Chcete ukazovať, že ste úspešní? Alebo chcete skutočne byť úspešní?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

uspesnyPokiaľ vaše priezvisko nie je Rockefeller, Trump, Gates, Branson alebo Buffett, pravdepodobne nemôžete mať oboje.

Mnoho, mnoho ľudí si vyberá to, že ukazujú svoj finančný úspech. To zvyčajne znamená kupovanie domu, ktorý si nemôžete skutočne dovoliť, auto, ktoré si nemôžete naozaj dovoliť a všetky druhy elektronických zariadení a klenotov a ďalších vecí, ktoré si nemôžete dovoliť. Navonok ukazujete, že máte veľa peňazí, ale v skutočnosti sa topíte v obrovských dlhoch a len sťažka držíte svoju hlavu nad vodou.

V takomto prípade sa dokazovanie hojnosti nerovná finančnej nezávislosti. Namiesto toho sa to rovná obrovskému stupňu finančnej závislosti. Ľudia v takejto situácii sú kvôli stálemu zamestnaniu závislí od svojho zamestnávateľa. Sú závislí na svojom pevnom zdraví. Sú závislí na minimalizovaní neočakávaných udalostí, neočakávané zlyhanie môže byť zničujúce.

Toto sú ľudia, ktorí majú krásny dom a krásne auto, ale zdá sa, že majú dobre platené zamestnanie. Majú to všetko? Možno na pohľad, ale stres je intenzívny. Neustále chodia po vysokom napätí. Ak niekto stratí prácu alebo sa im pokazí auto alebo dieťa dostane zničujúcu chorobu, všetky veci sa rozpadnú. A to je hrozivé. Väčšinu času tí ľudia, ktorí dokazujú bohatstvo, dokážu predstierať, že takéto veci sa im nemôžu stať, ale neskôr v noci, keď nad tým uvažujú, vedia, že takéto veci sa im môžu náhle prihodiť a boja sa. Veľmi.

Veľká čas ich zámeru je krátkodobé šťastie a imponovanie druhým ľuďom, ale dlhodobé šťastie a potešenie zo samého seba je oveľa dôležitejší cieľ.

Verte mi, bol som tam. Na krátky čas to môže byť zábavné, ale po dlhšom čase zistíte, koľko možností v živote vám uniká.

Na druhej strane si môžete vybrať byť finančne úspešní. Z mojej perspektívy byť finančne úspešný znamená byť finančne nezávislý pokiaľ možno tak, že takmer žiadne životné udalosti nemôžu narušiť vašu situáciu a môžete byť obklopený vecami, na ktorých vám najviac záleží.
Áno, oproti úspechu navonok, to má jednu nevýhodu: nedostanete veľa žiariacich vecí kedykoľvek ich chcete. Ale prichádza to s tonami ďalších výhod.

 • Nie ste uviazaný k vašej práci za účelom kompenzácie. Ak nenávidíte svoju prácu, skončite ju a nájdite si niečo, čo nemáte v nenávisti. Peniaze nie sú nátlakom.
 • Nie ste ponorený v účtoch. Nemusíte vôbec každý mesiac platiť požadované účty.
 • Nemáte tony rôznych vecí, ktoré vyžadujú neprestajnú starostlivosť.
 • Nemusíte upratovať dom veľký 2000 m štvorcových. Nestarajte sa o 2 rôzne autá. Neudržujte si nádhernú záhradu. Iste, ak ste nadšený jednou z týchto vecí, môžete ju robiť, ale ak je vám to jedno, nevidíme žiadnu nutnosť mať ich a udržiavať ich všetky.
 • Nemáte priateľov, ktorí vás neustále posudzujú podľa vecí, ktoré máte.
 • Nebojíte sa, že by ste na dôchodku nemali dostatok peňazí.

Nakoniec sa vraciame späť k jednej jednoduchej otázke: Chcete úspech ukazovať alebo chcete byť úspešní? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

2 komentáre v "Chcete ukazovať, že ste úspešní? Alebo chcete skutočne byť úspešní?"

 1. mauricio  

  avatar

  Veľmi dobrý článok.
  Ak môžem poradiť…, tak aj keď to znie na začiatok pre mnohých hrozivo, svet financií je jednochuchý a známy. Ako tu už bolo povedané, je hlúposť žiť nad úroveň. Samozrejme netreba žiť ani pod úroveň. Veď čo by sme mali potom zo života. 😀 Treba nájsť zlatý stred. Ako je známe z mnohých kníh, stačí ak na život investujete 90 percent svojich peňazí a zvyšných 10 percent (minimálne) rozumne ivestujete. Z dlhodobého hľadiska to má krásne účinky. Stačí zobrať do rúk kalkulačku a papier a sami to uvidíte. Plán a stratégia. Skutočne finančne slobodní budete až vtedy, keď nebudete musieť pracovať. Nie je to nereálne. Je to keď z vašich investícii získate (pasívny) príjem rovnajúci sa vašim životným nákladom. Až potom budete môcť zvýšiť váš životný šťandard do víšin akých sa vám nesnívalo. Ako bude pasívny príjem rásť, bude rásť aj váš životný štandard, ktorý tomu bude úmerný. P.S.: V zamestnaní nezbohatnete. Ale len vo vašej hlave.
  Mauricio

 2. Kamil  

  avatar

  Veľmi pekná a trefná odpoveď Mauricio! Gratulujem. V hlave začína a končí všetko. Kamil

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.