6 Tipov, ako pôsobiť sebaisto

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

83867678Byť sebaistým je veľmi dôležité pre budovanie vzťahov s ostatnými ľuďmi. V podnikaní je sebadôvera rozhodujúca pre nadviazanie výhodnej, udržateľnej a dlhodobej spolupráce, ktorá Vám pomôže rozvinúť obchod a udrží ho prosperujúcim.

Prečo však potom stretávam (vo svojom profesionálnom aj každodennom živote) tak veľa ľudí, ktorí vyzerajú úplne bezradne, pokiaľ ide o sebadôveru? Či už je to v priamom kontakte, v telefóne, alebo prostredníctvom e-mailu; je veľmi dôležité pôsobiť sebaisto na tých, s ktorými obchodujete; hlavne pri prvom stretnutí.

Všetci sme už stretli takých ľudí, ktorí sa nám okamžite „zapáčili“, a ktorých sme chceli spoznať viac, alebo s nimi aj obchodovať. Väčšinou sa títo ľudia riadia podľa niekoľkých základných pravidiel, ktoré ich sebadôveru upevňujú. Preto som zostavil tento stručný zoznam šiestich jednoduchých tipov, ktoré môžete kedykoľvek využívať na zvýšenie svojej sebadôvery.

6. Pozitívne zapôsobte svojim oblečením

Podstatne je obliekať sa jednoducho a vhodne na obchodné stretnutia, ktorých sa budete zúčastňovať. Nie je potrebné obliecť si najnovší oblek od Armaniho; Vaše oblečenie by však určite malo byť čisté a tiež Vám dobre sedieť. Posledné čo chcete urobiť, je vzbudiť negatívny dojem ešte predtým, ako vôbec prehovoríte. Ak budete pôsobiť neisto, ľudia nadobudnú dojem, že aj Vy a Váš obchod je rovnako neistý.

5. Rozprávajte jasne

Nedokážem dostatočné zdôrazniť tento fakt. Za každých okolnosti sa vyjadrujte jasne. Existuje iba par vecí, ktoré sú protivnejšie a škodlivejšie ako to, keď musíte niekoho počúvať bez toho, aby ste mu čo len slovo rozumeli – pretože nie je vôbec presvedčivý v tom, čo hovorí.
Sústreďte sa na to, aby ste rozprávali primeraným tempom a používali správnu moduláciu hlasu. Nebojte sa správne artikulovať. Ak chcete pôsobiť sebaisto, mali by Ste tiež vždy hovoriť gramaticky správne a vyhýbať sa slangu. Pamätajte, ak ľudia nepochopia, o čom rozprávate, nebudú venovať pozornosť ani Vám, ani Vašej organizácii. Okrem toho buďte za každých okolností zdvorilý a slušný.

Aké je ďalšie pravidlo, aby ste pôsobili sebaisto?

4. Často oslovujte druhého človeka jeho menom

Na chvíľu porozmýšľajte a spomeňte si na niekoľkých ľudí, ktorých ste nedávno stretli. Ak ste stretli niekoho, kto Vás počas rozhovoru oslovoval menom, určite so mnou budete súhlasiť, že tento rozhovor sa vďaka tomu stal oveľa osobnejším.

Okrem toho, dáva to tomu druhému najavo, že ste mu venovali pozornosť od prvej chvíle Vášho stretnutia a považovali ho za dostatočne dôležitého na to, aby Ste si aj zapamätali jeho meno. Navyše, ak budete používať jeho meno hneď počas spoločného rozhovoru, skôr si ho zapamätáte a urobíte na tohto človeka ešte väčší dojem, keď ho pri najbližšom stretnutí jeho menom oslovíte. Každému lichotí, ak si ho niekto pamätá.

3. Dávajte si pozor na vtipy

Humor je všeobecne dobrou vecou, ak je používaný s rozvahou. Vtip alebo zábavná príhoda dokáže neuveriteľne nadľahčiť atmosféru a zlepšiť náladu na schôdzi. Nanešťastie, ak nie ste dostatočne opatrný a podarí sa Vám povedať nevhodný vtip, efekt bude presne opačný, ako ste mali v úmysle. Môže to nakoniec dopadnúť tak, že budete musieť čeliť skupine nepriateľsky naladených ľudí, ktorí Vás kvôli tomu už dávno odpísali.

Odporúčam Vám vyhnúť sa vtipom hlavne na Vašom prvom stretnutí. Ak už naozaj musíte povedať nejaký vtip, tak použite niečo veľmi stručné a konzervatívne, aby ste tým nikoho neurazili. Nechcete predsa, aby si Vás zapamätali ako „toho netaktného človeka“.

2. Buďte dobrým poslucháčom

Byť dobrým poslucháčom nie je až také komplikované, ako si to možno mnohí ľudia myslia. Ak s niekým rozprávate, určite mu dajte veľmi jemným spôsobom najavo, že venujete pozornosť tomu, čo hovorí.

Nebojte sa občas prikývnuť hlavou, alebo poznamenať “aha,” alebo “áno, rozumiem,” alebo iné poznámky, ktorými dáte tomu druhému človeku najavo, že ho naozaj pozorne počúvate. Tiež sa môžete pýtať otázky (nie však nepríjemné), ak si nie ste celkom istý tým, či ste ho pochopili správne.

Je však veľmi dôležité, aby ste neskákali ostatným do reči. Prerušenie niekoho v polovici vety je mimoriadne neslušné a absolútne neprijateľné pri akejkoľvek sociálnej udalosti. Slušné správanie sa veľmi silno odporúča za každých okolnosti.

1. Nech je druhý človek v centre Vašej pozornosti

Pravdepodobne najdôležitejšou vecou, ak chcete pôsobiť sebaisto, je vyhnúť sa tomu, abys boli Vy v strede pozornosti. Dovoľte druhému človeku stať sa centrom pozornosti. Najhoršiu chybu, akú môžete urobiť, je hovoriť neustále len o sebe. Budete tak pôsobiť ako príliš sebavedomý a arogantný človek, ktorý sa zaujíma iba o seba a nemá ani najmenší záujem o ostatných.

Nechajte druhého človeka rozprávať o sebe. Takto budete nielen pôsobiť príjemne a zdvorilo – navyše tohto človeka aj viac spoznáte. Venujte obrovskú pozornosť tomuto rozhovoru; niektoré drobné detaily možno v budúcnosti ešte využijete.

Nasledujte týchto 6 jednoduchých tipov a určite si Vás zapamätá každý, koho v budúcnosti stretnete.

Tému článku navrhol: Jakub N., Zvolen

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.