Detské autosedačky – II. Ako vybrať správnu detskú autosedačku

autosedacky-II.castV predchádzajúcom článku sme si spravili menší úvod do detských autosedačiek. Vysvetlili sme si, ktoré autosedačky sú kvalitné a aké minimálne bezpečnostné štandardy musia spĺňať. Z hľadiska bezpečnosti však nie je dôležité vybrať len kvalitne vyrobenú autosedačku, ale aj takú, ktorá je pre vaše dieťa najvhodnejšia. Aké faktory teda rozhodujú pri výbere správnej autosedačky pre vaše dieťa?

Častým omylom je, že hlavným kritériom pri výbere autosedačky je vek dieťaťa. Pravdepodobne v každej kamennej predajni vás z tohto omylu vyvedú, no pri nakupovaní na internete si treba dávať pozor. Autosedačku treba vždy vyberať v prvom rade podľa hmotnosti dieťaťa. Podľa hmotnosti sú rozdelené aj základné kategórie autosedačiek, s ktorými sa stretnete vo väčšine obchodov. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé kategórie detských autosedačiek.

 

Schválené kategórie detských autosedačiek

Pre deti do 13 kg sú určené autosedačky skupiny 0 a 0+, prezývané aj „vajíčka“ alebo „škrupinky“. Presnejšie povedané, kategória 0 je určená pre deti do 10 kg, novšia kategória 0+ je vhodná pre deti až do 13kg. Tieto autosedačky zaručene spoznáte podľa rúčky a špecifického tvaru, ktorým pripomínajú košík. Výhodou „škrupinkových“ autosedačiek je aj možnosť používať ich ako kočík. Väčšina značkových výrobcov totiž umožňuje ich pripnutie ku skladateľnej konštrukcii kočíka. Táto funkcia vám ušetrí nielen peniaze za kočík, ale aj uľahčí jeho prenášanie v aute. Ich ďalšou špecialitou je, že sa v aute umiestňujú v protismere jazdy.

Pre trocha väčšie deti od 9 od 18 kg sú tu autosedačky skupiny I. Tie sú určené deťom predšekolského veku (teda cca do 5 rokov). Sedačky sú zväčša polohovateľné a na rozdiel od „škrupiniek“ majú často už aj nastaviteľné bočné podložky. Tie slúžia na prispôsobenie sedačky na veľkosť dieťaťa, čo zlepšuje nielen pohodlie ale predovšetkým bezpečnosť pri náraze. Tieto autosedačky sa môžu taktiež upevňovať proti smeru jazdy, no odporúča sa tak robiť len kým dieťa neváži viac ako 10 kg.

Skupina II je určená pre deti od 15 do 25 kg, teda predškolského a školského veku. Obsahujú podsedák a niekedy aj nastaviteľnú opierku hlavy. Od tejto skupiny sa autosedačky montujú už len výhradne v smere jazdy. Posledná skupina III je určená pre väčšie deti od 22 až do 36 kg. Toto sú posledné autosedačky, s ktorými sa deti stretnú pred tým, než budú môcť sedieť na sedadle auta. Keďže deti v tomto veku už rastú rýchlejšie a zároveň sú v ich veľkosti väčšie rozdiely, tieto autosedačky sú plne nastaviteľné. Prispôsobiť sa dajúň ako bočnice, tak aj opierka hlavy. Rovnako ako skupina II, aj tieto autosedačky namiesto vlastných bezpečnostných pásov požívajú samotné pásy automobilu.

Spravte si vlastnú kategóru

Okrem špecifických kategórií autosedačiek, existujú aj univerzálnejšie kategórie, ktoré dovolia prispôsobiť sa rastu dieťaťa od útleho veku. Najobľúbenejšou je kategória s najväčším rozsahom 9 – 36 kg. Tieto autosedačky sú vybavené nastaviteľnými bočnicami a opierkou hlavy, zväčša v oveľa väčšom rozsahu ako u špecifických kategórií. Tieto sedačky sú vybavené vlastnými bezpečnostnými pásmi, rovnako ako autosedačky kategórie I. Ak dieťa dosiahne váhu a veľkosť, ktorá presahuje túto kategóriu, pásy sa jednoducho odinštalujú a môžete používať bezpečnostné pásy automobilu, rovnako ako u sedačiek skupiny II a III. Tieto univerzálne autosedačky vám môžu ušetriť peniaze a čas, oplatí sa však investovať do lepšej sedačky s kvalitným prevedením nastaviteľných prvkov.

