Šatník biznismena

PBud_chlap_clanok1re každého správneho biznismena je vzhľad veľmi dôležitý a je podstatnou časťou jeho každodenného úspechu i osobného pohodlia. Náš zovňajšok ukazuje, kým sme a kam patríme. Oblečenie je až na 55% spojené s rečou tela a v neverbálnej komunikácii tak má svoje miesto. Biznismeni by sa preto mali starať o svoj zovňajšok rovnako starostlivo, ako o svoju prácu ako takú.

V nemeckom Bielefelde ukázala anketa inštitútu Emnid, že klienti štandardne očakávajú u mužov oblek a košeľu s viazankou. Mnoho podnikov má vypracovaný svoj vlastný dress code, ale pre muža v dôležitejšom pracovnom postavení by malo byť obliekanie na úrovni samozrejmosťou. Už mnoho krát sa zaznamenalo, že nevhodné oblečenie prispelo k ukončeniu obchodného vzťahu s partnermi, alebo k nadviazaniu takéhoto vzťahu ani nedošlo.

Oblek je základňou formálneho oblečenia, a to jednoradový alebo dvojradový. Mal by byť v tmavých farbách, ideálne čierny, tmavomodrý či tmavosivý. V etikete odievania sa uvádza, že čím vyššie postavenie muž zastáva, tým tmavší oblek nosí. Na skutočne vysokých pracovných pozíciách je predpísané nosenie obleku s vestou. V prípade, že sa kombinuje sako s nohavicami z iného kompletu, mali by mať tmavší odtieň ako vrchný diel obleku.

Pokiaľ chce byť muž správne oblečený, musí počítať s tým, že do obleku a k viazanke patrí vždy len košeľa s dlhým rukávom. Taktiež je dobré vyvarovať sa noseniu tielka pod košeľou, kazí totiž optický dojem. Farba košele by mala ladiť s farbou viazanky a mala by byť bez zbytočných okrás. Jednoduchou jednofarebnou košeľou z kvalitného materiálu jednoducho nemôžete nič skaziť!

Dĺžka viazanky by mala byť od 132 do 142 cm (náš praktický tip: pred kúpou v obchode viazanku rozviňte po celej dĺžke a priložte si tenšiu zúženú časť k jamke medzi kľúčnymi kosťami – správna dĺžka pre vašu postavu je vtedy, keď sa druhý koniec kravaty nachádza tesne nad podlahou). Správne uviazaná je vtedy, keď končí presne uprostred opaska. Šírku kravaty môžete zvoliť rôznu, mení sa podľa aktuálnych trendov a tie sú nanajvýš premenlivé. Takže je len na vašom rozhľade a vašom vkuse, aký typ zvoliť. V prípade, že má košeľa viac otvorenejší golier, treba ju viazať väčším uzlom. Je potrebné mať na pamäti, že kravatová spona sa nepoužíva pri dvojradovom obleku, ale inak môže byť veľmi vkusným a serióznym doplnkom.

Farba kravaty je vskutku dôležitá – tak ako farba obleku aj kravata má vychádzať z vášho farebného typu. Mala by ladiť s košeľou a i s oblekom samotným, pokiaľ nevolíte práve čiernu farbu obleku. Na seriózne stretnutia treba siahnuť po najserióznejších kravatách, na bežné dni sú vhodné i tie s výraznejšími farbami. Určite je potrebné vyhnúť sa koženým kravatám a tiež pestrofarebným kravatám v prípade vysoko slávnostných príležitostí – aspoň tak hovorí etiketa. Prax je však iná.

K obleku sú najvhodnejšie elegantné, hladké a naozaj kvalitné topánky, na ktorých netreba naozaj šetriť. Screen shot 2014-03-03 at 11.07.48 AMStáva sa relatívne často, že kdekoľvek môžete stretnúť muža, ktorý je ukážkovo oblečený, celkový dojem však pokazia lacné a nemoderné topánky. Keď ešte k tomu vytŕčajú krátke a pestrofarebné ponožky, ide skutočne o katastrofu. Treba myslieť na to, že k obleku taktiež nepatria mokasíny či sandále.

Ponožky by mali byť jednofarebné, hladké a hlavne v tmavých farbách. Ich dĺžka by mala byť taká, aby sa neodhalila pokožka v prípade, že sa nohavice v sede vyhrnú. Ak máte problém nájsť ponožky v dostatočnej dĺžke, siahnite po podkolienkach alebo inom strihu nohavíc.

Ako biznismen však máte viac možností ako upútať pozornosť. V dnešnej dobe sú módne trendy natoľko povoľné, že otvárajú možnosť na vytvorenie si naozaj veľmi osobitého štýlu. Ak si hovoríte, že pri oblekoch nie je možné mať svoj štýl, veľmi sa mýlite. Mnoho ľudí dnes využíva osobných krajčírov, ktorí vám zabezpečia, že budete nosiť skutočne jedinečné oblečenie podľa vašich predstáv a samozrejme šité na mieru. Tieto možnosti sú už aj na Slovensku, kde sa presadili firmy, ktoré sa venujú vyslovene biznis móde, ale i móde v iných oblastiach kariéry či osobného života. A ceny? Trh ich prispôsobil spotrebiteľovi, takže sa nemusíte báť toho, že vaše meno nie je Rockefeller.

bud-chlap-cierne

Detské autosedačky – II. Ako vybrať správnu detskú autosedačku

autosedacky-II.castV predchádzajúcom článku sme si spravili menší úvod do detských autosedačiek. Vysvetlili sme si, ktoré autosedačky sú kvalitné a aké minimálne bezpečnostné štandardy musia spĺňať. Z hľadiska bezpečnosti však nie je dôležité vybrať len kvalitne vyrobenú autosedačku, ale aj takú, ktorá je pre vaše dieťa najvhodnejšia. Aké faktory teda rozhodujú pri výbere správnej autosedačky pre vaše dieťa?

