Šatník biznismena
Napísal Kamil
Zaradené pod DŽENTLMEN, LUXUS, PÁNSKA MÓDA
Pre každého správneho biznismena je vzhľad veľmi dôležitý a je podstatnou časťou jeho každodenného úspechu i osobného pohodlia. Náš zovňajšok ukazuje, kým sme a kam patríme. Oblečenie je až na 55% spojené s rečou tela a v neverbálnej komunikácii tak má svoje miesto. Biznismeni by sa preto mali starať o svoj zovňajšok rovnako starostlivo, ako o svoju prácu ako takú.
V nemeckom Bielefelde ukázala anketa inštitútu Emnid, že klienti štandardne očakávajú u mužov oblek a košeľu s viazankou. Mnoho podnikov má vypracovaný svoj vlastný dress code, ale pre muža v dôležitejšom pracovnom postavení by malo byť obliekanie na úrovni samozrejmosťou. Už mnoho krát sa zaznamenalo, že nevhodné oblečenie prispelo k ukončeniu obchodného vzťahu s partnermi, alebo k nadviazaniu takéhoto vzťahu ani nedošlo.
Oblek je základňou formálneho oblečenia, a to jednoradový alebo dvojradový. Mal by byť v tmavých farbách, ideálne čierny, tmavomodrý či tmavosivý. V etikete odievania sa uvádza, že čím vyššie postavenie muž zastáva, tým tmavší oblek nosí. Na skutočne vysokých pracovných pozíciách je predpísané nosenie obleku s vestou. V prípade, že sa kombinuje sako s nohavicami z iného kompletu, mali by mať tmavší odtieň ako vrchný diel obleku.
Pokiaľ chce byť muž správne oblečený, musí počítať s tým, že do obleku a k viazanke patrí vždy len košeľa s dlhým rukávom. Taktiež je dobré vyvarovať sa noseniu tielka pod košeľou, kazí totiž optický dojem. Farba košele by mala ladiť s farbou viazanky a mala by byť bez zbytočných okrás. Jednoduchou jednofarebnou košeľou z kvalitného materiálu jednoducho nemôžete nič skaziť!
Dĺžka viazanky by mala byť od 132 do 142 cm (náš praktický tip: pred kúpou v obchode viazanku rozviňte po celej dĺžke a priložte si tenšiu zúženú časť k jamke medzi kľúčnymi kosťami – správna dĺžka pre vašu postavu je vtedy, keď sa druhý koniec kravaty nachádza tesne nad podlahou). Správne uviazaná je vtedy, keď končí presne uprostred opaska. Šírku kravaty môžete zvoliť rôznu, mení sa podľa aktuálnych trendov a tie sú nanajvýš premenlivé. Takže je len na vašom rozhľade a vašom vkuse, aký typ zvoliť. V prípade, že má košeľa viac otvorenejší golier, treba ju viazať väčším uzlom. Je potrebné mať na pamäti, že kravatová spona sa nepoužíva pri dvojradovom obleku, ale inak môže byť veľmi vkusným a serióznym doplnkom.
Farba kravaty je vskutku dôležitá – tak ako farba obleku aj kravata má vychádzať z vášho farebného typu. Mala by ladiť s košeľou a i s oblekom samotným, pokiaľ nevolíte práve čiernu farbu obleku. Na seriózne stretnutia treba siahnuť po najserióznejších kravatách, na bežné dni sú vhodné i tie s výraznejšími farbami. Určite je potrebné vyhnúť sa koženým kravatám a tiež pestrofarebným kravatám v prípade vysoko slávnostných príležitostí – aspoň tak hovorí etiketa. Prax je však iná.
K obleku sú najvhodnejšie elegantné, hladké a naozaj kvalitné topánky, na ktorých netreba naozaj šetriť. Stáva sa relatívne často, že kdekoľvek môžete stretnúť muža, ktorý je ukážkovo oblečený, celkový dojem však pokazia lacné a nemoderné topánky. Keď ešte k tomu vytŕčajú krátke a pestrofarebné ponožky, ide skutočne o katastrofu. Treba myslieť na to, že k obleku taktiež nepatria mokasíny či sandále.
Ponožky by mali byť jednofarebné, hladké a hlavne v tmavých farbách. Ich dĺžka by mala byť taká, aby sa neodhalila pokožka v prípade, že sa nohavice v sede vyhrnú. Ak máte problém nájsť ponožky v dostatočnej dĺžke, siahnite po podkolienkach alebo inom strihu nohavíc.
