Sila rastu 2010

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Raz zmeníte názor, že ľudia so zoznamom svojich osobných cieľov sú iba “ pózeri „. Pravda je taká, že ak vo svojom živote nevidíte zmysel, nie ste spokojný so svojou prácou, s financiami, s miestom, kde bývate alebo so svojim zdravím – potom je najvyšší čas stanoviť si svoje ciele. To vám pomôže vidieť cieľovú čaru jasnejšie a zároveň sa k nej aj skôr dostať. Preto sa dnes spoločne pozrime na to, prečo by si mal mladý a úspešný čovek, akým ste vy, teraz sadnúť a začať písať.

Mať ciele znamená, že sa snažíte byť lepším.

Kohokoľvek sa opýtate na to, či by chcel byť lepším čovekom, jeho odpoveď bude „Samozrejme!“. Opýtajte sa ho však, čo pre neho znamená byť lepším a ako sa to má stať – a odpoveďou vám pravdepodobne bude iba jeho zmätený pohľad. Stanovenie si cieľa je jednoducho vyjadrenie toho, čo chceme dosiahnúť a zároveň aj uvažovanie nad krokmi k tomu potrebnými. Stanovenie si cieľov znamená to, že sa aktívne snažíme byť lepšími. Už len samotný fakt, že čítate čánok na stránke www.mladý-uspešný.sk hovorí o tom, že máte minimálne záujem stať sa v niečom lepším. Verte mi, takýchto ľudí na Slovensku nie je veľa.

Mať ciele napísané znamená myslieť vopred.

Myšlienky a skutky sú dve úplne odlišné veci. Napísanie svojich cieľov si vyžaduje poriadne premýšľanie a plánovanie. Až potom, popri plnení svojich každodenných povinností môžete podnikať akékoľvek kroky potrebné k dosiahnutiu týchto cieľov. Väčšina ľudí jednoducho preskočí túto fázu plánovania a nechá sa pohltiť každodennými činnosťami a povinnosťami. Títo ľudia sa potom po niekoľkých rokoch zastavia a nechápu, čo vlastne celý ten čas robili a iba ľutujú, prečo ho nevyužili nejako hodnotnejšie. Žiť svoj každodenný život bez plánovania znamená, že sa iba bezcieľne nechávate unášať prúdom. Mať ciele však znamená, že váš kompas je nastavný na správny smer.

Ciele vám dajú jasnosť a zameranie.

Vo svete počítačových hier sú pravidlá jasné a úlohy sú presne stanovené – stačí cvik a urobíte to, čo je pre postúpenie do ďalšieho „levelu“ potrebné. Stanovenie si cieľov je ako určenie „levelov“ vo svojom živote – rozdiel je iba v tom, že vy musíte určiť aj pravidlá hry, aj jej hlavnú cenu.

Vďaka cieľom prestanete strácať čas.

Jeden z najefektívnejších spôsobov ako získať viac času a splniť si svoje povinnosti rýchlejšie je vedieť eliminovať tie činnosti, ktoré pre vás dôležité nie sú. Mať ciele vám uľahčí všetko: ak o nejakej činnosti pochybujete, stačí, ak sa zamyslíte nad tým, či je táto činnosť pre dosiahnutie vášho cieľa potrebná. Nie je? Potom ju z vášho kalendára vyškrtnite – nemáte dôvod to robiť. Ak ste si svoje ciele napísali, potom ste si už určili aj smer, ktorým chcete smerovať. Mať ciele znamená to, že ste si veci premysleli skôr a tým si uľahčili rozhodovanie v prípade menších otázok typu „Mám tu aj naďalej pracovať?“, „Mám začať toto robiť?“, „Mám ísť na tento výlet?“ Ak si stanovíte svoje ciele, odpovede na tieto otázky prídu veľmi ľahko.

Ciele vás pripravia aj na to najhoršie.