Častým omylom je, že hlavným kritériom pri výbere autosedačky je vek dieťaťa. Pravdepodobne v každej kamennej predajni vás z tohto omylu vyvedú, no pri nakupovaní na internete si treba dávať pozor. Autosedačku treba vždy vyberať v prvom rade podľa hmotnosti dieťaťa. Podľa hmotnosti sú rozdelené aj základné kategórie autosedačiek, s ktorými sa stretnete vo väčšine obchodov. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé kategórie detských autosedačiek.

 

Schválené kategórie detských autosedačiek

Pre deti do 13 kg sú určené autosedačky skupiny 0 a 0+, prezývané aj „vajíčka“ alebo „škrupinky“. Presnejšie povedané, kategória 0 je určená pre deti do 10 kg, novšia kategória 0+ je vhodná pre deti až do 13kg. Tieto autosedačky zaručene spoznáte podľa rúčky a špecifického tvaru, ktorým pripomínajú košík. Výhodou „škrupinkových“ autosedačiek je aj možnosť používať ich ako kočík. Väčšina značkových výrobcov totiž umožňuje ich pripnutie ku skladateľnej konštrukcii kočíka. Táto funkcia vám ušetrí nielen peniaze za kočík, ale aj uľahčí jeho prenášanie v aute. Ich ďalšou špecialitou je, že sa v aute umiestňujú v protismere jazdy.

Pre trocha väčšie deti od 9 od 18 kg sú tu autosedačky skupiny I. Tie sú určené deťom predšekolského veku (teda cca do 5 rokov). Sedačky sú zväčša polohovateľné a na rozdiel od „škrupiniek“ majú často už aj nastaviteľné bočné podložky. Tie slúžia na prispôsobenie sedačky na veľkosť dieťaťa, čo zlepšuje nielen pohodlie ale predovšetkým bezpečnosť pri náraze. Tieto autosedačky sa môžu taktiež upevňovať proti smeru jazdy, no odporúča sa tak robiť len kým dieťa neváži viac ako 10 kg.

Skupina II je určená pre deti od 15 do 25 kg, teda predškolského a školského veku. Obsahujú podsedák a niekedy aj nastaviteľnú opierku hlavy. Od tejto skupiny sa autosedačky montujú už len výhradne v smere jazdy. Posledná skupina III je určená pre väčšie deti od 22 až do 36 kg. Toto sú posledné autosedačky, s ktorými sa deti stretnú pred tým, než budú môcť sedieť na sedadle auta. Keďže deti v tomto veku už rastú rýchlejšie a zároveň sú v ich veľkosti väčšie rozdiely, tieto autosedačky sú plne nastaviteľné. Prispôsobiť sa dajúň ako bočnice, tak aj opierka hlavy. Rovnako ako skupina II, aj tieto autosedačky namiesto vlastných bezpečnostných pásov požívajú samotné pásy automobilu.

Spravte si vlastnú kategóru

Okrem špecifických kategórií autosedačiek, existujú aj univerzálnejšie kategórie, ktoré dovolia prispôsobiť sa rastu dieťaťa od útleho veku. Najobľúbenejšou je kategória s najväčším rozsahom 9 – 36 kg. Tieto autosedačky sú vybavené nastaviteľnými bočnicami a opierkou hlavy, zväčša v oveľa väčšom rozsahu ako u špecifických kategórií. Tieto sedačky sú vybavené vlastnými bezpečnostnými pásmi, rovnako ako autosedačky kategórie I. Ak dieťa dosiahne váhu a veľkosť, ktorá presahuje túto kategóriu, pásy sa jednoducho odinštalujú a môžete používať bezpečnostné pásy automobilu, rovnako ako u sedačiek skupiny II a III. Tieto univerzálne autosedačky vám môžu ušetriť peniaze a čas, oplatí sa však investovať do lepšej sedačky s kvalitným prevedením nastaviteľných prvkov.

Ani najuniverzálnejšia autosedačka ale nenahradí škrupinkové autosedačky pre deti do 10 až 13 kg. Keďže v tomto veku je dieťatko najzraniteľnejšie, odporúčame predovšetkým investovať do kvalitnej autosedačky tejto kategórie. Ako najbezpečnejšie vyšli z tohtoročných testov ADAC autosedačky Cybex Aton, no nič nepokazíte ani ostatnými autosedačkami, ktoré sa umiestnili na prvých pozíciách.

Nezabúdajte na výšku

Pri výbere správnej autosedačky treba v neposlednom rade dbať o to, aby sa v nej vaše dieťa cítilo dobre. Sedačky sa mierne líšia v tvare a preto je vždy dobré, ak ju otestujete priamo s vaším dieťaťom. Okrem vyhovujúcej bočnej ochrany, treba predovšetkým prihliadať na to, aby dieťa nepresahovalo výšku autosedačky. Pri náraze je totiž hlavička nedostatočne chránená a môže prísť k úrazu. Ak kupujete nastaviteľnú autosedačku, ktorá je vášmu dieťaťu „akurát“, nezabúdajte na to, že časom bude vaše dieťa rásť a autosedačka sa môže stať nevyhovujúcou.

Tento článok je napísaný v spolupráci s portálom AUTOSEDACKY24.SK.

Screen shot 2013-03-02 at 11.53.21 AM

 

 

 

 

Detské autosedačky I. Úvod

Napísal  
Zaradené pod OTCOVSTVO, ZA VOLANTOM

autosedacky-I.Pravdepodobne každý milujúci rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. A ak existuje niečo, čo by rodičia naozaj nemali zanedbať, tak je to bezpečnosť ich detí. Detské autosedačky sú z tohto hľadiska absolútnou nevyhnutnosťou. Cena a kvalita autosedačky však nie sú to jediné, čo rozhoduje. V obrovskej miere záleží na správnom výbere a používaní autosedačky. Preto sme pre vás pripravili sériu článkov, v ktorej vám objasníme dôležitosť autosedačiek, ako vybrať tú správnu a ako ju používať tak, aby plnila svoj účel na 100%.

Prečo používať autosedačku?