Ako biznismen však máte viac možností ako upútať pozornosť. V dnešnej dobe sú módne trendy natoľko povoľné, že otvárajú možnosť na vytvorenie si naozaj veľmi osobitého štýlu. Ak si hovoríte, že pri oblekoch nie je možné mať svoj štýl, veľmi sa mýlite. Mnoho ľudí dnes využíva osobných krajčírov, ktorí vám zabezpečia, že budete nosiť skutočne jedinečné oblečenie podľa vašich predstáv a samozrejme šité na mieru. Tieto možnosti sú už aj na Slovensku, kde sa presadili firmy, ktoré sa venujú vyslovene biznis móde, ale i móde v iných oblastiach kariéry či osobného života. A ceny? Trh ich prispôsobil spotrebiteľovi, takže sa nemusíte báť toho, že vaše meno nie je Rockefeller.
Módne doplnky – manžetové gombíky
Napísal Kamil
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Obľúbené, zaznávané, zabudnuté. Tak by som mohol stručne charakterizovať tento typ módneho doplnku pre mužov. Manžetové gombíky sú stálym prvkom mužského vkusu, elegancie a štýlu takmer 800 rokov. No ich skutočný rozmach nastal až po objavení manžetových rukávov, (polovica 19. storočia), a la „French Cuff“ – čo značí francúzska manžeta. Tak, ako to už býva, spočiatku boli manžetové košele a gombíky výsadou vyššej spoločnosti, ale po roku 1860 sa vďaka výrobcom bižutérie stali dostupné aj širokej verejnosti. Dnes si slovenskí biznismani manžetové gombíky „obliekajú“ dosť zriedkavo. Kto vie prečo? Sú nepohodlné? Nepraktické? Alebo sú to naše predsudky, čo bránia požívať tento malý, no pritom veľmi vkusný módny doplnok vo väčšej miere? Ktosi povedal, že manžetové gombíky sú vrcholom mužskej elegancie. Veľkou výhodou tohto malého doplnku je jeho úžasná originalita, zastúpená v dnešnej dobe skutočne širokým výberom. Aby sme sa „nestratili“ v spleti tvarov, farieb a materiálov, ponúkam vám zopár drobných rád, ako si uľahčiť výber.
Manžetové gombíky si v zásade vyberáme podľa:
1. príležitosti & outfitu (dôraz kladieme na vhodnosť a na to, ako chceme pôsobiť)
2. podľa typu materiálu (zlato, striebro, platina, chirurgická oceľ)
3. línie, či štruktúry nášho oblečenia (prúžky, linky, vzory…)
Kedy si môžete/máte „obliecť“ manžetové gombíky?
– svadba, promócie, významné rodinné sviatky…
– biznis priležitosti….
– naboženské ceremónie/slávnosti…
– neformálne príležitosti
V prípade výberu doporučujem prihliadať nielen na cenu, ale aj materiál, prevedenie a celkový dojem. Široký sortiment a výnimočnú kvalitu ponúka napr. nemecká firma Lindenmann.
Pri výbere gombíkov dbajte na kvalitu, pretože táto obozretnosť sa vám určite vyplatí. Lákavá cena môže spôsobiť neskoršie rozčarovanie. Kliknite prosím na obrázok a pozrite si niektoré známe osobnosti a posúďte, ako pôsobia v manžetových gombíkoch elegantne!
Manžetové gombíky sú dokonalý doplnok napríklad aj na obchodné rokovanie. Môžete si vybrať aj z tých luxusnejších materiálov – zlata, striebra a platiny. Pamätajte, že manžetové gombíky sú šperk. Doplnok vášho outfitu a sú vyjadrením vášho osobného štýlu a vkusu. Preto sú aj vhodným typom na darček, ktorý je vždy jednoduchý, originálny a poteší na dlhú dobu.
Obleky
Napísal Peter
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Ideálne by bolo, ak by ste vlastnili dva obleky. Našetrite si na ne, je to dobrá investícia. Jeden by mal byť na všetky sezóny, stredne ťažký, sivý alebo modrý. A druhý oblek by mal byť čierny. Kvalitné obleky sú šité z vlny alebo z bavlny, nie z polyestéru alebo z iných syntetických látok, ktoré vyzerajú „lesklo“ a lacno. Hrubšie vlákno znamená vyššiu kvalitu, ale takéto látky paradoxne nie sú tak odolné, takže ostaňte pri niečom stredne hrubom.
