Úspech s našimi starými rodičmi

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, MEDZIĽUDSKÉ

uspech medzi mladymi a starymi

Ja a moja babka

Na začiatku minulého mesiaca v pokoji zomrel môj starý otec vo chvíli, keď kosil trávu v jeho milovanej záhrade. Mal niečo cez 80 rokov. Aj keď sme nikdy nemali veľmi blízky vzťah, nemám na neho jedinú smutnú spomienku a veľmi som ho uznával hlavne preto, že ma povzbudil, aby som sa stal profesionálnym hudobníkom. (Môj starý otec hral profesionálne na bicích vo swingovej a tanečnej kapele väčšinu svojho života).

Teraz mi ostal len jeden starý rodič, ktorý nahráva online videá samého seba ako spieva, má facebook a miluje skype. A hoci už viac ako 10 rokov nie je schopný chodiť bez palice, nezastavilo ho to a cestuje po svete. Zo svojho malého domčeka na welschskom úbočí do Las Vegas a do Španielska.

Tento článok je venovaný obom a dúfam, že vás inšpiruje ku vytvoreniu lepšieho vzťahu s vašimi starými rodičmi skôr, než im už nebudeme môcť nikdy povedať, že ich ľúbime.

Zamerajte sa na to, čo ich zaujíma
Kedykoľvek chcete nadviazať s niekým dobré spojenie, musíte zistiť, čo ich zaujíma a použiť to ako prvoplánový bod. Toto je sotva nová rada: je to dôležitý princíp Mlady-Uspesny

Takže ako zistíte, čo zaujíma vašich starých rodičov? Sú šance, že už niektoré z ich záujmov poznáte. Môžu to byť koníčky ako sú práca s drevom, zbieranie alebo pisateľské súťaže. (Ak sa pokúšate o rozhovor so staršími ľuďmi, ktorí nie sú príbuznými, ktorých dobre poznáte, pozrite sa na knihy alebo časopisy v dome). Náboženstvo a spoločenské témy sú tiež často v ich záujme.

Hľadajte večné záujmy, o ktoré sa s nimi môžete podeliť: možno lásku k prírode alebo dobré jedlo! Obzvlášť je nápomocné, ak väčšina vaších záujmov (a vaša konverzácia s priateľmi) sa točí okolo práce, podnikania alebo okolo miestnych klebiet.

Navzájom sa učte
Veľmi silný spôsob ako vybudovať skvelý vzťah je poprosiť vašich starých rodičov, aby vás naučili zvláštnu zručnosť. Možno ste vždy obdivovali schopnosť vašej starej mamy upiecť vianočný koláč alebo možno je váš starý otec vynikajúci tesár. Starší ľudia majú desiatky vedomostí a zručností, ktoré môžu odovzdať ďalej!

A nezastavujte sa len pri tom: vráťte láskavosť tak, že niečo naučíte vy ich. Možno by sa vaša stará mama rada naučila ako používať e-mail alebo písať smsky alebo možno váš prastrýko tajne túži po schopnosti zasúťažiť si s mladšou generáciou v počítačových hrách…..

Vyvarujte sa politickým/náboženským diskusiám
Nie je to vždy nevyhnutné, ale záleží to na vašom vlastnom pohľade a tiež na vašich starých rodičoch. Možno zistíte, že najlepšie je vyvarovať sa rozhovorom o určitých témach. Ak máte rozdielny politický názor, vyhnite sa tomu, aby sa vaša rodinná záležitosť zmenila na hádku.

Toto platí aj o náboženskom pohľade. Možno ste boli vychovávaní ako striktný člen určitého náboženstva a odvtedy ste zmenili svoj postoj. Ak sa vaši starí rodičia stále modlia za to, aby ste sa vrátili k ich systému viery, nechcete ich pravdepodobne zarmútiť tým, že im budete rozprávať prečo je to, v čo veria príliš tradicionálne a nie veľmi blízke pravde. Buďte úctivý ako len môžete k ich viere, aj keď si myslíte, že sa mýlia alebo sú zle informovaní.

vztahy1

africka babka a ja 🙂

Pošlite im ručne písaný list alebo pohľadnicu
Ak nemôžete svojich starých rodičov veľmi často navštíviť, nájdite si čas, aby ste im príležitostne poslali list alebo pohľadnicu. Ideálne je, ak to urobíte staromódnym spôsobom, použitím pera a papiera, namiesto použitia počítača (starším ľuďom sa strojom písaný list často javí príliš biznisový alebo neosobný).

Dajte im vedieť o všetkých novinkách vo vašom živote a nie len o svojej práci. Ako som už spomenul, zamerajte sa na témy vzájomných záujmov: možno im chcete opísať nedávnu návštevu divadla alebo spoločenskú udalosť. Keď posielate pohľadnicu, nájdite si čas a vyberte takú s obrázkom alebo kresbou, o ktorej viete, že sa im bude páčiť.

Máte so skvelý vzťah so svojimi starými rodičmi (alebo inými ľuďmi v podobnom veku)? Vznikol prirodzene počas vášho života alebo ste na tom museli pracovať? Aké tipy máte na udržanie silného vzťahu.

Komentáre

Jeden Komentár v "Úspech s našimi starými rodičmi"

  1. slozilovam  

    avatar

    Pekné slová na rozlúčku s blízkym … tiež mi odišla pred časom mama ……

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.