Ani najuniverzálnejšia autosedačka ale nenahradí škrupinkové autosedačky pre deti do 10 až 13 kg. Keďže v tomto veku je dieťatko najzraniteľnejšie, odporúčame predovšetkým investovať do kvalitnej autosedačky tejto kategórie. Ako najbezpečnejšie vyšli z tohtoročných testov ADAC autosedačky Cybex Aton, no nič nepokazíte ani ostatnými autosedačkami, ktoré sa umiestnili na prvých pozíciách.

Nezabúdajte na výšku

Pri výbere správnej autosedačky treba v neposlednom rade dbať o to, aby sa v nej vaše dieťa cítilo dobre. Sedačky sa mierne líšia v tvare a preto je vždy dobré, ak ju otestujete priamo s vaším dieťaťom. Okrem vyhovujúcej bočnej ochrany, treba predovšetkým prihliadať na to, aby dieťa nepresahovalo výšku autosedačky. Pri náraze je totiž hlavička nedostatočne chránená a môže prísť k úrazu. Ak kupujete nastaviteľnú autosedačku, ktorá je vášmu dieťaťu „akurát“, nezabúdajte na to, že časom bude vaše dieťa rásť a autosedačka sa môže stať nevyhovujúcou.

Tento článok je napísaný v spolupráci s portálom AUTOSEDACKY24.SK.

Screen shot 2013-03-02 at 11.53.21 AM

 

 

 

 

Detské autosedačky I. Úvod

Napísal  
Zaradené pod OTCOVSTVO, ZA VOLANTOM

autosedacky-I.Pravdepodobne každý milujúci rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. A ak existuje niečo, čo by rodičia naozaj nemali zanedbať, tak je to bezpečnosť ich detí. Detské autosedačky sú z tohto hľadiska absolútnou nevyhnutnosťou. Cena a kvalita autosedačky však nie sú to jediné, čo rozhoduje. V obrovskej miere záleží na správnom výbere a používaní autosedačky. Preto sme pre vás pripravili sériu článkov, v ktorej vám objasníme dôležitosť autosedačiek, ako vybrať tú správnu a ako ju používať tak, aby plnila svoj účel na 100%.

Prečo používať autosedačku?

Používanie detských autosedačiek je na Slovensku povinné od 1. júna 2006. V prípade, že by ste sa chceli používaniu autosedačky vyhnúť, čaká vás pokuta okolo 60.-€, teda suma, za ktorú si už kúpite relatívne kvalitnú autosedačku základnej bezpečnostnej triedy Autosedačky Caretero. Stojí teda za zváženie, či sa oplatí šetriť na bezpečnosti vášho dieťaťa.

Pokuta však nie je to hlavné, čo by malo rodičov k používaniu detskej autosedačky prinútiť. Stačí si pozrieť niekoľko „crash testov“ autosedačiek a ich opodstatnenosť je zrazu úplne jasná. Dieťa, ktoré nie je pri náraze pripútané v detskej autosedačke, je kinetickou energiou doslova vystrelené zo sedadiel. Zraniť sa môže o interiér vozidla, v horšom prípade sa však stáva, že dieťa vyletí z vozidla, zväčša cez predné okno. Následky bývajú fatálne.

httpv://www.youtube.com/watch?v=sssIsceKd6U

Častým „riešením“ rodičov, ktorý práve nemajú k dispozícii autosedačku, je držanie dieťaťa na kolenách. Pri náraze v rýchlosti 50km/h je však preťaženie také silné, že 10 kg dieťa zrazu váži až 300kg a stáva sa neudržateľné. Dieťa navyše môže zraniť aj iných pasažiérov v aute.

Štatistiky sú alarmujúce. Ročne zahynie na cestách v Európe približne 40 000 ľudí, na Slovensku je to okolo 600 ľudí, z čoho až 10% obetí tvoria deti. Samotné autosedačky sú testované len pre náraz v rýchlosti do 50 km/h, čo je hraničná rýchlosť, kedy detská autosedačka dobre plní svoj účel. Nad touto hranicou sa rapídne zvyšuje nielen riziko zranenia, ale aj usmrtenia dieťaťa. Preto je dôležité sa pri preprave detí nespoliehať len na autosedačku, ale aj prispôsobiť jazdu riziku a ísť pomalšie.

Kde sú autosedačky povinné?

Rovnako ako na Slovensku, aj vo väčšine členských štátov Európskej únie je používanie detských autosedačiek povinné. Povinné býva však aj v iných krajinách Európy. Príkladom je večne neutrálne Švajčiarsko, kde sú detské autosedačky povinné do 12 rokov.