Nikdy si nezapínajte spodný gombík. Podľa všetkého Eduard VII pribral a nemohol si zapnúť vestu cez brucho, takže teraz to nikto nerobí. Na saku s troma gombíkmi si zapnite stredný gombík; či si zapnete horný, je na vás. Ak máte sako so štyrmi alebo viacerými gombíkmi, vrchný a spodný nezapínajte.
Košele
Rukávy košele by nemali byť príliš dlhé alebo príliš krátke. 1/4 až ½ manžety by sa mala ukázať pod vašim rukávom saka.
A košele s gombíkmi na golieroch nie sú vhodné k oblekom. Sú to športové košele, preto ich noste ku športovým kabátom. Hráči póla si zvyknú zapínať svoje goliere, aby im neplieskali o tvár, keď hrajú. (Začínate chápať zmysel tejto témy? Pravidlá módy sú z veľkej časti diktované tým, čo nosili anglickí džentlmeni a šľachta celé generácie alebo dokonca pred stáročiami).
Ak si rozopnete svoj golier, odstráňte kravatu. Môžete nosiť oblek alebo sako bez kravaty, ale nosiť kravatu s rozopnutým golierom pôsobí neokrôchane. Vždy si môžete rozopnúť horný gombík (ak nemáte kravatu), druhý gombík zvyčajne, ale tretí gombík? Budete vyzerať ako z romantickej šou z osemdesiatych rokov.
Nohavice Pokračovať v čítaní
Umenie minimalizmu – úspech a luxus
Napísal Peter
Zaradené pod DŽENTLMEN, LUXUS, PÁNSKA MÓDA
Keď som pred štyrmi rokmi založil svoju dentálnu spoločnosť a dokončil som moju prvú starostlivosť o dobre plateného spokojného klienta, oslávil som túto chvíľu tým, že som si kúpil ľahký čierny bezgolierový kabát Armani. Podľa všetkého existovalo len 250 kusov týchto kabátov navrhnutých a vyrobených v Torine v Taliansku a ja som mal číslo 200. Áno, stál ma viac ako notebook, na ktorom píšem tento článok.
Väčšina mojich priateľov si vtedy myslela, že som sa zbláznil, že som minul toľko peňazí na módu. Dalo mi to však šancu, aby som vysvetlil dva zo základných princípov, ktorými žijem: menej je viac a kvalita je nad kvantitou.
Všetko, čo vlastním, okrem 2 krabíc kníh o podnikaní, 3 gitár, bicykla a samozrejme majetku, ktorý vlastním, by sa zmestilo do veľkého kufra. (Minulý rok som mal možnosť otestovať to, keď som sa pohádal so svojou priateľkou:-). Pokračovať v čítaní
Aké dôležité je pre úspech obliekanie?
Napísal Peter
Zaradené pod KARIÉRA, DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Ja osobne verím, že kladením úsilia do oblečenia na dôležité udalosti – ako je svadba, podnikateľské udalosti, pohovory na pracovné miesto – ukazujeme, ako veľmi rešpektujeme druhú osobu ako aj seba. Nemáte na viac ako byť len v otrhanom tričku so škvrnou od kečupu na golieri?
Všetci sme počuli príslovie. Nemali by ste posudzovať knihu podľa obalu, ale nerobíme tak? Pokračovať v čítaní
Košeľa – vizitka nielen pre džentlmena
Napísal Kamil
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Dnes je košeľa úplná samozrejmosť. Nosíme ju nielen do práce, ale aj do kina, na rande, či vo voľnom čase. Málokto vie, že košeľa prešla dlhým vývojom, pričom svoju terajšiu podobu získala až koncom 19. storočia. Kedysi bola biela košeľa dôkazom noblesy. Takúto košeľu si mohol dovoliť nosiť iba človek, ktorý mal dosť peňazí.
Pretože sa pri každom druhu práce skvejúca sa bielosť takejto košele poškvrní, mohol si ju dovoliť nosiť len gentleman, ktorý mal dostatok finančných prostriedkov.
