berte to ako podporu Vášho sebavedomia, že sa priatelíte s týmto žiadaným mužom – pretože to bude vypovedať niečo pozitívne aj o Vás.

4 – Nájdite svoje silné stránky

Väčšina Vašich neistôt pochádza zo sústredenia sa na veci, s ktorými máte problém. Pravda je však taká, že každý ma silné aj slabšie stránky – úspešní ľudia sa však naučili svoje silné stránky vyzdvihnúť a iba vďaka tomu tento svoj úspech dosiahli. Aj napriek svojim neistotám Ste vďaka svojim mimoriadnym vlastnostiam vo svojom živote dosiahli určitú úroveň úspechu. Preto by ste teraz mali tieto Vaše vlastnosti nájsť a rozvíjať, a takýmto spôsobom si vybudovať úspešný život.

Naučte sa stále zamerať na tieto Vaše vlastnosti a pamätajte, že existuje veľa spôsobov, ako ich aj využiť. Hoci si nie ste ešte istý svojou schopnosťou zaujať ženy svojim vzhľadom, viete, že ich určite upútate svojimi vtipnými poznámkami a zaujímavou konverzáciou. Možno sa obávate prezentovať klientom svoj projekt, pretože neviete používať metafory a rozprávať príbehy. Na čo však zabúdate je to, že tento Váš projekt dokonale poznáte – presne na to sa zamerajte a odpovedzte na všetky otázky svojich klientov ešte predtým, ako sa to sami stihnú opýtať.

5 – Zabudnite na svoje neistoty

Ak viete, že Vaše silné stránky nakoniec vyvážia tie slabšie, zabudnite na to, v čom nie ste dosť dobrý a sústreďte sa na to, v čom vynikáte. Ak sa Vám dnes ťažko hľadali slova na pracovnom stretnutí, spomeňte si na to, že ste najlepší predajca za posledné tri mesiace. Vždy totiž môžete pracovať na zlepšení týchto Vašich slabších stránok.

Ak zistíte, že sa príliš sústredíte na svoje slabosti, spomeňte si na všetky omyly ostatných ľudí a ako sú schopní ich prekonať; alebo si iba pripomeňte všetko, čo ste vo svojom živote dosiahli. Čím viac sa budete sústrediť na Vaše silné stránky, tým skôr si ich všimnú aj ostatní. A nakoniec budete nielen šťastnejší, ale aj oveľa úspešnejší.

Mať pod kontrolou svoje neistoty

Rozhodujúcim faktorom pre zdolanie svojich neistôt je to toto: Každý ich má a kľúčom k úspechu je rozpoznať ich, vyvrátiť ich a preniesť sa ponad ne. Sústreďte sa na Vaše úspechy a uvedomte si, že všetky neistoty sú väčšinou iba iracionálnymi obavami zo zlyhania.

Vaše omyly nemôžu negatívne ovplyvniť Váš úspech o nič viac ako u ostatných – pokiaľ im to však nedovolíte. Zlyhanie zvykne byť naplňujúca sa predpoveď: Ak sa obávate toho, že zlyháte, podáte tak oveľa menší výkon a Vaše myšlienky sa premenia na skutočnosť.

Tému článku navrhol: T. Kelemen, Košice

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.