Ako sa stať úspešným

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Každý by sa chcel stať úspešným. Úspech však len málokedy prichádza ľahko. A už vôbec nie ihneď.

Často počúvame rôzne príbehy o náhlom úspechu, kde určité spoločnosti alebo konkrétni ľudia odrazu prišli k obrovským peniazom. Len málokedy si však uvedomíme, že takémuto zdanlivo náhlemu úspechu väčšinou predchádzajú veci, ako napríklad veľké množstvo investovaných peňazí, nadčasy, rodina alebo vzdanie sa iných svojich cieľov a túžob.

Áno, takýto „náhly“ úspech môže mať pôvod v prudkom náraste popularity – tento nárast je však vždy dôsledkom tvrdej práce.

Takže, čo môže človeku alebo obchodnej spoločnosti pomôcť pri dosahovaní úspechu? Tu je niekoľko krokov, ktoré Vám úspech síce zaručiť nemôžu, no v každom prípade Vám v jeho dosahovaní môžu aspoň pomôcť.

Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Čože? Vy Ste si ešte neurčili žiaden cieľ? Nikam nemôžete dôjsť, ak neviete, kam vlastne idete. Dôležité však je stanoviť si ciele, ktoré je možné dosiahnuť. Nie je vôbec zlé mať aj zdanlivo veľké, dlhodobé ciele, pretože práve tie dávajú Vašej práci určitý smer. Častokrát si však zabúdame určiť menšie, krátkodobejšie ciele, ktoré je možné dosiahnuť oveľa rýchlejšie. Ak sa napríklad chcete stať sa milionárom, potom si musíte stanoviť viac menších cieľov, ktoré budete dosahovať postupne.

Napíšte si presný plán a tiež presný čas dosiahnutia jednotlivých úloh

Zapísanie si dlhodobých aj krátkodobých cieľov na papier je nevyhnutné. Je to spôsob zaviazania sa k ich dosiahnutiu. Aby to bolo ešte efektívnejšie, stanovte si tiež presný termín ich dosiahnutia. Možno sa Vám to pri každom z nich nepodarí, no zodpovedný prístup a snaha splniť čo najviac z nich v danom termíne, je jedinou cestou, ktorá vedie k Vášmu úspechu.

Predstavujte si seba ako dosahujete daný cieľ

Toto sa Vám môže zdať trochu hlúpe, no nič tak nemotivuje ľudí do akcie, ako predstavy myšlienok a snov o tom, že majú úspech. Takýmto spôsobom budete cítiť tú chuť úspechu, ktorá Vás bude poháňať robiť čokoľvek, čo musíte, aby Ste ostali na ceste, ktorú Ste si stanovili. Tí ľudia, ktorí si svoj úspech nepredstavujú, veľmi rýchlo zistia, že postupne prestávajú cítiť to nadšenie potrebné pre dosiahnutie daného cieľa.

Buďte stále informovaný

Súčasťou procesu dosahovania Vašich cieľov je znalosť informácií súvisiacich s Vašim úspechom. Základom je vzdelanie. Neustále sa musíte učiť novým stratégiám, novým metódam a rozvíjať nové myšlienky, ktoré Vám v dosahovaní Vašich cieľov môžu nejakým spôsobom pomôcť.

Vytvorte si okolo seba atmosféru sebadôvery

Nič tak nezničí dobre pripravený plán, ako počúvanie pesimistických ľudí okolo Vás. Obklopte sa ľuďmi, ktorí budú Vašu sebadôveru budovať pozitívne. Najlepšie urobíte, ak sa obklopíte inými úspešnými ľuďmi. Títo ľudia Vás totiž budú povzbudzovať a vďaka nim si vybudujete takú sebadôveru, ktorá Vám pomôže aj v tých ťažších časoch ísť ďalej.

Pomôžte aj ostatným stať sa úspešnými

Ľudia, ktorí sú príliš zameraní na svoj vlastný úspech a nevšímajú si potreby a túžby ostatných, majú častokrát oveľa väčší problém tento svoj úspech dosiahnuť. Tí však, ktorí pomáhajú v úspechu aj ostatným, si okolo seba vytvoria okruh ľudí, ktorí v budúcnosti pre nich urobia to isté. Pomáhanie ostatným ľuďom okolo seba je základným aspektom dosiahnutia úspechu.

Tieto základné kroky k úspechu môžu byť aplikované v akejkoľvek oblasti Vášho života, či už osobného alebo pracovného. Úspech nie je až taká nedosiahnuteľná vec – vyžaduje si však veľa tvrdej práce. Neexistuje žiaden zázračný recept – celé je to iba o podrobnom plánovaní a obrovskom odhodlaní.

————————————————————
(c) 2005 – 2008 Daniel Shaw zo spoločnosti Destiny Group – Všetky Práva Vyhradené – Žiadna časť z tohto článku nemôže byť použitá v akejkoľvek forme bez písomného súhlasu autora.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.