Rovnako, ako v spomínanom Švajčiarsku, používanie detských autosedačiek do 12 rokov je povinné napríklad aj v Španielsku, Slovinsku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Taliansku, Fínsku, v susednej Českej republike či dokonca v Moldavsku.

O niečo menej prísnu legislatívu majú Belgicko, Dánsko a Holandsko, kde sú autosedačky povinné len do troch rokov. Podobne je na tom aj Portugalsko, kde však dieťa musí používať autosedačku až do 12 rokov v prípade, že sedí na prednom sedadle. V Anglicku môže dieťa od 3 do 11 rokov sedieť bez autosedačky len v prípade, že má špeciálny podsedák tak, aby mohlo byť bezpečne pripútané.

Uprostred stojí Francúzko, kde sú sedačky povinné do 10 rokov. V Maďarsku musia používať autosedačku deti na prednom sedadle, s výškou do 150 cm. Autosedačky nie sú povinné napríklad v Grécku, Bulharsku, Chorvátsku, Srbsku a Čiernej Hore.

Na čo prihliadať pri výbere?

Ak by sme začali úplne „od Adama“, detská autosedačka musí spĺňať určité štandardy kvality, bez preukázania ktorých o jej kúpe ani nerozmýšlajte. Ide o certifikáty potvrdzujúce, že autosedačka spĺňa normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Mala by obsahovať štítok, na ktorom sú údaje o spôsobe použitia podľa druhu vozidla, hmotnostná kategória, výrobca, potvrdenie o homologizácii, výrobné číslo a číslo normy.

Splnenie tejto normy je úpným bezpečnostným minimom, ktoré spĺňa väčšina značkových autosedačiek. To, že autosedačka spĺňa minimálne požiadavky na bezpečnosť, však nehovorí o jej kvalite. Pri výbere tej správnej sa preto nevyhnete čítaniu recenzí a testov, či výletu do obchodu, kde vám poradia kvalifikovaní predajcovia. Najlepším spôsobom ako ju otestovať je zobrať so sebou svoje dieťa. Pomôžu však napríklad aj výsledky crash testov ADAC.

Pri výbere správnej autosedačky samozrejme, najviac záleží na tom, aby bola pre vaše dieťa vhodná. Faktorom, podľa ktorého sa autosedačky vyberajú, je hmotnost dieťaťa. Na základe hmotnosti dieťaťa sa autosedačky rozdeľujú do príslušných váhových kategórií. Ale o tom až v druhom diely seriálu o autosedačkách, v ktorom si povieme, ako správne vybrať autosedačku pre vaše dieťa.

Tento článok je napísaný v spolupráci s portálom AUTOSEDACKY24.SK

autosedacky_banner

 

.

 

Naše deti a peniaze…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE, DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

Rozumejú vaše deti peniazom? Učíte ich, aby im rozumeli? Zasväcujete ich postupne do tajov finančnej gramotnosti, alebo ich nechávate len tak na pospas ich vlastným skúsenostiam…. ? Viete, koľko detí u nás priemerne rozumie peniazom? Žalostne málo. Čím to je? Nepoteším vás odpoveďou: je to častokrát tým, že my sami máme v oblasti finančnej gramotnosti riadne medzery…
Šokujúce! Pravdepodobne sa zhodneme na tom, že musíme začať s výučbou našich detí v tejto oblasti. Prečo by rodičia mali začať učiť svoje deti? Možno aj preto, aby sa vyvarovali tých chýb, ktorých sa sami dospustili. Veď keď nám niekto povie, že sme finančne negramotní – berieme to ako vážnu urážku našej dôstojnosti, nášho postavenia, našej hrdosti…. Nezáleží na tom, koľko mesačne zarábate, aký titul máte, ale na tom, ako múdro viete peniaze použiť. Je dosť možné, že nechcete učiť svoje deti finančnej gramotnosti.  Tu mi nedá nepoložiť jednoduchú otázku:  vážne chcete, aby sa aj ony dostali do finančných ťažkostí? Pokračovať v čítaní

Jednanie s deťmi

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

vztahy-s-detmiTáto webová stránka je o úspechu vo všetkých oblastiach života a hoci zvyčajne píšem o úspechu v práci, v zdraví alebo vo vašich vzťahoch, tu je niečo pre tých z nás, ktorí sa stali čerstvými otcami alebo chcú uspieť so svojimi priateľkami, synovcami a neterami.

Pre mnohých z nás, mladých a úspešných mužov, je úspech na pracovnom mieste často rovnako ťažký ako úspech s deťmi. Ja osobne zatiaľ nemám svoje vlastné deti, ale ponúkami niekoľko rád, ktoré som získal počas hodín dohliadania na deti iných a pri práci v detských domovoch.