Používanie detských autosedačiek je na Slovensku povinné od 1. júna 2006. V prípade, že by ste sa chceli používaniu autosedačky vyhnúť, čaká vás pokuta okolo 60.-€, teda suma, za ktorú si už kúpite relatívne kvalitnú autosedačku základnej bezpečnostnej triedy Autosedačky Caretero. Stojí teda za zváženie, či sa oplatí šetriť na bezpečnosti vášho dieťaťa.

Pokuta však nie je to hlavné, čo by malo rodičov k používaniu detskej autosedačky prinútiť. Stačí si pozrieť niekoľko „crash testov“ autosedačiek a ich opodstatnenosť je zrazu úplne jasná. Dieťa, ktoré nie je pri náraze pripútané v detskej autosedačke, je kinetickou energiou doslova vystrelené zo sedadiel. Zraniť sa môže o interiér vozidla, v horšom prípade sa však stáva, že dieťa vyletí z vozidla, zväčša cez predné okno. Následky bývajú fatálne.

httpv://www.youtube.com/watch?v=sssIsceKd6U

Častým „riešením“ rodičov, ktorý práve nemajú k dispozícii autosedačku, je držanie dieťaťa na kolenách. Pri náraze v rýchlosti 50km/h je však preťaženie také silné, že 10 kg dieťa zrazu váži až 300kg a stáva sa neudržateľné. Dieťa navyše môže zraniť aj iných pasažiérov v aute.

Štatistiky sú alarmujúce. Ročne zahynie na cestách v Európe približne 40 000 ľudí, na Slovensku je to okolo 600 ľudí, z čoho až 10% obetí tvoria deti. Samotné autosedačky sú testované len pre náraz v rýchlosti do 50 km/h, čo je hraničná rýchlosť, kedy detská autosedačka dobre plní svoj účel. Nad touto hranicou sa rapídne zvyšuje nielen riziko zranenia, ale aj usmrtenia dieťaťa. Preto je dôležité sa pri preprave detí nespoliehať len na autosedačku, ale aj prispôsobiť jazdu riziku a ísť pomalšie.

Kde sú autosedačky povinné?

Rovnako ako na Slovensku, aj vo väčšine členských štátov Európskej únie je používanie detských autosedačiek povinné. Povinné býva však aj v iných krajinách Európy. Príkladom je večne neutrálne Švajčiarsko, kde sú detské autosedačky povinné do 12 rokov.

Rovnako, ako v spomínanom Švajčiarsku, používanie detských autosedačiek do 12 rokov je povinné napríklad aj v Španielsku, Slovinsku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, Fínsku, v susednej Českej republike či dokonca v Moldavsku.

O niečo menej prísnu legislatívu majú Belgicko, Dánsko a Holandsko, kde sú autosedačky povinné len do troch rokov. Podobne je na tom aj Portugalsko, kde však dieťa musí používať autosedačku až do 12 rokov v prípade, že sedí na prednom sedadle. V Anglicku môže dieťa od 3 do 11 rokov sedieť bez autosedačky len v prípade, že má špeciálny podsedák tak, aby mohlo byť bezpečne pripútané.

Uprostred stojí Francúzko, kde sú sedačky povinné do 10 rokov. V Maďarsku musia používať autosedačku deti na prednom sedadle, s výškou do 150 cm. Autosedačky nie sú povinné napríklad v Grécku, Bulharsku, Chorvátsku, Srbsku a Čiernej Hore.

Na čo prihliadať pri výbere?

Ak by sme začali úplne „od Adama“, detská autosedačka musí spĺňať určité štandardy kvality, bez preukázania ktorých o jej kúpe ani nerozmýšlajte. Ide o certifikáty potvrdzujúce, že autosedačka spĺňa normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Mala by obsahovať štítok, na ktorom sú údaje o spôsobe použitia podľa druhu vozidla, hmotnostná kategória, výrobca, potvrdenie o homologizácii, výrobné číslo a číslo normy.

Splnenie tejto normy je úpným bezpečnostným minimom, ktoré spĺňa väčšina značkových autosedačiek. To, že autosedačka spĺňa minimálne požiadavky na bezpečnosť, však nehovorí o jej kvalite. Pri výbere tej správnej sa preto nevyhnete čítaniu recenzí a testov, či výletu do obchodu, kde vám poradia kvalifikovaní predajcovia. Najlepším spôsobom ako ju otestovať je zobrať so sebou svoje dieťa. Pomôžu však napríklad aj výsledky crash testov ADAC.

Pri výbere správnej autosedačky samozrejme, najviac záleží na tom, aby bola pre vaše dieťa vhodná. Faktorom, podľa ktorého sa autosedačky vyberajú, je hmotnost dieťaťa. Na základe hmotnosti dieťaťa sa autosedačky rozdeľujú do príslušných váhových kategórií. Ale o tom až v druhom diely seriálu o autosedačkách, v ktorom si povieme, ako správne vybrať autosedačku pre vaše dieťa.

Tento článok je napísaný v spolupráci s portálom AUTOSEDACKY24.SK

autosedacky_banner

 

.

 

Aký matematik je Boh ?

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, Spiritualita

Ateisti i teológovia sa mnohokrát pokúšali v rôznych obdobiach spochybniť autentickosť Biblie. Nikto z nich však uspokojivo nevysvetlil matematickú pečať skrytú pod jej povrchom. Vyzerá to tak, že stránkami Biblie pohla božská ruka, aby ochránila falšovanie podobne, ako sa chránia papierové bankovky. Biblické číslovanie sa javí byť Božou vodotlačou autentickosti. Celoživotne sa výskumu tohto číslovania venoval Dr. Ivan Panin, rodák z najväčšej ateistickej krajiny na svete – Ruska. Narodil sa 12. decembra 1855. Ako mladý muž sa stal aktívnym nihilistom a bol spoluúčastníkom úkladov proti cárovi a jeho vláde. Bol matematickým géniom, ktorý zomrel ako Harvardský vedec a obyvateľ Spojených štátov v roku 1942. Panin emigroval z Ruska. Potom mnoho rokov študoval v Nemecku, až napokon odišiel do Spojených Štátov, kde sa stal výborným lektorom literárnej kritiky.

