Reťaz sebadôvery

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

2businessmanJe to rozdiel medzi výhrou a prehrou, môže byť ľahko získaná, ale aj ľahko stratená; je jednou z charakterových vlastností, ktorú človek len ťažko dokáže predstierať. Hovorím o sebadôvere; prvoradej nevyhnutnosti v hre o úspech v živote každého človeka.

Krehká reťaz sebadôvery je tvorená siedmimi kľúčovými prvkami:

1 – Stav mysle
2 – Fyzický vzhľad
3 – Vkus
4 – Schopnosť počúvať
5 – Nestabilita
6 – Prax
7 – Finančná stabilita

Na to, aby ste dosiahli stav stopercentnej sebadôvery, musíte sa naučiť včleniť, kontrolovať, prispôsobiť, spracovať a vyvážiť všetkých týchto 7 prvkov do rutiny Vášho bežného dňa.

Nechcem tým však povedať, že šťastný a úspešný budete iba vtedy, ak budete stopercentne sebaistý po celý čas. Uvedomte si však, že čím vyššie sa nachádzate na meradle sebadôvery, tým vyššiu mieru úspechu dosiahnete.

Je tiež dôležité pochopiť, že na to, aby ste získali sebadôveru, nie je potrebné úplne splniť všetkých 7 požiadaviek. Ak však chcete toho dosiahnuť čo najviac, musíte zaistiť to, aby bolo stále všetkých 7 prvkov v dokonalej rovnováhe.

Ako získať sebadôveru

1 – Stav mysle

Aby ste toto dosiahli, budete si musieť osvojiť filozofiu budovania sebadôvery.

Čo to znamená? Ak si vytvoríte myšlienky o sebadôvere a budete praktizovať určité cvičenia, Vaše telo na to bude reagovať a postupne prejaví sebadôveru. No predtým, ako sa tam môžete dostať, musíte sa na seba úprimne zahľadieť. Musíte sa naučiť využívať svoje silné stránky a zbaviť sa – alebo prinajmenšom minimalizovať – svoje slabosti.

Napríklad – ak máte pocit, že zajakávanie je Vašou slabosťou, ktorá prispieva k nedostatku sebadôvery, potom si precvičujte rozhovor s čím väčším počtom ľudí, kým tento Váš nedostatok úplne neodstránite.

Musíte rozvíjať svoje osobne návyky, ktoré Vás dostanú do správneho stavu mysle a udržia Vašu reťaz sebadôvery v plnej funkcii. Vyskúšajte nasledujúce kroky, ktoré Vás udržia byť motivovaným:

Pozitívne sa motivujte: Každé ráno, predtým ako opustite dom, si nahlas povedzte, „Dobre ráno. Vyzerám a cítim sa výborne. Dnes bude úžasný deň. Dnes sa usmejem a pozdravím 5 ľudí, ktorých nepoznám“.

Vytvorte si zoznam Vašich silných stránok: Napíšte 10 vlastností, ktoré Vás spravia neoceniteľným pre akéhokoľvek človeka, ktorý bude mať to šťastie, že sa mu podarí získať si Vašu pozornosť a čas (musíte rozmýšľať takýmto spôsobom, aby ste získali sebadôveru).

Zmeňte svoj negatívny pohľad na pozitívny: Ak ste slobodný, necíťte sa kvôli tomu deprimovaný. Namiesto znepokojovania sa kvôli tomu, že ostanete sám; tešte sa, že ešte máte možnosť stretnúť veľa žien.

2 – Fyzický vzhľad

Váš fyzický vzhľad plní veľmi dôležitú úlohu v miere Vašej sebadôvery. Nezáleží ani tak na tom, aký máte zo seba pocit Vy, ale aký pocit vo Vás vytvárajú iní ľudia.

Logicky – čím lepšiu fyzickú kondíciu máte, tým viac sa Vás vzhľad blíži k tomu, čo spoločnosť považuje za atraktívne. A to je veľmi dôležitá súčasť Reťaze Sebadôvery.

Preto by ste teda mali pravidelne cvičiť, zdravo sa stravovať a stáť rovno.

3 – Váš vkus

Možno Vás to nepoteší, ale aj šaty, ktoré nosíte, určujú to, ako sa k Vám budú ľudia – či už Vaši známi, alebo aj cudzinci – správať. To následne ovplyvni Vaše pocity, čo ďalej ovplyvní stav Vašej mysle, čo napokon ovplyvní aj Vašu sebadôveru. Pochopili ste?

Ak chcete byť stále stopercentne sebaistý, musíte sa aj stále pekne a vkusne obliekat. Inak sa budete podvedome cítiť menejcenný a skôr ako si to stihnete uvedomiť, prejaví sa to navonok ako nervozita.

4 – Schopnosť počúvať

To, že ste stále jediným kto rozpráva, ešte neznamená, že aj máte najvyššiu sebadôveru. Buďte pre zmenu na chvíľu ticho a počúvajte. Tým, že sa budete pýtať otázky s otvorenou odpoveďou, necháte rozprávať viac ostatných.