Popri sčítaní takých jasných vecí ako je istota, aby deti boli v bezpečí, správne jedli, dostatočne pili, boli čisté a mali dostatok spánku, fyzického cvičenia, vzdelania a zábavy, ktorú potrebujú, ponúkam aj viac nápadov… Pokračovať v čítaní

Dosiahnite vaše sny napriek nátlaku práce a rodiny

Napísal  
Zaradené pod OTCOVSTVO, PRODUKTIVITA

rodina

Máte sny, ktoré chcete realizovať, ale vyzerá to, že na to nikdy nebudete mať čas kvôli dvojitým nárokom práce a rodiny?

Nedávno sa čitateľ opýtal: „Ocenil by som, keby si mi mohol poslať nejaké perspektívy životného štýlu ľudí, ktorí pracujú v kancelárii s množstvom rovnakých nátlakov, nátlaku z manažmentu a žonglovaním medzi profesným životom,  rodinou a osobným životom. Ako teda uskutočniť vaše sny v takomto prostredí?“

Výborná otázka. Jedna z tých, ktorou sa zaoberajú mnohí z nás. Takže ako znie rýchla odpoveď? Žiadna nie je. Je to ťažká práca. Ale tu sú dva najdôležitejšie faktory: Pokračovať v čítaní

Ako vychovať šťastnú dcéru

Napísal  
Zaradené pod OTCOVSTVO

otec-s-dcerouV minulom príspevku sme hovorili o otcovstve a jeho vplyve hlavne na dcéry. My na Slovensku hovoríme, že otcovia sú na dcéry pyšní. Faktom však je, že dobrých receptov  na výchovu detí je málo – najlepším učiteľom v tejto oblasti je naša skúsenosť. Je však neskoro prevychovávať, keď sme od začiatku niečo zbabrali… Verím, že týchto niekoľko rád Vám pomôže byť dobrým a milujúcim otcom – hlavne svojich dcér.

Čo teda robiť ako správny otec? Pokračovať v čítaní

Otec a dcéra? Vzťah na celý život

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

CB101896Nikto z mužov ženu nepredurčí, neposilní alebo nezraní viac než otec. Táto veta ako šokujúce zistenie výskumu renomovaných amerických priekopníčok Margaret Hening a Anne Jardin určite prekvapí každého.

V 70. rokoch bol realizovaný výskum medzi vzorkou 25 ročných žien, ktoré boli mimoriadne úspešné a zastávali vysoké manažérske posty a mali subjektívne spokojný život. Kde sú korene ich úspechov a spokojnosti ? Výsledky jednoznačne deklarovali nasledovné: drvivá väčšina z oslovených manažériek strávila detstvo v blízkosti láskyplného, angažovaného otca, ktorý s dcérkou trávil veľa času, zapájal ju do mužských aktivít (napr. rybárčenie, lov, …) a podporoval ju v odvahe a priebojnosti.

Otec je zrejme nejdôležitejším mužom v živote ženy, znel záver výskumu. Pokračovať v čítaní

Otcovstvo – pojem známy neznámy?

Napísal  
Zaradené pod OTCOVSTVO

Keď sa muž stane otcom, poriadne mu to zamotá hlavu. Neveríte ? Odteraz je to už dokázané aj vedecky. Pokusy na opiciach preukazujú rozdiely v mozgovej štruktúre a hormonálnych receptoroch medzi otcami a bezdetnými jedincami. Na pokusy vybrali špeciálny druh opíc, kozmáče. Samce sa intenzívne starajú o svoje mláďatá, kŕmia ich a chránia. Štúdie dokázali, že podobné zmeny neminú ani ľudí. Nastanú nielen v štruktúre, ale aj vo funkcii mozgu. Otcovia preukazujú zvýšené množstvo vazopresínu, ktorý je okrem iného zodpovedný za správanie a sociálne väzby. No akokoľvek sa pozrieme na otcovstvo zisťujeme, že to skutočné a nefalšované otcovstvo je dnes v hlbokej kríze. Tá vyplýva nielen z povahy a správania samotných mužov, ale tiež z krízy manželstva a rodiny, ktoré sú základom zrelého a zodpovedného otcovstva. Hoci mnohí muži zablúdili pri plnení svojej otcovskej úlohy, predsa nestratili hlbokú túžbu mať a vychovávať deti. Spomeňme si, čo konkrétne sme od rodičov dostali aby sme zvládli rolu otca ? Pokračovať v čítaní