Panin bol známy ako pevný agnostik – tak dobre známy, že keď odhodil svoj agnosticizmus a prijal kresťanstvo, o jeho obrátení sa v novinách písalo veľkými titulkami.

Bolo to v roku 1890, keď Dr. Panin urobil objav matematickej štruktúry, ktorý zdôrazňuje slová gréckej Novej zmluvy. Náhodou čítal prvý verš Jánovho evanjelia v gréčtine: „Na počiatku bolo [„to“] Slovo a [„to“] Slovo bolo u [„toho“] Boha a [„to“] Slovo bolo Boh…“.

Dr. Panin sa zaujímal, prečo grécke slovo pre určitý člen („toho“), ktoré je pred „Boha“, je tam v prvom prípade ale v druhom nie. Keď skúmal spomínaný text, začal si uvedomovať vzájomný číselný vzťah. Toto bol prvý z jeho objavov, ktoré ho viedli k obráteniu. Časom Panin odhalil rozsiahly numerický kód.

Panin našiel tento dôkaz v najstarších a najpresnejších rukopisoch – starý hebrejský text a Westcottov a Hortov text.

V originálnych jazykoch Biblie, hlavne v hebrejčine a gréčtine, nie sú samostatné znaky pre číslice, ale písmená abecedy sa tiež používajú na označovanie číslic.

Numerická hodnota slova je určená súčtom všetkých jeho písmen. Zvláštnosťou bolo, že prvý sa začal hrať s číslami skrytými za textom práve Panin. Začali sa objavovať súslednosti a vzorce. Toto tak Panina vzrušilo, že vložil do snaživého bádania Biblie 50 rokov.

Tento zložitý systém číslovania je viditeľne i neviditeľne nasiaknutý v každej knihe Biblie, zdôrazňuje určité pasáže a ilustruje hlbšie významy v rozmeroch a pozadiach. 66 kníh v Biblii, 39 v Starom a 27 v Novom zákone boli napísané 33 rôznymi osobami.

Títo autori pochádzali z rôznych krajín sveta a mali odlišné zázemie. Mnoho z nich nemalo žiadne alebo len malé vzdelanie. Celá Biblia bola napísaná v období viac ako 1500 rokov so 400 ročným mlčaním mimo apokryfných kníh medzi Novou a Starou zmluvou. Biblické knihy sú nádherným záznamom, každá jedna sa zhoduje s ostatnými.

Dr. Panin hovorí, že podľa matematických zákonov by pravdepodobnosť presahovala miliardy, keby sme sa snažili rozumovo zdôvodniť, že Biblia je výsledkom práce človeka. Raz povedal: „Ak je ľudská logika aspoň trochu hodná nejakého povšimnutia, sme jednoducho prinútení dôjsť k záveru, že ak sú tieto fakty pravdivé, človek by niečo také nikdy nemohol vytvoriť.“

„Musíme pripustiť, že Moc – vyššia od človeka – viedla pisateľov takou cestou. Či si to uvedomovali alebo nie, inšpiroval ich k tomu veľký Boh.“

Biblia sama jasne vyhlasuje, že je doslovne Bohom vdýchnuté živé slovo Stvoriteľa. Slová „Tak hovorí Pán“ a „Boh povedal“ sa v celom Písme nachádzajú viac ako 2500 krát.

V 2. Timoteovi 3:16 sa píše: „Celé Písmo je od Boha vdýchnuté“. Potom, v 2. Petra 1:20-21 sa jasne píše: „Žiadne proroctvo Písma nedeje sa z vlastného rozlúštenia budúcnosti. Lebo nikdy nebolo proroctvo vynesené vôľou človeka, ale Svätým Duchom súc nesení hovorili svätí Boží ľudia.“

Vezmime si číslo sedem ako ilustráciu toho, ako tento „vzorec“ funguje. Sedem je najplodnejšie číslo matematických sérií, ktoré spájajú celé Písmo dokopy. Úplne prvý verš v Biblii: „Na počiatku Boh stvoril nebesia a zem“ (Gen 1:1), obsahuje viac ako 30 rôznych kombinácii čísla sedem.

Tento verš má sedem hebrejských slov, ktoré majú celkom 28 písmen (4 x 7). Numerická hodnota troch podstatných mien „Boh“, „nebesia“ a „zem“ dávajú celkový súčet 777. Akékoľvek trojdielne číslo vyjadruje kompletný, konečný alebo úplný význam.

Genealógia Ježiša, narodenie sa z panny a vzkriesenie sú tiež tvrdo zapečatené sedmičkami. Sedem sa ako číslo v Biblii nachádza 187 krát (čo je 41 x 7), fráza „sedem násobné“ sa nachádza 7 krát a „sedemdesiat“ sa nachádza 56 krát (7 x 8).

V Zjavení Jána svieti sedmička jasne: je tam sedem zlatých svietnikov, sedem listov siedmym zborom, kniha zapečatená siedmimi pečaťami, sedem anjelov stojacích pred Pánom so siedmimi trúbami, sedem hromov a sedem posledných pliag. V skutočnosti sa v Zjavení Jána vyskytuje číslo 7 viac ako 50 krát.

Je 21 starozmluvných pisateľov, ktorých mená sa v Biblii vyskytujú (3 x 7). Numerická hodnota ich mena je deliteľná siedmimi. Z týchto 21 je sedem vymenovaných v Novej zmluve: Mojžiš, Dávid, Izaijáš, Jeremijáš, Daniel, Hozeáš a Joel. Numerická hodnota týchto mien je 1554 (222 x 7). Dávidove meno sa v Biblii nachádza 1134 krát (162 x 7).

Božia pečať sa prelína stvorením, akoby bola vtkaná do samej tkaniny prírody.

Ľudské embryo sa vyvíja v presných periódach sedmičky čiže v 28 dňových fázach (4 x 7). Medicínska veda nám hovorí, že ľudské telo sa obnovuje bunka po bunke každých sedem rokov.

Je známe, že pulz bije pomalšie každých sedem dní, akoby to bolo spojené so siedmym dňom odpočinku vyhláseným v týždni stvorenia v Genesis. Boh sformoval človeka z prachu zeme (Gen 2:7); veda potvrdzuje, že ľudské telo sa skladá z tých istých 14 zložiek (2 x 7), ktoré môžete nájsť v bežnom prachu, ktorý si naberiete do dlane.