Pomôže Vám to nielen zakryť Vašu nervozitu; ponúkne to tiež týmto ľuďom niečo iné, na čo sa môžu zamerať – v tomto prípade – ich samých. Budú si tak o Vás myslieť, že ste úžasný spoločník – stačí ich len nechať rozprávať.

A pamätajte: Ak budete odpovedať na ich otázky, nerozprávajte príliš veľa. Vaša odpoveď nech je jednoduchá a stručná – hlavne ak ste niekoho práve po prvýkrát stretli. Čím viac budete rozprávať, tým skôr poviete niečo hlúpe, z čoho budete následne nervózny, čo bude viesť k negatívnemu stavu Vašej mysle a napokon aj k zníženiu Vašej sebadôvery; čo vedie k ešte väčšej nervozite a čo vedie k väčšiemu zajakávaniu… Pochopili ste?

5 – Nestabilita

To, že sa dnes cítite sebaisto ešte neznamená, že sa tak budete cítiť navždy, alebo hoci aj zajtra. Podobne to, že ste stratili svoju sebadôveru ešte neznamená, že ste ju stratili navždy. Je veľmi dôležité, aby Vaše očakávania mali reálny základ. Vďaka tomu sa budete vždy vedieť preniesť cez nepríjemné situácie.

Človek je tvor spoločenský; nanešťastie, mnohých z nás to vedie k tomu, že prikladáme príliš veľkú váhu názorom ostatných. Preto je pre nás veľmi jednoduché prejsť z úžasnej sebadôvery do hlbokej depresie, ktorá sa zakladá iba na tom, ako nás niekto zhodnotil. Kľúč, ako si poradiť s kritikou a odmietnutím je očakávať to a nebrať si to osobne, ak sa to náhodou stane.

Pamätajte: Vždy narazíte na ľudí, ktorí Vás nebudú mať radi alebo sa im nebudete páčiť. A ak sa to stane, jednoducho im nevenujte svoju pozornosť.

6 – Prax

Zdokonalenie Vašich sociálnych zručností bude mať určite obrovský vplyv na Vašu sebadôveru. Veľa ľudí strávi mnoho rokov zlepšovaním svojich sociálnych znalostí – a Vy by ste mali robiť to isté.

Precvičte si Vaše sociálne zručnosti tým, že sa budete riadiť podľa nasledujúceho plánu:

Týždeň prvý: Rozhodnite sa, že sa denne usmejete aspoň na 5 ľudí a neobmedzujte sa iba na krásne ženy. Zvyknite si byť priateľskejší aj k ženám, aj k mužom – či už vyzerajú dobre alebo nie, či sú vysokí alebo nízki, chudí alebo tuční, mladí alebo starí…

Týždeň druhý: Robte to isté ako v týždni prvom, ale k úsmevu pridajte ešte aj pozdrav.

Týždeň tretí: Po úsmeve a pozdrave sa budete postupne cítiť dostatočne sebaisto začať aj krátky rozhovor s priateľsky vyzerajúcimi ľuďmi vo výťahu alebo počas čakania v rade.

Týždeň štvrtý: Keď sa raz naučíte umeniu viesť krátky rozhovor, objavíte niečo neobyčajné – sebadôvera sa stane Vašou súčasťou!
A ak niekedy náhodou narazíte na nejakého nespoločenského jedinca, ktorý Vás bude hrubo ignorovať, netrápte sa. Spomeňte si na 5. prvok reťaze sebadôvery (nestabilita) a jednoducho mu nevenujte pozornosť.

7 – Finančná stabilita

Posledný prvok nie je až natoľko dôležitý ako ostatne prvky, no historicky daná rola muža ako živiteľa rodiny spôsobuje tlak na každého muža. Aby sa muž cítil sebaisto, finančný úspech je nevyhnutný.

Nemusíte byť milionárom, mať však nejaký smer, odhodlanie, ciele alebo finančnú stabilitu Vám môže pomôcť odstrániť časť stresu a zlepšiť Vašu sebadôveru.

Sebaistota verzus arogancia

Predtým, ako Vás nechám vyjsť do ulíc s Vašou novo nájdenou sebadôverou, chcem Vás ešte upozorniť na jednu vec: Ak budete predstierať sebaistotu vychvaľovaním sa svojim novým autom, zamestnaním alebo tým, aký úžasný milenec ste, budete pôsobiť namyslene a arogantne, nie sebaisto.

Napísal: Daniel Shaw

Komentáre

Bez Komentárov v "Reťaz sebadôvery"

  1. Matesino  

    avatar

    Ahojte, myslim si ze vsetky tieto rady, ktore su k dispozicii na tejto stranke su skvele a potrebne do zivota. Da sa povedat ze moj zivot sa vdaka Vam zacina postupne menit k lepsiemu. Nasiel som si novu pracu do ktorej by som mal coskoro nastupit a dufam ze bude presne to co som hladal. Dakujem, priatel Matus z MY.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.