Starí a úspešní vodcovia : Nebuďte „starí“

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, VODCOVSTVO

Daniel ShawÁno, viem, že táto stránka sa nazýva „mlady-uspesny“. Ale myslíte si, že ju väčšinou čítajú mladí ľudia? Naše štatistiky ukazujú, že mnohí z našich čitateľov sú vo veku medzi 25 – 45 rokov a nad 45 rokov. Znamená to „príliš starí“ alebo to znamená „stále mladí?“ Ja mám 33 rokov, niekde v strede, a za stránkou mladý-uspesny sú dvaja muži oboch kategórií. Mladší a starší muž, ktorí robia z tejto webovej stránky vedúce miesto pre praktické informácie o úspechu v slovenskom jazyku.

Nech si myslíte čokoľvek, isté je, že keď skutočne príde k tomu, aby sme boli v živote úspešní, musíme sa uistiť, zvlášť lídri, že nepripustíme, aby sme boli „starí“ v tom ako sa sami prezentujeme.

Keď líder dovolí sám sebe/sama sebe, aby sa stali „starí“, má to osobné a organizačné následky.

A hoci nemôžeme zastaviť čas, je niekoľko vecí, ktoré môžem urobiť, aby sme sa uistili, že nemyslíme, neprejavujeme sa a nevyzeráme „starí“.

Nemyslite staro.

Jednou z nevýhod skúseností je, že to môže viesť k tomu, že sa staneme príliš skeptickí. Je to postoj „bol som tam, urobil som to“. Problémom je, že sa to javí akoby mal človek uzavretú myseľ a nie je otvorený ku zmenám. Frázy ako „skúšali sme to a nefunguje to“ alebo „je to len novšia verzia starej idei“ môžu byť pravdivé, ale nemôžu vziať vietor z plachiet tvorivosti a zapojeniu sa do niečoho a nemôžu nám brániť v učení.

Namiesto toho skúste praktizovať „možnosť myslenia.“ Potlačte nutkanie hodnotiť a vyradzovať nové nápady príliš skoro, počúvajte a pýtajte sa samých seba a iných „čo keby“. A nabudúce, ak vám niekto skúsi povedať, že niečo sa už skúšalo a nefungovalo to, použite frázu „až doposiaľ“, t. j. „nuž, doposiaľ, to môže byť pravda, ale čo ak my……“.

Keď k vám príde zamestnanec s návrhom, ktorým je nadšený, nehľadajte všetky chyby v tomto nápade alebo neprineste spôsoby, ktoré sťažia uskutočnenie tohto nápadu. Mali by ste si povedať, že vaša práca vodcu je nájsť spôsoby, ako zjednodušiť uskutočnenie tohto nápadu. Skúste to – nie je to ťažšie než to znie – a budete veľmi prekvapení efektom, ktorý to bude mať na vašich zamestnancov a na vašu organizáciu.

Všetci si radi myslíme, že sme otvorení voči zmenám – ale ste? Držíte krok s technológiou, trendami vo vašom obore a so svetom okolo Vás?

Priznávam, že prídu chvíle, keď cítim, že svet sa točí príliš rýchlo a bez kontroly. Niekedy mi chýba jednoduchosť. Kľúčom je, aby ste si neskryli hlavu do piesku a obrátili sa chrbtom ku zmene, ale aby ste ostali informovaní, udržali si otvorenú myseľ a skúsili ste sem-tam niečo nové.

Neprejavujte sa staro.

Vodcovia v každom veku musia priniesť do práce každý deň dávku nadšenia, optimizmu, povzbudenia, vášne a energie.

Udržaním tohto druhu denno-dennej dávky energie vyžaduje, aby sme ostali zdraví a fit.

Je to o tom, aby sme sa nenechali zostarnúť ako nás to občas zvádza.

Byť starý nie je o veku – je to o postoji. A je lepšie zhorieť ako zhrdzavieť.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.