Svetlo slnka tvorí sedem odlišných farieb, ako ich vidíme v dúhe. V hudbe existuje sedem odlišných nôt, ktoré vrcholia v akorde alebo oktáve na začiatku novej sedmičky.

Takmer u všetkých zvierat je doba ťarchavosti deliteľná siedmimi. Sedem sa často vzťahuje na „Božiu pečať“ alebo číslo duchovnej dokonalosti.

Osmička je číslo nového života alebo „vzkriesenia“. Je to osobné číslo Ježiša Krista. Keď sčítame hodnoty písmen mena Ježiš v gréčtine, dostaneme 888. Ježiš bol nazvaný Kristom, numerické číslo tohto titulu je 1480 (185 x 8). Bol Spasiteľom, čo dáva hodnotu 1408 (2 x 8 x 88).

Ježiš je takisto Pán, čo je znovu násobok osmičiek, 800 (100 x 8). Mesiáš má numerickú hodnotu 656 (82 x 8). Ježiš sa nazval Synom človeka. Tento termín sa nachádza 88 krát a je to vyčíslené na 2960 (370 x 8).

Ježiš povedal: „Ja som Pravda“. Numerická hodnota „pravdy“ je 64 (8 x 8). Posledná kniha Biblie je Zjavenie Ježiša Krista, ktorá obsahuje presne 888 gréckych slov. Počas veľkej potopy sa zachránilo presne osem osôb. Boh urobil s Abrahámom zmluvu, že každé dieťa mužského pohlavia má byť obrezané na ôsmy deň svojho života.

Deviatka symbolizuje konečnosť alebo úplnosť. Deviatku nachádzame hneď v prvom verši Biblie: „Na počiatku Boh“ -, ktorý v hebrejčine znie B’rašit Elohim. Tento verš má numerickú hodnotu 999. Hneď nasledujúce tvrdenie „stvoril nebesia“ je tiež zapečatené 999-tkou.

Číslo deväť je obdarené určitou kvalitou, je to číslo konečnosti v sebe samom. Nielenže to je posledné jednomiestne číslo, ale ak ho vynásobíte akýmkoľvek číslom, súčet výsledných číslic je vždy 9. (2 x 9 = 18 a 1 + 8 = 9 atď.).

Je deväť základných darov Ducha Svätého, ktoré sú poskytnuté kresťanom (1 Kor 12:8-10). Je deväť základných ovocí Ducha Svätého, ktoré by mali byť v živote kresťana evidentné (Gal 5:22-23). Slová „Môj hnev“ majú numerickú hodnotu 999. Slovo Amen alebo „tak je“ má hodnotu 99 a objavuje sa 99 krát.

Na kríži Ježiš dokonal svoju prácu o deviatej hodine, keď povedal: „Je dokonané“. Vyliatie Jeho krvi bolo úplné. Učinil koniec starému systému obetovania zvierat za hriechy. Slovo „krv“ vo svojom zmysle sa v Biblii nachádza 99 krát.

Ľudia, ktorí verili poverám, pokladali číslo 13 za nešťastné alebo zlovestné. Možno to má určitý dôvod. Jedno z najpresvedčivejších dôkazov pôvodu tohto čísla sa dá nájsť odkrytím všetkých mien, ktorými sa označuje Satan. Drakon, v preklade Drak, má hodnotu 975 (13 x 75) a objavuje sa 13 krát. Peiradzon, čiže pokušiteľ, má hodnotu 1053 (13 x 81). Beliál, ktorý je zosobnením zla, má hodnotu 78 (13 x 6).

Anthropoktonos, v preklade „vrah“, má hodnotu 1820 (13 x 40). Ophis, alebo „had“, je 780 (13 x 60). Fráza, ktorú použil Duch Svätý – Ho kaloumenos diablos kai ho satanas, v preklade „nazvaný diablom a satanom“ – má hodnotu 2197 (13 x 13 x 13).

Tento článok je v podstate prílišné zjednodušenie práce Dr. Panina a ostatných, ktorí kráčali v jeho šľapajach. Práca Dr. Panina spočiatku zahŕňala okolo 40.000 strán materiálu, ktoré obsahovali milióny malých výpočtov. Zaplnilo to zväzky kníh.

Často pracoval až 18 hodín denne a objavoval túto rozsiahlu matematickú štruktúru. Skrátka, bola to náročná úloha. Dr. Panin povedal: „Keď som prvý krát urobil tento objav, skoro som spadol z nôh – bol som v tom istom stave ako náš kamarát Archimedes, ktorý, keď vyriešil veľký matematický problém vo vani, vybehol do ulice nahý a kričal – ‚Prišiel som na to!‘. Myslel som si, že ľudia budú tento nový objav prijímať s nadšením, ale zistil som, že ľudská prirodzenosť je stále rovnaká. Tak som ticho odišiel a robil svoju prácu sám.“

Hoci by sa zdalo, že jeho práca sa z populárnej literatúry vytratila, Dr. Panin dokončil niekoľko vynikajúcich prác. Zverejnil svoje dielo Štruktúra v Biblii („Numeric Greek New Testament“ a „Numeric English New Testament“).

Práce Ivana Panina sa mnohokrát predložili expertom. Dr. Panin v novembri 1899 vyzval deväť slávnych racionalistov a biblických kritikov prostredníctvom novín The New York Sun, aby verejne vyvrátili alebo vysvetlili niekoľko ním prezentovaných faktov. Štyria sa ospravedlnili spôsobom, ktorý bol neuspokojivý. Ostatní zostali ticho.

Dr. Panin publikoval svoju výzvu prostredníctvom známych novín po celom svete a žiadal, aby niekto prirodzeným spôsobom vysvetlil alebo vyvrátil tieto dôkazy a fakty. Nenašiel sa nikto.

(Tento príspevok som obdržal od Keitha Newmana.)

