Ste osamelí?

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY

osamelostInternet je skvelý užitočný výtvor, ak ho používate správne, ale je to osamelé miesto na trávenie vášho času. Niekedy je „online“ miesto, kde viac a viac Slovákov žije svoj život.

Začiatkom tohto roka boli publikované štúdie, ktoré ukázali, že Slováci trávia iba 50 minút denne tvárou v tvár sociálnej interakcii, čo bolo pred 15 rokmi ešte šesť hodín denne.

Či je to doma alebo mimo domu, viac ľudí všetkých vekových kategórií na Slovensku sú fyzicky a sociálne oddelení od ľudí okolo nich, pretože nosia sluchátka, telefonujú cez mobilné telefóny alebo píšu krátke textové správy alebo používajú laptop.

  • Za posledné dve desaťročia sa strojnásobilo množstvo ľudí, ktorí hovoria, že nie je nikto, s kým by diskutovali o dôležitých záležitostiach
  • Za posledné dve dekády sa zdvojnásobil počet ľudí, ktorí žijú sami
  • Deti trávia viac času v rodičovskom dome sami pred televíznymi alebo počítačovými obrazovkami, než kdekoľvek inde.
  • Mp3 prehrávače zodpovedajú za stúpajúci počet úmrtí spôsobených tými, ktorí nosia slúchadlá a neuvedomene vstúpili do dopravnej cesty
  • Rodičia trávia menej času so svojimi deťmi než to bolo pred desiatimi rokmi a 25% desaťročných Slovákov vlastní počítač, laptop alebo mobilný telefón

Tí z nás, ktorí vyrástli v tejto novej elektronickej spojiteľnosti sa môžu pýtať, No a čo? To je spôsob ako dnes žijeme. Elektronicky alebo fyzicky, spoločenstvo je spoločenstva. Kde je problém?

Problém je, že používanie internetu sa dnes zväčša spája so zhoršením komunikácie medzi členmi rodiny a zvyšuje depresie a osamelosť.

Stále a áno, môj mlady-uspesny priateľ, plne uznávam iróniu toho, čo píšem, keď prevádzkujem internetovú spoločnosť a píšem pre túto webovú stránku – ochrana pred preťažením sa informáciami a budovanie zdravých vzťahov, to je jeden z kľúčových princípov tejto webovej stránky.

Udržovaním pevného rozhodnutia kontrolovať e-maily a facebook len raz denne a doma nechať vypnutý počítač je môj spôsob ako sa udržujem rovnováhu byť offline a online. Ako to robíte vy?

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.