Slovenskí manažéri…
Napísal Kamil
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA, VODCOVSTVO
…ako ste na tom vy? Hovorí sa, že firma je tak dobrá, ako je dobrý jej manažment. V susednom Česku (zdroj:Aktualně.cz) prebehol prieskum na kvartálnej báze asi 4.000 manažérov. Testovali ich v 4 základných zručnostiach. A výsledky ma trochu zaskočili. Znalosti však iba zriedkavo prekročili 50%. „Testovaní českí manažeri a manažérky tak síce niečo o manažmente vedia a ich manažérske rozhodnutia nie sú vždy vedené iba intuíciou, alebo skúsenosťami, ale ich znalosti v oblasti manažementu nedosahujú dlhodobo ani polovicu doporučených vedomostí,“ komentoval výsledky prieskumu zodpovedný manažér spoločnosti, ktorá prieskum robila. Priemerná známka tzv. Directors Index sa pohybuje od 41,75% do 46, 97%. To, čo českí manažéri vedia je kde pracovníkov nájsť, ako ich optimálne odmeňovať, rozvíjať a motivovať. To, čo nevedia, alebo vedia len veľmi málo je plánovať budúcnosť a organizovať firmu. A kontroling im ide úplne najhoršie…
Ako by to dopadlo u slovenských manažérov? Čo myslíte?
Tešíme sa na vaše reakcie!
Michal Hudák
Heh no tak podľa mňa by sme skončili podobne °:))
david93
Manažérov firmy školia, ale nemyslim si žeby to trojdňové školenie dokázalo manažéra priučiť tomu, čo sa nauci absolvent VŠ za 5 rokov. U nás by to myslím nedopadlo inak, pretože veľké spoločnosti (hlavne) maju sídla v ČR. A celkové zhodnotie je také že väčšia časť manažérov zaostáva za tou teoretickou časťou manažmentu. Vrcholový manažmen je na tom lepšie už len z toho dôvodu že to robia vysokoškolsky vzdelaní a skúsení „riaditelia“.
Dakujem za prečítanie názoru.
Tequicka
Rada by som pridala svoj názor na vyššie uvedenú tému.
Je viac uhlov pohľadov ako na všetko, predovšetkým na Slovensku je jeden uhol ktorý pravidelne zosilňuje svoje postavenie a jeho tendencie silia až nebezpečne.
V postate nikto nevyštuduje ako Manažér, ale vyštuduje odbor napr. krízový manažment. Jeho vzdelanie obsahuje poznatky procesu danej problematiky, nie predávanie informácií a ich spôsob interpretácie.
Manažér ako slovo hovorí musí vedieť manažovať, delegovať riadiť.. Je pohoničom za záprahom, mal by poháňať kone tak aby dobrovoľne ťahali náklad (úlohy), ale aby náklad (výsledok procesu) bol v požadovanej forme. Málo kto vie zosúladiť tieto procesy do jedného celku, všetko závisí od osoby a jej povahy.
Bohužiaľ sme často svedkami celkom nepríjemných skutočností. Do manažérskych pozícii sú dosadzovaní predovšetkým „priatelia priateľov“, deti majiteľov atď. V prvom momente si nikto neuvedomuje, že dieťa či syn na dôležitej pozícií môže niečo pokaziť, „veď mám ľudí ktorí spravia čo treba“ postupne, ale u ľudí stagnuje, ba niekedy klesá ich pracovné nasadenie, pretože manažér je ako figurína vo výklade. Ale chýba motivácia. Motivácia je jeden zo základných prvkov v úspešnej spolupráci. Od malého dieťaťa máme radi pochvaly, a to zostáva v nás celý život, ale pochvala sa väčšinu života nedostavuje keď každý robí to čo má, skôr sme ale svedkami negatívnej kritiky.
Iba v mimoriadnych situáciách je naozaj manažér odvolaný napríklad šéf BP. Vo firmách menšieho rozsahu sa to väčšinou nedozvieme.
Mne osobne nevadí, že sa to deje vo firmách, síce slabý manažér ma zodpovednosť za slabú expanziu spoločnosti a jej následne zisky/straty napr. (manažér call centra pre vymáhanie pohľadávok).
Ale neskutočne mi vadí, že sa tento systém uskutočňuje v štátnej sfére, kde sa neschopný manažment môže v pohode zviesť min 4 roky a so vztýčeným prostredníkom vyskočiť so zlatým padákom a pristáť zase v inej sfére. Nedávno som videla príklad v správach, kde nový budúci minister Životného prostredia povedal citujem „nájdem si najschopnejšieho pracovníka na ministerstve“…. to hovorí za všetko.
Táto nebezpečná rakovina manažérov ohrozuje nie len vedenie firiem, ale aj vedenie štátu a to mi vadí.
Prijímanie by nemalo pozostávať iba zo vzdelania, ale aj z testov ktoré by boli zamerané na povahu človeka a či sa na to naozaj hodí, samozrejme bez nejakej hanby, iba správne začlenenie.
Samozrejme som veľmi vďačná za profesionálov ktorí sú síce v našej krajine, ale nie je im dovolený postup do tej riadiacej pozície kam patria.