Módne doplnky – manžetové gombíky

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA

Obľúbené, zaznávané, zabudnuté. Tak by som mohol stručne charakterizovať tento typ módneho doplnku pre mužov. Manžetové gombíky sú stálym prvkom mužského vkusu, elegancie a  štýlu takmer 800 rokov. No ich skutočný rozmach nastal až po objavení manžetových rukávov, (polovica 19. storočia), a la „French Cuff“  – čo značí francúzska manžeta. Tak, ako to už býva, spočiatku boli manžetové košele a gombíky výsadou vyššej spoločnosti, ale po roku 1860 sa vďaka výrobcom bižutérie stali dostupné aj širokej verejnosti. Dnes si slovenskí biznismani manžetové gombíky „obliekajú“ dosť zriedkavo. Kto vie prečo? Sú nepohodlné? Nepraktické? Alebo sú to naše predsudky, čo bránia požívať tento malý, no pritom veľmi vkusný módny doplnok vo väčšej miere?  Ktosi povedal, že manžetové gombíky sú vrcholom mužskej elegancie. Veľkou výhodou tohto malého doplnku je jeho úžasná originalita, zastúpená v dnešnej dobe skutočne širokým výberom. Aby sme sa „nestratili“ v spleti tvarov, farieb a materiálov, ponúkam vám zopár drobných rád, ako si uľahčiť výber.

Manžetové gombíky si v zásade vyberáme podľa:

1. príležitosti & outfitu (dôraz kladieme na vhodnosť a na to, ako chceme pôsobiť)

2. podľa typu materiálu (zlato, striebro, platina, chirurgická oceľ)

3. línie, či štruktúry nášho oblečenia (prúžky, linky, vzory…)

Kedy si môžete/máte „obliecť“ manžetové gombíky?

– svadba, promócie, významné rodinné sviatky…

– biznis priležitosti….

– naboženské ceremónie/slávnosti…

– neformálne príležitosti

V prípade výberu doporučujem prihliadať nielen na cenu, ale aj materiál, prevedenie a celkový dojem. Široký sortiment a výnimočnú kvalitu ponúka napr. nemecká firma Lindenmann.

Pri výbere gombíkov dbajte na kvalitu, pretože táto obozretnosť sa vám určite vyplatí. Lákavá cena môže spôsobiť  neskoršie rozčarovanie. Kliknite prosím na obrázok a pozrite si niektoré známe osobnosti a posúďte, ako pôsobia v manžetových gombíkoch elegantne!

 

 

 

Manžetové gombíky sú dokonalý doplnok napríklad aj na obchodné rokovanie. Môžete si vybrať aj z tých luxusnejších materiálov – zlata, striebra a platiny. Pamätajte, že manžetové gombíky sú šperk. Doplnok vášho outfitu a sú vyjadrením vášho osobného štýlu a vkusu. Preto sú aj vhodným typom na darček, ktorý je vždy jednoduchý, originálny a poteší na dlhú dobu.

Meditácia – Ako meditovať

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, Spiritualita

Meditácia je pre dušu rovnako prirodzená, ako dýchanie pre telo. Meditácia je starobylá duchovná disciplína a tvorí trvalú súčasť kresťanskej tradície. Je to jednoduchá cesta k nájdeniu pokoja vnútri každého človeka. Je to cesta k spojeniu s Duchom Krista.

✔ vyberte si tiché miesto

✔ pohodlne sa posaďte a udržujte vzpriamenú chrbticu

✔ zľahka zatvorte oči

✔ seďte čo najviac v kľude a bez pohybu

✔ zhlboka dýchajte, tak aby ste boli uvoľnení, ale zároveň bdelí

✔ pomaly, vnútorne, začnite hovoriť svoju mantru alebo modlitbu a načúvajte tomuto slovu, keď ho vyslovujete

✔ pokračujte zľahka, vytrvalo a verne v opakovaní tohto slova po celú dobu meditácie

✔ vráťte sa k svojmu slovu, akonáhle si uvedomíte, že ste ho prestali vyslovovať

✔ počas meditácie a každý nasledujúci deň opakujte rovnaké slovo

Nie je potrebné, aby ste svoju meditáciu hodnotili. Jej plody sa objavia vo vás, vo vašom živote a vo všetkých vašich vzťahoch k okoliu. Nestrácajte odvahu a nebuďte sklamaní z toho, keď zistíte, ako veľmi ste rozptýlení. Meditujeme práve preto, aby sme týmto rozptýlením predišli. A preto nie je potrebné, aby ste sa pokúšali potlačiť alebo snáď úplne zastrieť svoje myšlienky a obrazy. Proste ich nechajte prichádzať a odchádzať, ale svoju pozornosť sústreďte na mantru – teda na svoje modlitebné alebo posvätné slovo.

Slovo, alebo mantru, ktorú odporúčame, je MARANATHA.

Je to starobylá kresťanská modlitba pochádzajúca z aramejčiny, teda jazyka, ktorým hovoril Ježiš. Znamená „Pane, príď“, alebo tiež  „Pane náš, príď“, „Náš Pán je prítomný“. Opakujte toto slovo v štyroch rovnako dlhých slabikách, ma-ra-na-tha. Započúvajte sa do tohto slova, keď ho hovoríte, a obráťte k nemu všetku svoju pozornosť, ale nepremýšľajte o jeho význame. Rušivé myšlienky budú prichádzať a zase odchádzať, ale nijako sa ich nepokúšajte potlačiť alebo s nimi zápasiť. Jednoducho ich nechajte odísť. Keď zistíte, že ste opäť rozptýlení, alebo keď nejaká myšlienka alebo obraz zaujala vašu myseľ, jednoducho sa vo viere a láske vráťte k svojej mantre „ma-ra-na-tha“.

Meditujte dvakrát denne, skoro ráno a navečer.

Najvhodnejšia dĺžka meditácie je tridsať minút, ale môžete začať s dvadsiatimi minútami a postupne túto dobu predlžovať na dvadsať päť minút alebo celú pol hodinu. Buďte trpezliví, jednoduchí a neustávajte v praxi.

