Sústredenie a sebadisciplína

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

Jeden z čitateľov mi nedávno poslal email, v ktorom sa ma opýtal:

„Chcel by som sa vás opýtať, či by ste mi nemohli poradiť s nejakými krokmi, ako zväčšiť svoju sebadisciplínu a ako sa naučiť viac sa sústrediť.

Mojmír“

Na túto tému som už napísal niekoľko článkov, ale v sumáre, mať úspech v živote vyžaduje disciplínu. Veľa disciplíny. Ale disciplína nie je ani ľahko dosiahnuteľná, ani jednoducho udržiavateľná. Vyžaduje psychické úsilie zanechávania činností, ktoré neprinášajú ovocie a tiež zbavovanie sa zlých návykov. To znamená ignorovanie lákadiel a sústredenie sa výhradne na úlohy, ktoré musia byť splnené. Robiť to, na čom najviac záleží.

Verím, že to začína kladením si otázky ako je táto: Akých 5 vecí sa musí stať medzi teraz a koncom môjho života, aby som cítil, že som viedol výnimočný život?

Čokoľvek iné, čo nevedie ku týmto cieľom, jednoducho nerobte. Áno, zahŕňa to surfovanie po internete, kupovanie nepotrebných vecí, neskoré zobúdzanie sa, pozeranie televízora, atď. Týchto 5 vecí vás drží hore dlho do noci a prebúdza vás skoro ráno s úsmevom na tvári. Zapíšte si ich na malú pohľadnicu a všade ju so sebou noste – je to vaša šanca snívať o nich a predstavovať si ich, keď ste na dlhej ceste, čakáte na priateľa alebo hoci aj na toalete.

Teraz, keď už máte tú predstavu, misiu, cieľ – nazývajte to ako chcete – môžete si byť istí, že pre ďalších pár minút budete motivovaní. Ale problém je v tom, že ak sa naše sústredenie posunie ku menším veciam, strácame motiváciu. Kľúčom je ostať sústredený.

Fráza Hra Veľkých päť sa v Afrike používala medzi lovcami, veľkými hráčmi, a hovorila o pešom love na päť najťažších a najnebezpečnejších zvierat Afriky. Tento termín sa stále používa vo väčšine turistických príručkách a príručkách o divej zvery, ktoré hovoria o afrických safari. Tieto zvieratá sú: čierny nosorožec, africký slon, lev, leopard a bizón.

Tradičný africký peší lovec sa sústredí na týchto 5 cieľov celý svoj život v dospelosti. Nech to zaberie akýkoľvek čas zo života, má v úmysle stať sa skutočným lovcom. Neprenasleduje alebo neuspokojí sa so žiadnym iným zvieraťom, ktoré sa pohybuje v okolí. Takýto by ste mali byť. Je menšia šanca, že zasiahnete daný terč, ak naraz vystrelíte 15 šípov alebo obsadíte druhé alebo tretie najlepšie miesto, aby ste zúžili svoje zameranie.

Takže ich všetky musíte do 5 rokov dosiahnuť. Ročné, trojmesačné, mesačné, týždenné a denné plnenia, aby ste sa uistili, že ste neustále na ceste za svojou víziou úspechu, že ste každý deň motivovaní svojimi malými úspechmi a že monitorujete svoj postup.

Kým všetky tieto časové plány majú svoju vlastnú individuálnu dôležitosť (ja cez ne detailne prechádzam so všetkými svojimi klientmi), pre mňa najzaujímavejšou oblasťou je môj deň. Mám krátku, obmedzenú schopnosť sústredenia sa a dodržiavania disciplíny a ako som vyššie spomenul, moje denné „víťazstvá“ ma povzbudzujú, aby som bol a robil viac.

Takže tu je princíp:

Spôsob, akým začnete svoj deň – určuje spôsob, akým svoj deň žijete. Vstaňte skoro ráno a opýtajte sa sami seba: Akých 5 vecí sa musí stať, aby to bol neobyčajný deň?

Zapíšte si to, aby ste si to mohli počas dňa nosiť pri sebe a začnite deň. Skôr, než sa zobudí ktokoľvek okolo vás, skôr, než si prejdete vaše emaily. Urobte najužitočnejšiu úlohu z vášho zoznamu. Verte mi, dodá vám to väčšiu podporu než káva a dá vám to hybnosť, aby ste počas dňa pokračovali v plnení.

Malé zlepšenia v čase vedú ku dlhodobým ohromujúcim výsledkom. A sľubujem vám, že ak sa touto radou budete riadiť každý deň počas 90 dní, návyk disciplíny a sústredenia bude hlboko naprogramovaný vo vašom živote. A potom bude garantovane nasledovať úspech.

Dúfam, že to pomôže. S určitosťou to pomohlo mne, aby som svoj život dostal na trať.

Na váš úspech,

Daniel.

Komentáre

2 komentáre v "Sústredenie a sebadisciplína"

 1. Mojmir Mochnac  

  avatar

  Musím povedať, že používanie týchto metód mi pomohlo v mojom sústredení. Napísal som si ich na papier a vložil do peňaženky. Ak by som povedal, že moje sústredenie je už 100% a disciplína taktiež, klamal by som. No stále mi to pomáha isť dopredu, vtedy ak sa mi naozaj nechce. Odkedy som si prečítal tento e-mail, tak odporúčam každému, ktorý sa sťažuje, že má slabé výsledky v práci, aby si stanovil svojich 5 životných cieľov a stále ich mal pred očami. Zatiaľ sa im darí 😀

 2. Daniel  

  avatar

  Ďakujeme za milý príspevok, nech sa Vám aj naďalej darí v tom, čo robíte.
  Daniel

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.