Sila osobného vodcovstva

Napísal  
Zaradené pod VODCOVSTVO

vodca-ryba4V roku 1995 som urobil prvý významnejší posun vo svojej osobnosti a perspektívach. Zo zamestnanca a študenta som sa zmenil na človeka, ktorý sa rozhodol žiť podľa vlastných predstáv do takej miery, ako sa to len dalo.

Nedokážem celkom presne povedať, čo konkrétne ma k tejto zmene priviedlo. Či to bol začiatok mojej cesty k Bohu; alebo rozpad môjho prvého vážnejšieho vzťahu; alebo fakt, že som nemal ani žiadne peniaze, ani solídne vzdelanie; alebo to, že som v tom čase práve prečítal knihu “prebuďte v sebe spiacu silu”… Vtedy som si uvedomil, že iba ja sám môžem urobiť všetky zmeny potrebné k tomu, aby som mohol žiť taký život, o akom snívam.

Odvtedy som sa naučil, že s rozhodnutím žiť ako vodca je spojených aj veľa problémov. Veľakrát som zlyhal a ešte viackrát mi veci vyšli trochu inak, ako som to pôvodne plánoval. V pesni “Nobody Told Me,” John Lennon spieva, “Život je o tom, čo sa stane, kým plánujete niečo celkom iné,” a práve toto vystihuje veľa momentov v mojom profesionálnom živote. Určil som si nejaké ciele a život to zariadil tak, že som dosiahol ciele úplne odlišné od tých pôvodných.
A práve vďaka tomu vám teraz ponúkam niekoľko svojich myšlienok, ku ktorým som dospel počas tejto svojej cesty. Dúfam, že nejakým spôsobom pomôžu aj vám.

Začnite od seba

Každý deň by som vám mohol odporúčať knihu Dr. Stevena Coveya “7 zvykov” a aj tak by to bolo málo. Zo všetkých kníh zameraných na osobný a profesionálny rozvoj a zo všetkých podobne zameraných programov mi práve táto kniha priniesla za vynaložené úsilie aj najviac výsledkov. V tejto knihe je v podstate opísaných 7 stupňov toho, ako prevziať nad svojím životom kontrolu a navyše sú tam ponúknuté aj praktické rady, ako to všetko aj reálne uskutočniť.

Obklopte sa ľuďmi, ktorí Vás budú podporovať

Určite pre vás bude obrovským prínosom mať okolo seba inteligentných ľudí, ktorí vás budú podporovať – ľudí, ktorí vás budú stimulovať a súčasne vám aj dodávať potrebnú silu v tých zriedkavých chvíľach, keď ste už tú svoju vyčerpali. Toto by malo prísť po tom, čo ste si upevnili svoju sebaúctu – no ešte predtým, ako sa postavíte zoči-voči svetu. Prečo? Pretože mať dobré zázemie priateľov (nemusí to byť iba rodina), ktorí Vás podporujú, ktorí vo vás veria a ktorí vám dávajú perspektívu odlišnú od tej vašej, je ako mať v boji za chrbtom svoj vlastný tím superhrdinov.

A v každom prípade sa o týchto ľudí a o tieto vzťahy aj starajte! Buďte priateľský, pomáhajte, dávajte a stále sa tak zaujímajte o ich potreby, ako o svoje vlastné.

Buďte zodpovedný

Tu mám na mysli dve veci. Po prvé, prevezmite zodpovednosť za všetko, čo MÔŽETE ovplyvniť vy. To znamená, že ak máte pod sebou tím ľudí, ktorému sa nepodarí splniť danú úlohu a váš nadriadený sa vás opýta, čo sa stalo, prevezmite za to zodpovednosť. Vašou úlohou je napraviť všetko, čo zlyhalo a zaistiť to, aby sa to už v budúcnosti viackrát neopakovalo. Akékoľvek ospravedlnenia a výhovorky nie sú vhodné. Jednoducho prijmite dôsledky a pokúste sa to v budúcnosti zlepšiť.

Niekedy si toho na seba berieme príliš veľa. Ja to robím často. Ak toho totiž máme príliš veľa, máme pocit, že príliš často aj zlyhávame. Niekedy jednoducho nie sme pripravní vziať si na seba toľko, koľko si myslíme. Inak sa stávame preťaženými a prakticky nikto by si ani neporadil s tým, čo je na našom tanieri. Uvedomenie si tohto faktu a vykonanie potrebných zmien je mimoriadne dôležité. Napravte to tak rýchlo ako sa len dá a čo možno najrozumnejším spôsobom. Skúste niektoré zo svojich povinností delegovať na niekoho iného a zistite, čo sa zlepší.

Najprv hľadajte malé víťazstvá; potom nech sú Vaše ciele VEĽKÉ

Malé víťazstvá sú úžasnou pomocou pre vybudovanie vašej sebadôvery. Stanovte si malé úlohy a uspejte. Aj keď sú to len nejaké osobné ciele. Každý malý úspech je dobrý. Je tu však riziko, že niekedy pri takýchto menších veciach aj ostaneme. Ak ste tada na ceste k vodcovstvu, váš posun nech je väčší. Pozerajte sa na to z odstupu. Pozerajte sa nad rámec svojho zamestnania, nad rámec svojej roly a pozície. Zamýšľajte sa nad tým, čoho ste v živote skutočne schopný. Častokrát budú pre vás vaše zistenia prekvapivé. Ak sa nad tým totiž nebudete zamýšľať, nikdy na nič ani neprídete.
Vo vašej práci bude takéto zmýšľanie a následná pomoc ostatným úžasnou možnosťou, ako byť pre ostatných užitočný zmysluplným spôsobom.

Pomáhajte

Pravdepodobne najdôležitejšiu vec, ktorú vám o vodcovstve môžem povedať je, že sústredenie sa na pomoc ostatným je oveľa zmysluplnejšie než čokoľvek iné. Ostaňte verný svojim zásadám a cieľom, ktoré ste si vytýčili – no pokúste sa vnímať ich v kontexte ostatných ľudí. Neobmedzuje vaša cesta k úspechu ostaných? Prinesú vaše víťazstvá ostatných na lepšiu cestu? Akým spôsobom budete pre ostatných užitočný aj počas cesty – nielen na jej konci?

Aká je VAŠA rada?

Ste mladý a úspešný. Urobili ste niekoľko skvelých vecí. Ako ste sa rozvíjali vy? Podeľte sa s niektorými svojimi myšlienkami, vďaka ktorých môžem rozvinúť a zdokonaliť svoje vodcovstvo. A ak ste mimoriadne odvážny, povedzte mi aj o svojich nedostatkoch, ktoré ste nakoniec prekonali a možno aj o tom, ako sa vám to podarilo. Veľmi rád si to všetko prečítam v sekcii komentárov nižšie.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.