Stanovenie si cieľov a pracovanie na nich nie je jednorazovou záležitosťou – je to neustály proces zvyšovania svojich štandardov a postupný výstup po rebríku smerom k nim. Niekedy sa vám to podarí, inokedy nie – a ak nie, potom svoje ciele prehodnotíte a pokúsite sa o to opäť. Tento proces neustáleho zvyšovania svojich štandardov vás bude posilňovať a motivovať robiť veci lepšie – a tiež umožní riešiť aj tie situácie, kedy to nepôjde celkom podľa vašich predstáv. Človek, ktorý si vo svojom živote stanovil a dosiahol nejaký cieľ, skôr prekoná rôzne problémy a prekážky – pretože sa už naučil myslieť pozitívne, orientovať sa na cieľ a usilovať sa o niečo lepšie. A tento postup práce bude aplikovať v každej životnej situácii.

Preto si už dnes stiahnite bezplatný pracovný zošit o cieľoch a nájdite si 20 minút pre jeho vytlačenie a vyplnenie. Verte, bude to stáť za to!

[product id=“10″]

Prelistujte si pdfkom (kliknite na pravý dolný roh) ….

Komentáre

10 komentárov v "Sila rastu 2010"

 1. maarosb  

  avatar

  zdravim, prosim vas velmi rad by som si precital tu prezentaciu no nejde mi to otvorit… ze vraj su problemy s precitanim, stalo sa to este niekomu alebo mam chybu v prehliadaci? prosim odpovedzte
  dakujem vam pekne vopred

 2. Kamil  

  avatar

  Poslali sme vam e-mailom pdfko SILA RASTU 2010.

 3. stanley  

  avatar

  dakujem za pdfko:)
  ps: mate tam chybu, pri 6. kroku nesuhlasi nazov s nazvom zo zaciatku.

 4. Kamil  

  avatar

  Vďaka Stanley, už je to opravené. 🙂

 5. Jozef Magda  

  avatar

  Ďakujem za pracovný zošit.

 6. Kamil  

  avatar

  Ďakujeme za vďačnosť Jozef. Drobnosť ale poteší…

 7. Tmadnar  

  avatar

  Sila rastu…. Po stiahnutí som si pdfko nechal chvíľku odležať na ploche. O pár dní som pdfko prehnal cez útroby mojej atramentky a prelistoval… zase to prišlo. Pýtate sa čo prišlo? No pdfko vytlačené na kancelárskej A4 opäť relaxovalo pár dní bez povšimnutia. Po prelistovaní som si položil otázku: čo tam budem písať? No odpovede neprichádzali. Milý zošit aj so silou rastu odpočíval. Škoda. Pretože po celý čas čo zošit odpočíval, „sila rastu“ mohla pracovať pre mňa. No odpočíval som s ním. O pár dní som začal chápať to známe možno až obligátne „teraz alebo nikdy“. A tak jeden večer som začal písať. Čuduj sa svete zrazu som nemal problém s tým čo budem písať, ale skôr som si kládol otázku prečo tam nieje viac riadkov? V každom prípade po zaplnení pracovného zošita, mám oveľa väčšiu chuť pracovať na sebe. Kedykoľvek keď zanedbám niektorú zo stanovených povinností, stačí ak si prečítam zapísané riadky v zošite. Hneď pochopím Kde som, kde chcem byť a čo je pre to treba urobiť.

 8. Tmadnar  

  avatar

  Ďakujem Kamil,
  Ďakujem Daniel

 9. imdk  

  avatar

  Verím na tieto veci a na túto www adresu som sa dostal viac-menej náhodou…Som však za to vďačný,je fajn poznať viac ľudí(nickov), ktorí sa orientujú podobným smerom.
  Páči sa mi, čoho všetkého je človek schopný dosiahnuť, keď vidí až na vrchol hory alebo ešte ďalej! Pri písaní do tohto zošita si musím chtiac-nechtiac uvedomiť, že vždy treba niečo robiť, ale ten pocit víťazstva stojí naozaj za to!
  Takže ešte raz vďaka za to, že ste a ja som Vás našiel.

 10. imdk  

  avatar

  Neviem nájsť odkaz na stiahnutie PDF? Viete mi pomôcť?

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.