Sebaistota a ďalšie kroky

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

sebaistotaAko môžete vidieť, na  www.mlady-uspesny.sk píšeme o sebaistote často. Vlastne na našej webovej stránke je to jedna z najnavštevovanejších častí. V minulosti sme písali „ako byť viac“. Sebaistota je tiež o tom ako získať dobrú prácu. Je to tiež dosť dôležitá časť toho ako sa stať úspešným. Tu je niekoľko myšlienok.

Sebaistota je o malých úspechoch

Keď sme s Jamesom Evansom založili hudobnú kapelu, nikto z nás nevedel ako urobiť to, čo sme urobili. Len sme to urobili. Do tvorby dobrých piesní sme vložili veľa potu a námahy. Ale urobili sme to. A tento úspech nás viedol k novým úrovniam. Dalo nám to pocit, že sme schopní robiť viac než sme si  predtým mysleli. Dalo mi to presvedčenie, že by som mohol robiť akúkoľvek prácu, ktorej venujem dosť času.

Ak máte záujem v robení/bytí/skúšaní niečoho nového, dokážete nájsť spôsoby ako urobiť projekt,  zrealizovať ho a oceniť malý úspech, ktorý z neho príde.

Sebaistota je o risku

V našom živote musíme neustále čeliť chvíľam, keď je risk najdôležitejším faktorom. Skočíte do vody z mosta ako vaši priatelia alebo sa len budete pozerať? Môžeme celkom presne vypátrať, či si môžeme dovoliť hypotéku? Mohli by ste skončiť v práci, hoci si nie ste istí, odkiaľ príde ďalšia výplata?

Sebaistota je o riskovaní a o jeho splatení alebo o riskovaní, padaní a o tom ako nás prehra posúva ďalej.

Chcete kurz zlyhania v riziku? Choďte na akciu snowboardistov. Pozorujte ako skúšajú rôzne veci. Riskujú svoju bezpečnosť kvôli čoraz viac zložitejším trikom, často pred zmiešaným davom prívžencov a ohováračov. Veľmi to pripomína mikrokozmos rizík, ktoré v živote na seba môžete zobrať.

Ďalšia poznámka o risku: väčšinou sú ľudia trocha viac istejší pri riskovaní, keď vedia, že aj iní riskovali a dosiahli, čo chceli. Tie skoky, ktoré nikto predtým neurobil, to je riziko, ktoré zvyšuje štandardy toho, čo je možné. Záleží na tom, odkiaľ prichádza väčšia odmena.

Sebaistota je o podpore

Ak ste si nevybudovali vašu vlastnú spoločenskú sieť (nemyslím softvér, myslím na ľudí), nemáte v tejto oblasti druh podpory, o ktorej hovorím. Mnoho ľudí iba existuje vnútri spoločenských sietí, ktoré sú im dávané: spolupracovníci, susedia, členovia cirkvi. Ale to nie je to, čo myslím.

Iba v budovaní malej vlastnej silnej siete, tej, v ktorej nie sú ľudia, ktorí sú s vami pasívne spojení nejakou formou, len v tej nájdete druh podpory, ktorú chcete.

Do zoznamu ľudí v mojej malej silnej sieti rátam ľudí ako sú James Evans, Oľga Auchenbach, Maro Orviský a Marek Salka. James je dobrodružný hudobník so srdcom, ktorým  chce prinášať ľuďom radosť. Oľga je mladá a úspešná dáma, ktorá mení životy tých menej šťastných. Maro je ninja s čiernym opaskom, ktorý prevádzkuje dojo, má rodinu a firmu. A MUDr. Marek je najlepší zubný lekár, akého na Slovensku poznám. Mám aj mnoho ďalších. Ale vidíte, na čo narážam? Títo ľudia sú tak odlišní. A podporujú ma oveľa viac ako môžem povedať.

Sebaistota je o vyradzovaní výhovoriek

Musím zdôrazniť: záleží na jazyku. Len si spočítajte, koľko krát za deň ste použili zápornú vetu. Toto nemáme. Ona to nerobí tak ako chceme. Nemôžem to urobiť, lebo mi to nedovolia.

Pracoval som dlho a ťažko na tom, aby som cellú moju komunikáciu zmenil na pozitívnu. Hovorím: Bolo by skvelé nájsť spôsob ako to dosiahnuť. Dúfam, že jej môžeme pomôcť k tomu, aby nasledovala ten spôsob, na ktorý myslíme. Pracujem na odstránení nejakých uzáver.

Ak si veci predebatujete, vždy budú fungovať.

Sebaistota je o určovaní cieľov a zadávaní záväzkov

Je pomerne ťažké byť úspešný, ak sa nerozhodnete, čo vás urobí úspešným. Ako zistíte, či vyhrávate alebo prehrávate, ak nemáte zmysel toho, čo to znamená? Smerujeme k myšlienke byť úspešný ako k cieľu, ale to je akoby sme hovorili, že oblaky sú cieľom. Pociť dosiahnuť úspech je emocionálny stav, ktorý cez nás prechádza. Nie je to niečo, v čom chceme denno denne pokračovať. A nie je to  ani presne to, o čom hovoríme.

  • Znamená váš úspech to, že máte splatené účty? Potom je to finančný cieľ.
  • Znamená úspech to, že je vaša rodina šťastná? Potom je to vzťahový cieľ.
  • Znamená úspech to, že zbožňujete svoju prácu? Potom je to kariérny cieľ.

A ak nenapíšete na papier pár spoľahlivých slov, ktoré ukážu oba najväčšie ciele – do 40 roku života práca pre seba samého a cieľ, ktorý vás tam dostane – zúčastniť sa viacerých seminárov a naučiť  sa spôsoby , ktoré mi  pomôžu byť úspešnejším – potom bude pre vís oveľa zložitejšie, aby ste tieto ciele dosiahli.

Sebaistota je predovšetkým v dôvere v samého seba

Toto nie je vždy ľahké. Všetci máme nepríjemné dni. Ak sa nenaučíte ako budovať vlastnú sebaúctu, bude oveľa ťažšie vybudovať váš úspech. Moje bezplatné e-kurzy vám pomôžu začať.

Sebaistota nie je o iných ľuďoch. Je o vás. Verte mi.

A čo vy?

Máte otázky? Niečo vám napadlo? Máte ďalšie nápady ako u ľudí zvýšiť sebaistotu? Porozprávajme sa o tom v časti komentáre.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.