Urobte si čas pre svoje sny

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Všetci máme vysnívané projekty – niečo, o čom si sami hovoríme, že k tomu jedného dňa dospejeme. Môže to byť kniha, ktorú chceme napísať, nová kariéra, ktorú chceme rozbehnúť, zručnosť, ktorú chceme rozvinúť, jazyk, ktorý by sme sa radi naučili, úroveň telesnej kondície, ktorú chceme docieliť a podobne.

Problémy? Väčšina z nás má okrem iného kopec ďalších vecí, o ktoré sa treba starať: práca, rodina, priatelia, drobné práce a ďalšie povinnosti… Vyzerá to ako nekonečný kruh a zdá sa, že vysnívané projekty sú predurčené k tomu, aby ostali len snami. Na rozvoj veľkého dlhotrvajúceho projektu stačí  hodinu denne. Kde si teda na to nájdete čas?

Rýchla odpoveď znie, že si nenájdete. Ale nájdite si svoj čas na vaše vysnívané projekty. Tu je návod ako:

Po prvé: Vyberte si jednu vec

Roky som skúšal dosiahnuť niekoľko cieľov naraz. Skoro som sa naučil, že som nenapredoval ani v jednom z nich. Teraz sa sústredím iba na jeden projekt, ktorý si každý deň počas roka napíšem na zoznam ako prvý a to dovtedy, kým ho nedosiahnem. Toto funguje. Neskúšajte naháňať dvadsať snov naraz. Takto môžete napísať za rok novelu. Nenapísali by ste ju, ak by ste písali novelu, bežali maratón, ušetrili 10 000, učili sa čínštinu atď.

Mnohí z nás sú veľmi dobrí v rozbiehaní nových projektov a veľmi zlí v ich dokončení. Väčšina životných a kariérnych trénerov radí držať sa jedného kroku projektu, pokiaľ nie je dokončený alebo(ak je to niečo, čo sa dá prirovnať  fitnes programu) pokým  je pevne ukotvený vo vašom živote.
Absolútne nič nie je zlé na tom, keď chcete vyskúšať kopu rôznych vecí. Avšak, musíte si priznať, že by bolo ťažké nájsť si čas na všetky z nich a psychicky sa na nich sústrediť.

Po druhé: Rozpoznať neproduktívny čas

Väčšina z nás, nech sme akokoľvek schopní, máme počas dňa časové pauzy, ktoré zriedkavo využívame produktívne. Možno len zabíjate váš večer alebo ho presedíte pred televízorom, keď sa vrátite domov. Možno pre vás ani nejestvujú víkendové rána, pretože spíte až do popoludnia.

Ja osobne som našiel viac času tým, že skôr vstávam, nepozerám televízor ani nehrám počítačové hry. Tiež nemám skype ani iný typ online chatu, takže nestrácam čas chatovaním.

Kde nájdete hŕbu času, ktorý by mohol byť využitý na váš vysnívaný projekt? Skúste si nájsť aspoň pár hodín počas týždňa, ktoré by ste mohli využiť: možno utorky, keď v televízii nie je nič hodnotné. Takže sa donútite stráviť čas od ôsmej do desiatej večer plnením vašich snov. Nevravím, že sa musíte vzdať všetkého voľného času, ktorý máte, ale ak to myslíte s uskutočňovaním vašich snov vážne, pripravte sa na to, že si budete musieť vybrať.

Po tretie: Zdvojte si svoj čas

Skvelým spôsobom ako si urobiť viac času je zdvojiť ho. To znamená spojiť si dve aktivity v rovnakom čase. Nehovorím, že to znamená pracovať na vašom vysnívanom projekte vtedy, keď máte pracovať pre svojho zamestnávateľa, myslím tým využívať dobu, keď cestujete do práce alebo čas pri krájaní zeleniny na večeru. Rozpoznať tie časti dňa, ktoré skôr vyžadujú fyzickú námahu, nie mentálnu. Pri niektorých projektoch sa zdvojenie dá skvele využiť.

Ponúkam len niekoľko nápadov ako môžete zdupľovať svoj čas:

 • Písať báseň počas cesty autobusom do práce.
 • Počúvať CD s cudzím jazykom počas denného cvičenia.
 • Počúvať semináre na mp3 počas varenia večere
 • Štrikovať sveter, kým počúvate rádio

Po štvrté: Získať svoj čas

Ak si neviete nájsť dostatok času na svoj projekt snov využívaním neproduktívneho času a zdvojeniu času , musíte hľadať iné spôsoby ako získať čas.  Sú dve možnosti: buďto sa dohodnete s partnerom alebo priateľom alebo si zaplatíte asistenta.

Napríklad, ak zistíte, že  večer strávite hodinu pri varení večere a umývaní riadu, prečo sa neopýtate svojho partnera, či by mohol každý druhý deň variť on? Keď to pôjde, vy za ten čas môžete pracovať na vašom projekte.

Ak nemáte partnera, alebo ak nie je  schopný /ochotný/ pomôcť vám, obzrite sa po platenej pomoci. Napríklad, ja prenajímam byt v Piešťanoch turistom z cudziny. Každý týždeň som trávil najmenej 2 hodiny upratovaním bytu po každých návštevníkoch, teraz mám upratovačku, ktorá upratuje oveľa lepšie ako ja len za 5 a ja zatiaľ pracujem na svojich snoch ako sú napríklad aj texty na túto web stránku.

Pár ďalších nápadov:

 • Poproste vaše deti, aby vám pomohli s domácimi prácami alebo jednoduchými prácami v kuchyni (môžete ich podplatiť, ale i tak to bude lacnejšie ako zamestnávať niekoho iného!)
 • Robte vaše nákupy online.
 • Vytrieďte si veci, ktoré vám kradnú čas. Nemyslite si, že musíte na každú
  prosbu povedať: áno
 • Vymeňte si starostlivosť o deti s ďalšími členmi rodiny: vy sa staráte o ich
  deti v jeden večer za týždeň a naopak. Toto vám ponúkne pár voľných hodín na
  prácu na vašom projekte.

Aký je váš vysnívaný projekt? Ako si naň hľadáte čas a ako napredujete?

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.