Meditácia je síce jednoduchá, ale vyžaduje disciplínu.

napísal Laurence Freeman, OSB – http://www.wccm.org/content/laurence-freeman-osb

P.S. „Keď sa náboženstvo obmedzí iba na vonkajšie a rituálne bohoslužobné úkony, stráca zmysel. Liturgia a rituály majú význam iba vtedy, keď sú inšpirované obrátením srdca. A práve o to sa snažíme, keď sa učíme byť tichší. V tichosti zrie vedomie, že sa Boh zjavil ľudstvu v Ježišovi a že sa Ježiš zjavuje nám, v našom srdci, svojim Duchom, ktorého poslal, aby prebýval v nás. Zmysel nášho života, rovnako ako zmysel liturgie sa nám odhaľuje, keď sme tomuto Duchu čo najplnšie otvorení.

Z vonkajšieho pohľadu sa môže meditácia javiť ako niečo statické, ako stav, v ktorom sa človek uzavrel vnímaniu. Avšak v reálnej skúšenosti má meditácia k statickému stavu veľmi ďaleko. Skôr ju možno chápať ako dynamické prebudenie sa k nášemu plnému potenciálu rastu. Touto plnosťou je rozširovanie nášho ducha v Ježišovej  láske. Uskutočňuje sa v prostote, detskej dôvere a úžase.

Nehľadáme žiadne zvláštne prežívania, či múdrosť. Nezaoberáme sa analýzou povrchných či vonkajších javov. To všetko je bezvýznamné v porovnaní s vedomím Ducha, ktorý v nás prebýva; toto vedomie pricháza, keď svoju myseľ odvrátime od vecí časných a pominuteľných a namiesto toho svoje srdce otvoríme tomu, čo trvá: Bohu a Božej láske ku každému z nás.

Je naprosto nevyhnutné, aby sme meditovali každý deň.

Meditácia  je pre dušu to isté, čím sú jedlo či vzduch pre telo. Musíme sa upokojiť a stíšiť, uschopniť sa pre videnie pravdy, ak máme žiť v Božom svetle.

Evanjelium nám znovu a znovu opakuje, že v našich srdciach svieti svetlo. To jediné, čo teda potrebujeme, je v pokore a láske sa tomuto svetlu otvoriť.“

John Main, “Make Nothing Happen,” WORD MADE FLESH, London: Darton, Longman, Todd, 1993 str. 20-21.

Meditácia – úvod

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, Spiritualita

V článku Byť šťastný ako jeden z dôležitých krokov pri prežívaní šťastia bola spomenutá meditácia. Pretože ste prejavili celkom slušný záujem o túto problematiku – začneme sa meditáciou trochu viac zaoberať. Na začiatku vás chcem upozorniť na zopár dôležitých faktov:

… za posledné roky k nám „pricestovalo“ množstvo prúdov, zaručených techník, majstrov, guru…

…lekári meditáciu predpisujú pacientom ako spôsob ako si poradiť s bolesťou, srdcovými chorobami. depresiou…

…vedci „študujú“ jej účinky na mozog a imunitný systém…

… existujú tucty kníh, nahrávok, CD, či webových stránok o meditácii a meditačné kurzy sa organizujú v každom väčšom meste…

Neberiem nikomu slobodu pri výbere čohokoľvek, čo dnešný svet ponúka, avšak my sa budeme venovať kresťanskej meditácii, ktorá je v našich zemepisných šírkach prirodzene doma.

Mám na vás jednu otázku: „Čo vás napadne pri slove „meditácia“?“ Budhistický kláštor? Indický ašrám? Treba povedať, že mnohým z nás sa meditácia javí ako cudzorodý prvok, ktorý kresťanstvo „nepozná“, ale dnešný človek vyhľadáva?

Pripomeňme si pár historických faktov.

Meditácia je úzko previazaná s kresťanskou tradíciou prvého tisícročia. Len sme sa jej nevenovali, nevšímali si ju. Nebudeme analyzovať prečo, skôr sa ju snažme pochopiť a znovu objaviť.

Kresťanská meditácia nepochádza z Východu, ale doslova aj obrazne – z púšte. Púšť je biblickým symbolom pre odosobnenie sa od všetkého, čo človeka vzďaľuje od Boha.

V ranej cirkvi sa slovo „meditare“ vnímalo „nemyslieť analytickým spôsobom“, ale opakovať, „žuť“, „prevracať“ v srdci. Až neskôr v období scholastiky nadobudlo slovo meditácia viac intelektuálny zmysel: myslieť, analyzovať, premýšľať. A tak modlitba srdca uvoľnila cestu mentálnej modlitbe ako hlavnej podobe modlitby. A tu treba hľadať  príčinu toho, prečo sa postupne západná cirkev obmedzila iba na mentálnu modlitbu. Meditácia vo svojom pôvodnom význame nie je premýšľanie o Bohu, ale prebývanie v Božej prítomnosti.

Meditáciu môžeme vnímať ako „medicínu-liek“, kde „med“ znamená starostlivosť, alebo pozornosť. Meditácia je univerzálna spirituálna tradícia, múdrosť. Meditáciu môžeme jednoducho charakterizovať ako modlitbu srdca. A tak, ako bolo uvedené vyššie, ťažisko v nej sa presúva od myslenia – k srdcu, k Božej prítomnosti v nás.  Meditácia je kontemplatívny spôsob modlitby.

Stručne sa dá povedať, že podstatou meditácie je veta sv.apoštola Pavla z listu Galaťanom: „Nežijem už ja, ale žije vo mne Kristus.“

V ďalšom pokračovaní si povieme pár jednoduchých pravidiel kresťanskej meditácie.

Nehovor mi „baby“

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, ZA VOLANTOM

Audi A1 je pre prémiovú automobilku z Ingolstadtu veľmi dôležité auto. Á jednotka patrí medzi malé autá, je ale väčšia ako prvý golf, meria necelé štyri metre. Je to autíčko pre dvoch, alebo ako druhé auto do rodiny, do mesta, na nákupy… Ovšem  nabité modernou výbavou, ktorú závidia aj autá z vyšších tried. Znalci audín sa v ňom cítia trochu ako v starom TT -éčku: malá kabína s oblou strechou a vysokými bočnicami vám dáva pocit istoty a bezpečia. Mimochodom v testoch EURO NCAP získala plný počet hviezdičiek 5.

