Spánok pre úspech

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

spanok-pre-uspechSpánok cez deň je jeden z najlepších, no najmenej  používaných pomôcok úspešných ľudí. Berú ho ako niečo pre starších ľudí a malé deti. Spomeňte spánok počas dňa a môžu vás brať ako lenivého, depresívneho a neochotného pracovať.

Väčšina ľudí má skúsenosť s popoludňajšou ospalosťou a zisťujú, že ich produktivita a nálada začína upadať a krátky spánok pomôže vyhrať zápas proti týmto nepríjemnostiam. Je to úplne prirodzené a pomáha bojovať proti účinkom únavy ako sú vyhorenie, stres a nedostatok duševného jasu.

Hoci to vyzerá, že spánok v práci je tabu, bolo veľa slávnych spáčov, ktorí odprisahajú, že  poludňajšie  zdriemnutie ich  udržalo v bdelosti a ostražitosti. Slávní spáči zahŕňajú Richarda Bransona, Margaret Thatcherovú, Billa Clintona, Lanca Armstronga, Winstona Churchilla a Leonarda da Vinciho. Nikto nemôže tvrdiť, že títo ľudia nič nedosiahli a strávili všetky svoje dni spaním.

Výskumy spánku počas dňa neustále ukazujú pozitívne účinky. Výsledky dokazujú, že spánok počas dňa vám dodá ostražitosť, redukuje stres a zlepšuje kognitívne funkcie v porovnaní s prácou počas celého dňa bez oddychu. Popoludňajší spánok znamená, že produktivita môže vydržať až do noci. Výskumy NASA ukázali, že 30 minútové výkonné zdriemnutie si zvyšuje kognitívne funkcie o 40%. Dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnili testov zistili, že ich pamäť sa zlepšuje rovnako ako zažívajú zvyšovanie koncentrácie. Tí, ktorí si nezdriemnu, dosiahnu menej bodov na IQ testoch ako tí, ktorí si pospali (po dni práce).

Ak sa popoludní cítite unavení a pretrváva to, nepremáhajte sa. Odporúčam vám dať si krátky výkonný spánok, aby ste sa cítili čerství a pripravení na prácu. Budete odpočinutí a zistíte, že vaša nálada a čulosť sa zvýšili. Radím vám pospať si od 15 do 30 minút, ak sa chcete vyhnúť prehupnutiu do hlbšieho štádia spánku. Ak sa tak stane, zistíte, že je ťažšie sa zobudiť a môžete mať dojem, že ste na chvíľu grogy.

Pre tých, ktorí sa boja účinku spánku, máme tu kofeínový spánok. Kofeínový spánok je po prívode kofeínu, takže spíte, kým vaše telo trávi kofeín. Po 15 – 30 minútovom spánku sa zobudíte a okamžite máte vo svojom systéme kofeín. Je to skvelé, ak sa potrebujete okamžite po spánku pohnúť a môžete skočiť priamo zo spánku do práce a cítite sa pritom oddýchnutí a plní energie.

Nájsť si počas dňa 15 – 30 minút sa niekedy zdá  ťažké, ale ak to urobíte, bude to mať vynikajúci podiel na vašej produktivite. Hoci aj 10 minút denne bude lepších ako nič a môže vám to dodať energiu, ktorú potrebujete, aby ste boli úspešní. Ak máte vôľu dať sa do toho a skúsiť to, uistite sa, že máte pohodlné miesto (fyzicky aj psychicky) skôr, než zložíte hlavu. Ak sa cítite bezpečne a pustite sa do toho, potom bude váš oddych ešte blahodarnejší.

Veľa ľudí, ktorí chcú začať s vlastným podnikaním, ale práve pracujú od 9 do 17.00 hodiny, budú mať z rýchleho spánku prospech. Väčšina práce na ich vlastnom biznise bude hotová po 17.00 hodine a je ťažké ostať nadšený a inšpirovaný až do tohto času. Krátky spánok počas prestávky v práci alebo tesne po skončení práce môže efektívne zvýšiť váš stupeň koncentrácie a dovolí vám pracovať. Zároveň vám umožní  pracovať na vašom vlastnom biznise aj po dni v práci od 9.00 do 17.00 hodiny.

Skúste to počas niekoľkých dní  a uvidíte, či vám to prospeje. Mne to prospelo a teraz si idem zdriemnuť!

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.