Košele s prúžkom prišli do módy až koncom 19. storočia. Ako súčasť vtedajšieho oblečenia, vhodného pre mestských obchodníkov sa presadzovali s istými tažkosťami.
Košele so vzorom totiž budili dojem, že majú zamaskovať nejakú nečistotu… 🙂
Ako kompromis sa objavili pestré košele s bielym golierom a bielymi manžetami. Aj dnes sú kombinácie zo vzorovanej látky a bieleho goliera veľmi obľúbené, ale takisto nepôsobia tak seriózne ako biela košeľa. Pokračovať v čítaní
Nevyhnutnosť v šatníku mladého a úspešného…
Napísal Kamil
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Váš šatník nebude kompletný, keď nebudete mať:
Dobre vyzerajúce modré džíny: pre neformálne príležitosti
Tričko v tvare T s golierom: v čistých farbách ako napr. biela, čierna, modrá. Určite si ho neoblečte k formálnym nohaviciam!
Bielu košeľu: pre všetky formálne stretnutia (100% bavlna je príjemná na nosenie)
Modrý oblek (námornícka modrá): pre formálne príležitosti ak chcete skutočne urobiť dojem Pokračovať v čítaní
Ako vyzerať mlado a úspešne
Napísal Peter
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Ženy si všimnú úspešného muža, no nie každý úspešný muž upúta ich pozornosť. Prečo? Pretože niektorí muži jednoducho nevedia urobiť správny dojem. Tu je niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu zapôsobiť, nech už je Váš rozpočet akýkoľvek.
Nechajte si svoje zuby vybieliť
Najlepší spôsob, ako to urobiť, je nechať si ich vybieliť Vaším zubárom. Cena tejto procedúry sa môže pohybovať medzi 230 až 330 € – pre horné aj dolné zuby dokopy. Trvá to iba jednu hodinu. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete použiť domácu zubnú súpravu, ktorú nájdete vo Vašej miestnej lekárni za menej ako 30 €. Ak nechcete zájsť až tak ďaleko, môžete tiež používať zubnú pastu s bieliacimi účinkami, ktorá Vám síce zuby nevybieli, no aspoň zabráni ich ďalšiemu žltnutiu. Pokračovať v čítaní
Imidž mladého a úspešného (1.)
Napísal Kamil
Zaradené pod PÁNSKA MÓDA
Motto: „Oblečenie je viditeľný stav mysle človeka.“
Keď sa pozrieme po slovenských uliciach, kaviarňach, či reštauráciách – uvidíme množstvo skvele vyzerajúcich a dobre oblečených mužov. Otázka však je – nemohlo ich byť viac ? Je pravdou, že nežné pohlavie má k móde viac pochopenia, vkusu i citu. My muži sa predsa skôr koncentrujeme na výkon a nepodliehame tak módnym trendov a ich vplyvom – hlavne na našu peňaženku. Pokračovať v čítaní
Zlepšite svoj imidž
Napísal Peter
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA
Ak by ste mali pretekať na diaľnici, vybrali by ste si džíp alebo Ferrari? Ferrari by evidentne vyhralo nad džípom, dokonca aj nad tým najrýchlejším džípom, je to tak? Hoci sa tým znižujú šance na výhru, mnohí výborní lídri si paradoxne vyberajú oblečenie v štýle džípu, keď sa pohybujú vo svete riadenia podniku, v dnes už tak vysoko konkurenčnom prostredí.
Podnikanie je ako preteky. Vaše oblečenie je Vašim prvým prejavom; základnou stratégiou, aby ste vyhrali. Presne ako najlepšie športové vybavenie môže pomôcť atlétovi získať konkurenčný náskok, elegantné a praktické oblečenie zvyšuje silu a efektivitu, dávajúc Vám náskok vo Vašej kariére.
Nebuďte nahý
Pokiaľ nepracujete na nuda pláži, alebo netancujete nahý pre peniaze, oblečenie nie je dobrovoľné; je nevyhnutné. Ako povedal Mark Twain, “Nahí ľudia majú len nepatrný, alebo dokonca žiaden vplyv na spoločnosť.” Tak prečo neurobiť z obliekania Vašu záľubu, prinášajúcu navyše aj veľa výhod? Vaše šance byť úspešným sa zvýšia iba vtedy, ak budete venovať pozornosť Vášmu imidžu. Pokračovať v čítaní