Stredový panel je pekne vysoko, takže rádio je poruke. Príplatkový Bose Surround Sound je špeciálne vyvinutý na počúvanie hudby v kabíne vozidla. Systém poskytuje vynikajúci priestorový zvukový zážitok: prostredníctvom 14 reproduktorov vrátane jedného centrálneho reproduktora v palubnej doske a subwoofera integrovaného v priehlbine pre rezervné koleso v batožinovom priestore. 10-kanálový zosilňovač s celkovým výkonom 465 W pripravil pre vás silné a precízne basy a dynamickú reprodukciu s prirodzenou farbou zvuku. Mimoriadnym dizajnovým prvkom je efekt vznášajúcich sa predných reproduktorov, vytvorený pomocou nepriameho osvetlenia z LED. Pokračovať v čítaní

Život hoden záchrany

Napísal  
Zaradené pod Spiritualita

Jeden muž riskoval svoj život a plával cez nebezpečné vlny iba pre to, aby zachránil malého topiaceho sa chlapca.

Keď sa z tohto hrozného zážitku chlapec spamätal, svojmu záchrancovi povedal, „Ďakujem, že ste mi zachránili život.“

Tento muž sa pozrel chlapcovi do očí a odpovedal, „To je v poriadku, chlapče. Ži však ďalej tak, aby tvoj život aj bol hoden záchrany.“

Čo si po prečítaní tohto článku myslíte?
.
.
httpv://www.youtube.com/watch?v=8jP8CC2rKj4

Hodnoty a záväzky

Život každého z nás je cesta. Niektorí ľudia sa radšej pohybujú po dobre vybudovaných a zjazdných cestách, ideálne po diaľnici. Iní dávajú prednosť vedľajším cestám a kliesnia si svoju cestu sami. Chcem tým povedať, že je veľa spôsobov ako cestovať a žiadny nie je lepší než ten ostatný, pokiaľ ste spokojný s cestou na ktorú ste sa dali. A pokiaľ idete vpred. Problémy sa objavia keď uviaznete v každodennej rutine a neviete sa z nej oslobodiť, prípadne keď zistíte, že idete stále tou istou cestou, alebo ste zabočili nesprávnym smerom a neviete nájsť cestu späť. No ten najťažší stav nastane, keď ste stratili smer. Keď sa dostanete do uvedených situácií, skúste si položiť nasledovné otázky a odpovede si poznačte na papier, ktorý majte poruke.

1.otázka: KDE SOM?

(zrekapitulujte váš súčasný stav, napr. vzdelanie, rodina, financie, kariéra … a zvážte, ktorú oblasť idete zlepšiť)

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

2. otázka: KDE CHCEM SKONČIŤ?

(vaša túžba, cieľ, naplnenie… čokoľvek, čo dáva vášmu životu zmysel…)

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

3.otázka: PREČO TAM CHCEM ÍSŤ?

(odpoveď vám pomôže vyjasniť si zmysel, účel, alebo dôvod – tu buďte k sebe veľmi úprimný)

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

4.otázka: KTORÁ CESTA JE NAJLEPŠIA?

(tu sa trošku potrápte, odpoveď nebude jednoduchá, pri jej hľadaní prídete na mnohé objavy, ktoré vás posunú vpred)

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

5.otázka: ČO OČAKÁVAM, ŽE SA STANE, KEĎ SVOJ CIEĽ NAPLNÍM?

(buďte vo svojej predstave čo najkónkretnejší, odpoveď vám pomôže utvrdiť sa v dôvodoch prečo chcete dosiahnuť tento cieľ)

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

Aby toto malé cvičenie dávalo zmysel je potrebné, aby ste si svoje ciele určili podľa troch kritérií:

HODNOTA

Každý vyznávame iné hodnoty. Pre niekoho z vás je hodnotou dobrodružstvo, pre iného rodina, kariéra, alebo tvrdá ambióznosť. Nech je to čokoľvek, pýtajte sa samých seba: „čo je pre mňa najdôležitejšie?“ Pokiaľ váš cieľ dostanete do tejto kategórie odpovedí vedzte, že ho aj dosiahnete. Nedávajte si prosím ciele niekoho iného, alebo tie, ktoré sú vytvorené pod nátlakom. Ciele, ktoré nie sú vaše nikdy nedosiahnete.

ZÁVÄZNOSŤ

Tu si povedzme jednu zásadnú poučku osobného rozvoja: „dosažiteľnosť každého cieľa je priamo úmerná záväznosti vášho úmyslu ho dosiahnuť“. Čiže majte svoj cieľ stále pre očami a dajte si záväzok, že každý deň urobíte aspoň jeden malý krôčik, ktorý vás privedie do víťazného konca. Vyvarujte sa „svalnatých prehlásení, či zbožných prianí“. Ako sa hovorí – zíde z očí, zíde z mysle. Majte teda svoj cieľ na „muške“ – napríklad napísaný, či nakreslený na papieri a prilepený na chladničke, či inom vhodnom mieste… A často sa k nemu vracajte. Ranné vstavanie, či večerné spytovanie svedomia môže byť tiež vhodným momentom pre utvrdenie sa v záväznosť vášho cieľa.

PROSPECH

Tu si položte otázku: „čo z toho budem mať?“ Prospešnosť, či zmysluplnosť cieľa nielen pre seba ale aj pre iných dáva neviditeľnú silu hlavne pri zdolávaní prekážok, ktoré sa iste vyskytnú. Preto vyberajte svoje ciele veľmi starostlivo a sústredene. Buďte pripravený prijať to, o čo sa snažíte, pretože môžete mať čokoľvek, čo chcete. Ako hovorí jeden môj priateľ: „…po kilomettroch je to trápenie, po metroch je to ťažké, ale po centimetroch je to hračka…“

Želám vám veľa odhodlania a vnútornej sily na ceste k naplneniu vašich cieľov.

« Staršie články